Skat brugte testfil - fejl i 2 millioner årsopgørelser
To millioner årsopgørelser indeholder en fejl, fordi Skat har brugt de forkerte data til at danne årsopgørelserne. Det skriver Epn.dk.
Fejlen er opstået, fordi Skat har benyttet en testfil fra pensionsselskabet ATP i stedet for de rigtige data for skatteåret 2012.
Det betyder, at der på to millioner årsopgørelser står det forkerte beløb for de danskere, som har indbetalt til ATP Livslang Pension.
De to millioner danskere behøver dog hverken frygte et skattesmæk eller begynde at glæde sig til at få udbetalt restskat.
»Det er vigtigt at sige, at det ikke har nogen som helst konsekvenser for resultatet i årsopgørelsen. Det er alene en oplysningsforpligtelse,« siger kontorchef Klaus Østergård Jensen fra Skat til Epn.dk.
Testfilen fra ATP indeholdt kun data for indbetalinger fra januar til november 2012, så der er altså for de fleste tale om, at det anførte beløb kun er 11/12 af det reelle beløb, der er indbetalt. Tallet er dog blot en oplysning til borgeren.
Kommentarer (5)
Hvis man er rigtig stille kan man nok høre de andre som læser denne nyhed først gispe, og så komme med et dybt suk ;)
Nej det betyder nok ikke noget?
Men hvordan kan vi vide det?
Det er noget vrøvl, for hvorfor skal vi så lide under dette 'vi bedre vide tyranni?'
I mange år har man helt droppet muligheden for at kontrollere tallene, der jo i de fleste tilfælde er en summation, men detaljen mangler.
Altså kan det ikke checkes, og det kan ikke korrigeres på ordentlig vis.
eksempel renter!
Jeg er ved at være der hvor jeg mener at det faglige indhold på v2 ikke opvejer den mængde "click-grabs" der efterhånden forekommer på sitet.
Denne nyhed er latterligt ligegyldig, og en ordentlig overskrift havde sparet mig for den tid jeg spildte på at læse den.
Det er ikke godt nok.
Hvornår har skat rettet tallene så vi ved hvor meget vi får eller skal betale?
Nogen der har info fra skat?

