Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Emner
  • Opret bruger
  • Log ind
Emner .Net, Smartphones

Sådan sugede dansk spilfirma saften ud af iPhone

Det krævede nye teknologiske veje og masser af knofedt at få gjort en iPhone til en fuldblods spillemaskine, fortæller danske Unity, der står bag den mest brugte spilmotor til iPhone.

Af Jesper Kildebogaard Tirsdag, 6. oktober 2009 - 6:59

Der skulle tænkes i nye baner, da det danske spilmotor-firma Unity skulle hitte ud af at kode grafiktunge spil til iPhone-platformen.

»Apple siger jo, at du får en computer i lommen, men det er godt nok ikke en særlig hurtig computer. Så du skal virkelig skrive stram kode,« konstaterer Nicholas Francis,

Han er kreativ direktør i Unity og en af de tre stiftere, som for syv år siden flyttede ind i en kælder og begyndte at kode løs på en spilmotor. Først til Mac, siden pc'er og browsere og senest til Wii og iPhone.

I dag er Unitys iPhone-spilmotor den mest populære i branchen, men vejen dertil var ikke uden udfordringer. At få puttet en fuld 3D-spiloplevelse på en iPhone krævede nemlig en hel del pillearbejde i maven på den lille maskine.

Især grafikchippen var en udfordring på de første generationer af iPhone. Den nyeste model, 3GS, har fået en solid opgradering på grafiksiden, men så længe alle de tidligere versioner bliver brugt, skal spillene også kunne køre på dem.

Løsningen var at udnytte en vektorprocessor, som ellers lever et forholdsvist uopdaget liv i iPhonen.

»Der er ikke ret mange, der ved, hvor meget man kan gøre med den. I mange tilfælde er det faktisk hurtigere at bruge denne her SIMD-chip til animationer end at bruge grafikchippen. Det er den slags, som vores ansatte fra den litauiske demoscene bliver helt våde i bukserne af og tænker 'årh, hvor er det fedt'. Så er det vores job i ledelsen ikke at komme i vejen for dem,« siger Nicholas Francis.

Apples OpenGL-driver er også blevet pillet helt fra hinanden af litauerne. Gennem denne reverse engineering har Unity fået 30 procent højere hastighed på geometrisk grafik, i forhold til de officielt mulige resultater.

Måtte prækompilere for at få Apples godkendelse

Fordi Apple kræver at få al kode til gennemsyn, så den kan blive sikkerhedsgodkendt og signeret, kunne Unity-folkene ikke bruge deres normale tekniske setup, hvor enten Javascript eller C#-kode køres over i .Net og så kompileres til assembler undervejs (just-in-time).

Derfor var der brug for samarbejde med folkene bag Mono, en open source-udgave af .Net, så koden kunne prækompileres til assembler.

»Det har betydet, at det kører lidt hurtigere, men det var også et kæmpe projekt. Vi har brugt meget tid på at få vores skriftsprog til at virke,« siger Nicholas Francis.

Dermed undgik Unity den ballade, som et andet dansk software-firma ramte ind i med en Commodore 64-emulator til iPhone, der blev udelukket af Apple. Samarbejdet med Apple har i det hele taget været uden problemer.

»De er bare interesserede i, at der kommer nogle fede spil til iPhone. Det er virkelig gået op for dem, hvor vigtigt spil er, kan man se med iPod Touch, som nærmest bliver lanceret som en spillemaskine,« siger direktøren.

»Så længe man ikke bryder deres sikkerhedssystemer og telefonlås, synes de, at det er fedt, uanset hvordan man bruger hardwaren på en iPhone. Så vi har ikke haft nogle problemer - udover at vi måtte bruge seks mandemåneder på at få .Net til at virke på iPhone,« siger han.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
EPiServer web-frontend udviklere
Udgivet 6. jul 2011 10.01
.Net/C# udviklere
Udgivet 16. jun 2011 14.34
Freelance Biztalk/SOA/.NET senior konsulent
Udgivet 23. jan 13.20
Udvikler med projektlederkompetencer søges til fast stilling
Udgivet 23. jan 12.37

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

4 gode sikkerhedsråd: Sådan gør du firma-pc'en vinterferieklar

Udgivet 10. feb 8.01Opdateret 10. feb 8.01

Konklusion af Polsag-review fra 2009: Elendig kode hånd i hånd med elendig kontrakt

Udgivet 10. feb 6.59Opdateret 10. feb 9.21

It skal spare kommunerne for 165 millioner kroner i 2012

Udgivet 9. feb 16.02Opdateret 9. feb 16.02

Adobe: Vi laver ikke Flash til Android-udgaven af Chrome

Udgivet 9. feb 15.15Opdateret 9. feb 15.15

Så oldnordisk er politiets it-miljø: Nostalgisk gensyn med 1980’erne

Udgivet 9. feb 14.22Opdateret 10. feb 9.05
Flere it-nyheder »
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Seneste debat

  1. Konklusion af Polsag-review fra 2009: Elendig kode hånd i hånd med elendig kontrakt

    7 comments.
    Last update 8 minutter 22 sekunder
    Skrevet af Adam Tulinius
  2. 4 gode sikkerhedsråd: Sådan gør du firma-pc'en vinterferieklar

    3 comments.
    Last update 13 minutter 43 sekunder
    Skrevet af Maciej Szeliga
  3. Så oldnordisk er politiets it-miljø: Nostalgisk gensyn med 1980’erne

    11 comments.
    Last update 25 minutter 21 sekunder
    Skrevet af Jesper Kildebogaard
  4. Stop SOPA, PIPA, ACTA, TPP og alle dem der kommer efter

    51 comments.
    Last update 28 minutter 17 sekunder
    Skrevet af Jesper Lund Stocholm
  5. Apple vildleder danske kunder med dårlig serviceordning

    16 comments.
    Last update 59 minutter 20 sekunder
    Skrevet af Jesper Poulsen
  6. Dansk it-firma: Befriende med e-mailfri januar

    4 comments.
    Last update 1 time 18 minutter
    Skrevet af Morten Marquard
  7. Domæne-forening: Lov om .aarhus og .cph var for tynd

    12 comments.
    Last update 1 time 30 minutter
    Skrevet af Nikolaj Brinch Jørgensen
  8. Opdateret liste over danske iværksættere

    2 comments.
    Last update 5 timer 40 minutter
    Skrevet af Therese Hansen
Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Digitaliseringsstyrelsen
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300