Så er den første beta af Firefox 4 her
Mozilla er begyndt at varme op til det fjerde store generationsskifte for den populære open source browser Firefox. Den første betaversion blev offentliggjort tirsdag, og trofaste Firefix-brugere skal nok lige vænne sig til det nye look.
Firefox 4 skeler nemlig helt tydeligt til konkurrenterne, og i første omgang får især brugerne på Windows 7 og Windows Vista en Firefox, som ikke ligner den gamle.
Ligesom i Googles Chrome er fanebladene nu placeret i toppen over adresselinjen. På de nyere versioner af Windows er den gamle menulinje desuden helt forsvundet.
Den er blevet erstattet af en orange 'Firefox-knap'. Et klik på knappen afslører en menu med udvalgte funktioner fra den gamle menulinje. Det er uden tvivl et design, som nok skal blive sammenlignet med den 'Office-knap', som Microsoft indførte i Office 2007.
Microsoft fjernede den imidlertid fra Office 2010 og designede i stedet et nyt menusystem, fordi mange brugere ikke opdagede, at menuen til at udskrive, gemme og åbne filer lå gemt bag et Office-logo.
Hvis man ikke ønsker den nye Firefox-menu, så kan man få den gamle menulinje frem ved at vælge Tilpas og markere menulinjen.
Minder om Chrome og Internet Explorer
Mozilla har også fjernet bogmærkelinjen som standard. I stedet er der nu en knap, som fører til en bogmærkemenu. I betaversionen betyder det dog, at man nu skal enten højreklikke eller bruge den lille bogmærkestjerne for at tilføje et nyt bogmærke. Det minder således en del om både Chrome og Internet Explorer, som begge er gået mere væk fra de omfattende bogmærkekataloger til fordel for startsider og værktøjslinjer med genveje.
Til gengæld er det irriterende i betaversionen af Firefox 4, at et nyt bogmærke bliver lagt i en undermappe for usorterede bogmærker.
En af de store nyheder i Firefox 3 var den nye kombination af adresselinje og søgefelt, som søger i både historik og på web og giver brugeren forslag til sider.
Den har fået en ny funktion, som skulle gøre det lettere at få overblik over mange faneblade, fordi de nu dukker op i oversigten. Men i en hurtig test mellem en række danske hjemmesider var det ikke alle fanebladene, som vi kunne skifte mellem via adresselinjen.
Til gengæld understøtter Firefox 4 visningen af de enkelte faneblade direkte fra proceslinjen i Windows 7.
Hvis man vælger at installere betaversionen, vil man også opdage, at Mozilla nu har tilføjet en særlig knap til at give feedback i løbet af betatesten. Den vil ind i mellem gøre opmærksom på, at der er spørgeskemaer om forskellige funktioner klar, og man har også mulighed for at give sure og glade smileys.
Derudover er der naturligvis sket en række ændringer under motorhjelmen med understøttelse for eksempelvis HTML5-videoformatet WebM og flere renderingmaskiner til at give hardwareunderstøttelse af visning af indholdet på tungere hjemmesider.
Kommentarer (4)
http://i50.tinypic.com/35ckktj.png
ACID3 test
læg mærke til at url'en ikke er skiftet, ej heller der hvor der plejer at stå "færdig" i bunden, når firefox har indlæst en side færdig.
Jeg klikkede mig videre fra en google søgning.
Til gengæld er det irriterende i betaversionen af Firefox 4, at et nyt bogmærke bliver lagt i en undermappe for usorterede bogmærker.
Firefox har aldrig været særlig god til at håndtere bogmærker. Og den der opførsel kom vist allerede i sidste version. Forhåbentlig har er brugen af tags på bogmærker enten fjernet eller lavet helt forfra i den nye version. For den gamle implementation lod godt nok en del tilbage at ønske...
Interessant test - min Chrome scorede 100/100 og for sjov prøvede jeg IE8 .. 20/100 .. FAIL!
Tak for oplysningen omkring ACID3 :-)

