Sådan holdt Capevo styr på millionerne i Danmarks Indsamling
130 millioner kroner var resultatet af Danmarks Indsamling 2010, der kørte sit store indsamlingsshow på DR1 den 30. januar.
Og for at værterne, Kim Bildsøe og Hella Joof, og ikke mindst kassemesteren Klaus Bundgaard Poulsen, hele tiden kunne holde seerne opdateret om, hvor mange penge der var kommet ind ? og hvorfra ? havde Capevo leveret en it-løsning til at indsamle og bearbejde de mange data.
Chefarkitekt Stefan Sommer fortæller her om, hvordan Capevo har håndteret de mange data.
Hvad går projektet ud på? Vores del af Danmarks Indsamling har været at håndtere de donationer, der kom via formularer på internettet plus de penge, som folk ringede ind til ? både til phonerne i call-centeret og til de kendte telefonpassere i fjernsynet.
Vi har leveret løsningen til de seneste tre indsamlingsshows, og i år har vi udviklet et modul, der kan lave statistikudtræk af databasen, således at værterne for eksempel kan fortælle, om jyder er mere gavmilde end sjællændere. Samtidig kan modulet også trække alle bidrag over 10.000 kroner til, så navnene bliver vist i 'tickeren' i bunden af skærmen, hvis ellers bidragyderen ønsker det.
Hvad er din rolle i projektet? Jeg har været arkitekt på løsningen og siddet i kontrolrummet hele aftenen under selve indsamlingsshowet. Mest af alt for at holde øje med, om vores setup kan klare belastningen og for at være behjælpelig med spørgsmål til brug af systemet ? og det gik helt fint, skulle jeg hilse og sige.
Hvad er målet med projektet? Målet var at levere en effektiv, sikker og korrekt indberetningsløsning, der kunne levere data i næsten real-tid til tv-værterne.
Hvilken teknologi bruger I/kræver det? »Vi har et hostet SaaS-løsning hos Athena IT, hvor vi også hoster størstedelen af vores kunders løsninger. I løbet af aftenen bliver flere end 10.000 bidrag indsendt, og systemet er dimensioneret til at klare spidsbelastningen lige i starten af showet.
Xform, som løsningen er baseret på, er et standard-formularsystem med åbne snitflader, så vi kan trække på alle data. I forbindelse med Danmarks Indsamling har vi bygget caching-funktionalitet ind, så vi kan trække statistikoplysninger når som helst. Det er også det, der gør, at oplysninger kun kommer i næsten real-tid, men med omkring 30 sekunders forsinkelse.
Det hele ligger på en Microsoft-løsning med .Net og SQL-server bagved.
For at spare båndbredde og serverkapacitet har vi skåret den web-formular, som phonerne og kendisserne taster data ind i, ned til sokkeholderne. For eksempel har vi undladt et par tjek-funktioner og lavet det sådan, at hvis det automatiske telefonbogsopslag hos De gule sider ikke giver svar inden for kort tid, så afbryder den opslaget. Endelig fik vi sparet et klik ved, at 'afslut'-knappen samtidig også satte en ny, blank formular klar, så man straks var klar til næste opkald.
Hvilke problemer har I oplevet? Der var ikke det store. Sidste år gik DIBS (systemet til sikker betaling over internettet, red.) ned midt under det hele ? og det var ikke godt. I år havde vi fået adgang til at se, hvad der sker hos DIBS, og DIBS havde ekstra personale på, ? men alt kørte, og der var ikke den store sved på panden.
Hvilke gode råd kan du give videre? Tænk på brugeren hele tiden. Det er frivillige, der sidder derinde og tager telefonerne. De skal kun bruge systemet den ene gang, men alligevel skal det bare fungere. Derfor: Vær til stede og sørg for, at det hele er så nemt at have med at gøre, at selv de kendte kan finde ud af det.


Tilføj kommentar