Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Emner Grøn it, Virtualisering, Datacenter

Sådan sparede Dell nyt datacenter væk med hovedrengøring

It-leverandøren løb tør for strøm i et stort datacenter, men endte med at rydde op og virtualisere i stedet for at bygge nyt. Nu kan det gamle datacenter formentligt holde lige så længe, det skal være.

Af Jesper Stein Sandal Tirsdag, 15. december 2009 - 6:59

It-leverandøren Dell var løbet tør for kapacitet i selskabets store datacenter i Austin i den amerikanske delstat Texas i 2006. Derfor gik selskabet i gang med en forundersøgelse for at finde ud af, hvilke krav der skulle stilles til det nye datacenter, som formentligt skulle bygges for at håndtere det voksende behov.

»Ligesom mange andre virksomheder stod Dell over for at skulle udvide for at håndtere efterspørgslen i 2007. Mange af vores transaktioner foregår online, så vi har en meget stor infrastruktur. Men på det tidspunkt var teknologien i vores datacenter ikke den mest effektive,« forklarer teknisk strategichef og leder af Dells grønne teknologigruppe i Europa, Victor Smith, til Version2.

Der var fysisk plads til mere udstyr i det gamle datacenter, men strømforsyningen var presset til det yderste. Derfor gik Dells interne it-afdeling i gang med at rydde op. En kortlægning af serverne viste, at der var et større antal ?zombier? blandt de 20.000 servere. Det var servere, som var gået i baglås og aldrig kom længere end til bootfasen.

Derfor stod de blot og kørte i tomgang uden at dukke op i den overvågningssoftware, som Dell benyttede til at administrere datacenteret.

Det viste sig også, at der stod servere, som ikke længere blev brugt. De var sat op til at køre et bestemt projekt eller en marketingkampagne, som var afsluttet for længst.

Første trick: Ordn luftgennemstrømningen En analyse af strømforbruget viste, at blot 40 procent af strømmen gik til it-udstyret. Resten blev spildt i fordelere, transformatorer og køleanlæg.

»Det første, vi gjorde, var at ordne luftgennemstrømningen. Noget af det enkleste var sætte afskærmninger for hullerne i alle serverracks og rydde ud i alt det, der lå under det hævede gulv. Vi forsøgte at stoppe de steder, hvor varm luft kunne blive suget ind i serverne,« fortæller Victor Smith.

Samtidig blev temperaturen hævet i hele datacenteret. Tidligere skulle temperaturen ligge inden for nogle få grader og gerne et stykke under stuetemperatur, men i dag anbefaler flere leverandører en temperatur på op til 28 grader i et moderne datacenter.

Efter den mere håndfaste hovedrengøring gik Dells it-folk i gang med at virtualisere så mange servere som muligt. Det viste sig, at mange af serverne havde en belastning på under 10 procent eller konstant kørte i tomgang og blot spildte strøm. Det skyldtes, at it-afdelingen blot havde købt nye servere til at løse en opgave, når den gamle server stod af. Men den nye server var kraftigere kunne derfor klare den samme opgave hurtigere. Derfor var der masser af kapacitet, som gik til spilde.

339 servere blev til to bladesystemer »Vi havde rack efter rack med ældre systemer, som ikke var særligt energieffektive, og som blot stod og kørte tæt ved idle. De servere virtualiserede vi. I et eksempel tog vi 339 servere og samlede dem på to bladesystemer, så et tocifret antal racks blev samlet i ét. Når du reducerer antallet af systemer, så reducerer du også overhead på din strømforsyning. Selv med en 10 til én konsolidering, som faktisk ikke er ret imponerende i dag,« forklarer Victor Smith.

Virtualisering betød altså også en gevinst i form af mindre infrastruktur omkring hver server, fordi færre racks kræver mindre udstyr til køling og færre strømkabler. I dag er Dell oppe på at have virtualiseret omkring halvdelen af dets servere, så selskabet alene i Austin kører omkring 10.000 virtuelle servere på 900 Vmware ESX-servere. Dell er i færd med at give dets europæiske datacentre i Irland og Polen tilsvarende opdateringer.

Selvom Dell i dag har standardiseret på virtuelle servere, så er visse især databaseservere dog ikke virtualiseret, fordi de stiller større krav til I/O og derfor ikke på samme måde er velegnede til at dele fysisk I/O med flere virtuelle maskiner på den samme hardware. Alligevel betyder virtualisering og mere effektiv køling, at planerne om at bygge et nyt datacenter helt er droppet takket være oprydningen.

»I dag tror vi faktisk, at vi kan udskyde at bygge det datacenter for altid. De nye systemer, vi installerer, har mere regnekraft og bruger mindre strøm. Vi kan få op til tre gange den samme computerkraft på den samme plads og med det samme strømforbrug,« siger Victor Smith.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Business Intelligence Specialist - arkitektur & udvikling
Udgivet 11. apr 9.46
IT Consultant for Nordic Customer Services
Udgivet 14. maj 9.51
Information Services (IS) Consultant – Internal IT (7173)
Udgivet 24. apr 10.19
Software Developer
Udgivet 2. maj 10.54

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

GOTO Copenhagen dag 2 i billeder: Op med hænderne!

Udgivet 22. maj 16.02Opdateret 22. maj 17.02

Staten køber hardware for 1,2 milliarder - her er de syv heldige

Udgivet 22. maj 15.37Opdateret 22. maj 15.37

Firmaer leder efter ’ninjaer’ - men skriv det ikke på CV’et

Udgivet 22. maj 14.54Opdateret 22. maj 15.48

Ny Linux-kerne giver højere sikkerhed og bedre grafikkort-understøttelse

Udgivet 22. maj 14.13Opdateret 22. maj 14.13

Nu skal Google Chrome indtage iPhone og iPad

Udgivet 22. maj 13.20Opdateret 22. maj 13.20

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Kick-start your master data management initiative

Affecto Denmark

Affecto Data Quality Assessment: Er din indsigt og beslutning baseret på validt data?

Affecto Denmark

Framework til datamigrering i SAP miljøer - spar op til 50% på dine Data Migration udgifter

Affecto Denmark

Få et Data Warehouse (DW) review hos Affecto

Affecto Denmark

Ressourcehåndtering

Projectplace
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Konica Minolta er hovedsponsor ved det danske EU-formandskab 2012

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Athena hjælper Mozambique med IT-knowhow

Athena IT-Group

Konica Minoltas stand på drupa 2012 slog besøgsrekord

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Komplex it er blevet Brocade Premier Partner

Komplex IT

Øg din effektivitet og produktivitet med bizhub C654/C754

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Seneste debat

  1. Cisco kan være en dyr netværksreligion

    14 comments.
    Last update 5 timer 54 minutter
    Skrevet af Jens Jönsson
  2. Microsoft fjerner umoderne bling-effekter i Windows 8

    35 comments.
    Last update 6 timer 32 minutter
    Skrevet af Chano Klinck Andersen
  3. Finansminister afliver teori om NemID som spionsoftware

    22 comments.
    Last update 6 timer 42 minutter
    Skrevet af Niels Elgaard Larsen
  4. Datamatikere i Skive får gratis smartphone til .Net-udvikling

    3 comments.
    Last update 6 timer 55 minutter
    Skrevet af Martin Slot
  5. Dart: Dynamisk Statisk Programmering

    11 comments.
    Last update 7 timer 25 minutter
    Skrevet af Casper Bang
  6. Partner solgte Netgroups 'test-platform' med overskriften 'fuld redundans'

    16 comments.
    Last update 7 timer 47 minutter
    Skrevet af Jacob Bach Pedersen
  7. To psykologiske årsager til at IT-projekter går galt

    15 comments.
    Last update 7 timer 54 minutter
    Skrevet af Robert Voje
  8. Staten køber hardware for 1,2 milliarder - her er de syv heldige

    4 comments.
    Last update 8 timer 37 minutter
    Skrevet af Thomas Hansen

Mere debat »

It-virksomheder

Serious Games Interactive
|
Rehfeld
|
4C Management Consulting
|
Zylinc
|
IT Company
|
Invokers
|
Queue-IT
|
Devteam Danmark
|
Delegate
|
NetDesign
|
Netcompany
|
NNIT
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300