Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Emner
  • Opret bruger
  • Log ind
Se kommentarer (28)
Emner Hacking, Kryptering

Rejsekort-hacker 2 år efter: De har intet lært

Det er stadig den samme usikre Mifare-protokol, der bliver brugt i rejsekort, selvom det i nu to år har været kendt, at sikkerheden er for dårlig.

Af Jesper Kildebogaard Fredag, 27. januar 2012 - 9:23

Vil en ondsindet hacker gerne rejse gratis i hele landet, kræver det ikke store anstrengelser at få brudt koden i det nye chipbaserede billetsystem Rejsekort.

Der er nemlig ikke sket noget som helst for at hæve sikkerheden i de to år, der nu er gået, siden det blev demonstreret på tv i bedste sendetid, at rejsekortet kan hackes.

Sådan lyder det fra Christian Panton, der var manden bag advarslen for to år siden.

'Da jeg i januar 2010 stod i TV-Avisen og demonstrerede, hvor let det var at få adgang til og ændre i de data, der ligger på rejsekortet, troede jeg, at det ville gøre indtryk på selskabet bag kortet. Men her to år efter kan jeg konstatere, at rejsekortet, som i skrivende stund er ved at blive rullet ud i hovedstadsområdet, fortsat baserer sig på sikkerhedsforanstaltninger, som længe har været betragtet som usikre', skriver Christian Panton i et blogindlæg.

Det er de samme usikre krypteringsmetoder, der bliver brugt i dag, kan han konstatere, så sikkerheden er ikke blevet forbedret i de to år, der er gået.

Læs også: DIKU-studerende: Så let er Rejsekortet at hacke

Problemet er, at Mifare-teknologien, der bliver brugt på rejsekortet, stammer fra midten af 1990’erne og ikke længere regnes for sikker. Den proprietære protokol blev i 2007 pillet fra hinanden af forskere, som fandt flere sikkerhedsproblemer.

Og krypteringen af data på rejsekortet er baseret på DES-algoritmen fra 1976, der med sine 56-bit heller ikke regnes for sikker i dag.

For at gøre ondt værre bruger Rejsekort samme nøgle på alle kort.

»Signaturerne på kortet baseres stadig på en krypteringsalgoritme, som skulle være pensioneret i 1999, og hvis man kunne låne en netcafé i et par dage, ville man kunne finde nøglen og selv lægge gyldige billetter på kortet med sin mobiltelefon. Dertil eksisterer der sikkert allerede en lang række replay-angreb, som der endnu ikke er taget højde for,« skriver Christian Panton.

Den sikkerhedsteknologi, som rejsekortet er funderet på, burde være pensioneret i 1999, mener han og ærgrer sig over, at der er ’slæbt så mange børnesygdomme fra 90’erne’ med ind i det nye billetsystem.

Læs mere i Christian Pantons blogindlæg.

Læs også: Hollandsk rejsekort-hacker: Så let, at danskerne vil snyde i stor stil

Send Tweet
Udskriv

Mere om Hacking

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg dette emne

Danske Bank har sporet 700.000 kroner stjålet ved NemID-hacking

Udgivet 15. feb 17.40Opdateret 15. feb 17.54

It-kriminelle stjæler kunders e-mailadresser fra Danmarks største engroskæde

Udgivet 15. feb 15.50Opdateret 16. feb 10.58

Danske Bank: Vi har fortsat fuld tillid til NemID

Udgivet 13. feb 12.14Opdateret 13. feb 12.14

Sikkerhedsekspert: NemID's forspring i våbenkapløbet er indhentet

Udgivet 13. feb 10.40Opdateret 13. feb 10.40

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Java J2EE udvikler ( J2EE )
Udgivet 23. nov 2011 13.43
Dygtige PHP-udviklere søges til spændende fast stilling hos Fynske Medier
Udgivet 5. okt 2011 14.33
Software Development Engineer II (782838)
Udgivet 25. jan 10.38
AVAYA Contact Center Specialist til fast stilling
Udgivet 15. feb 9.24

Kommentarer (28)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Erik Jensen 27. jan. 2012 - 10.10
 
Og?

Så længe man kan stige ind i et tog og sætte sig på toilettet uden billet, tror jeg det er ganske få, som vil bruge lang tid på at hacke et rejesekort, da der ikke rigtig er noget vundet ved det. Ud over selvfølgelig at straffen for dokumentfalsk er noget højere end den for at køre uden billet.

  • Stem op 1
  • Stem ned 11
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jacob Pind 27. jan. 2012 - 10.31
 
bytte bytte

bumbumbum fjern aflæsning af kortne, og bytte rundt på dataen mellem kort i det folk går forbi, ja det skal systemet jo nok blive populært på, men de lader os jo intet valg til at undgå denne overvågning af vore færden.

  • Stem op 11
  • Stem ned 1
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Peter Jensen 27. jan. 2012 - 11.15
 
Re: Og?

Ud over selvfølgelig at straffen for dokumentfalsk er noget højere end den for at køre uden billet.

Pointen er nok snarere, at hvis du kan forfalske (ckracke) dig til værdi på et rejsekort, som kontrollørerne ikke kan skelne fra den ægte vare, er der en minimal risiko for at du rent faktisk bliver opdaget, i forhold til at forsøge at gemme sig på togets toilet, hvor en emsig kontrollør blot vil vente tålmodigt udenfor, for at tjekke din billet.

  • Stem op 7
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Steen Thomassen 27. jan. 2012 - 11.39
 
Re: Og?

Hvis det lykkes at manipulere med data på et rejsekort, så bliver det fanget af den efterfølge afstemning af saldoen imellem rejsekortet og backoffice systemet. Og de fleste kort er registeret på en person - så let at finde adressen på hvor man skal sende en tiltale hen til. Og anonyme kort skal man gøre en del krumspring for ikke efterlade digitale spor som det er nu. Det er bedre at betale bøden i toget end at få en plet på straffeattesten.

  • Stem op 0
  • Stem ned 3
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Erik Jensen 27. jan. 2012 - 12.35
 
Re: Og?

Pointen er nok snarere, at hvis du kan forfalske (ckracke) dig til værdi på et rejsekort, som kontrollørerne ikke kan skelne fra den ægte vare, er der en minimal risiko for at du rent faktisk bliver opdaget,

Som jeg har forstået det, så gemmer kontrolørernes terminal information om kortet, som så senere pares med data i backoffice systemet. Det vi således være ret simpelt at se, hvis der foregået noget mystisk. Og hvis man kan se, at der hver tirsdag mellem 8-10 er en, som snyder på en given strækning, så kan man jo sætte ind med øget kontrol dér. Kan ikke se andet, end at det må være billigere end at udskifte 100.000 rejsekort og tilhørende terminaler.
Af andre simple løsninger kan nævnes, at Rejsekort kan beslutte sig for, at de på torsdag skriver værdien 0xFE til adresse 0x4332 på kortet. Hjemmefuskeren, som ikke har været i nærheden af en officiel terminal for at checke ind, vil således let kunne afsløres.

  • Stem op 2
  • Stem ned 1
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Andreas Thiele 27. jan. 2012 - 14.10
 
Og hvad så med andre?

Selvom det vel efterhånden er slået fast, at det er en dum idé at fuske med ens eget kort, hvad holder så en fra at fuske med andres?

Man kan nemt forestille sig scenariet, hvor en ondsindet går ned gennem en propfyldt 5A med en trådløs læser+skriver og ændrer folks saldo på kortene. Når en hel bus står med saldoer på 10000+, står firmaet bag rejsekortet med et problem.

I scenariet går den ondsindede selvfølgelig selv ind af en bagdør (hvilket er ok i de fleste A-busser) og undgår kameraer i bussen.

  • Stem op 5
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Flemming Hansen 27. jan. 2012 - 19.17
 
Over skatten

Finansier offentlig transport over skatten, og der kan spares en masse penge på alt mulig administration, kontrollører og folk der ikke betaler.

  • Stem op 8
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Flemming Madsen 27. jan. 2012 - 19.59
 
Over skatten

Ja, i Ikast har vi haft gratis bustransport i flere år. OG DET VIRKER. Kommunen sparer en masse penge på administration og kontanthåndtering - det er simpelthen billigere i længden.

  • Stem op 10
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Flemming Madsen 27. jan. 2012 - 19.59
 
Over skatten

Ja, i Ikast har vi haft gratis bustransport i flere år. OG DET VIRKER. Kommunen sparer en masse penge på administration og kontanthåndtering - det er simpelthen billigere i længden.

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Poul-Henning Kamps billede
Poul-Henning Kamp 27. jan. 2012 - 20.13
 
Re: Og?

Som jeg har forstået det, så gemmer kontrolørernes terminal information om kortet,

Som det er for nærværende har jeg stadig til gode at mit rejsekort bliver checket for tiende gang på over et halvt år, så pt. gemmer terminalen ingenting.

Faktisk er det gratis at rejse med tog på sjælland for tiden, bare man har et rejsekort...

  • Stem op 3
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kasper Birch Olsen 27. jan. 2012 - 21.18
 
der er ingen grund til at forfalske sit eget kort

Man sletter bare alle kort i bussen. Så får man næppe en bøde. En eller anden teenager skal nok gøre det. Selvfølgelig skal der være styr på sikkerheden, indtil da skal det fjollede system droppes.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Chano Klinck Andersen 27. jan. 2012 - 23.02
 
Re: Og hvad så med andre?

Man kan nemt forestille sig scenariet, hvor en ondsindet går ned gennem en propfyldt 5A med en trådløs læser+skriver og ændrer folks saldo på kortene. Når en hel bus står med saldoer på 10000+, står firmaet bag rejsekortet med et problem.

Hvilken motivation skulle en angriber have til at lave sådan et nummer? Der er intet at vinde ved det, andet end at skabe mistillid til systemet, og genere en masse mennesker. Det kan genske enkelt ikke betale sig. (Mistilliden klarer Rejsekortet fint selv at skabe, lige som den nemt gør det PISSE besværligt at have med kortet at gøre. ;) )

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Chano Klinck Andersen 27. jan. 2012 - 23.03
 
Re: Og?

Faktisk er det gratis at rejse med tog på sjælland for tiden, bare man har et rejsekort...

Hvordan det? Ved at undlade at checke ind/ud, eller?

  • Stem op 2
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jakob Borbye 27. jan. 2012 - 23.06
 
Systemet har en mere fundamental svaghed

Et mere fundamentalt problem er at det er muligt at misbruge systemet helt uden at bedrive dokumentfalsk eller gemme sig på toilettet.

Fra rejsekortets hjemmesides FAQ:
"Hvad sker der, hvis jeg glemmer at checke ud?
Hvis du glemmer at checke ud, beholder vi det forudbetalte beløb – uanset hvor langt du har rejst. Forudbetalingen vil så som udgangspunkt være det, du kommer til at betale for din rejse. Ved manglende check ud vil den pågældende rejse desuden ikke tælle med i udregningen af dit rabattrin.
Undlader du at checke ud tre gange inden for 12 måneder, kan Rejsekort A/S spærre dit rejsekort efter to skriftlige advarsler. I så fald vil du blive opført i vores advarselsregister, hvorefter du de næste 12 måneder hverken kan købe et rejsekort personligt eller et rejsekort flex."

En misbruger kan benytte det anonyme rejsekort, checke ind ved rejsens start, men ved rejsens afslutning "glemme" at checke ud.
Den samlede pris for rejsen bliver da den prisen for længste rejsestrækning der kan dokumenteres* + gebyr for glemt check-ud.
Da misbrugeren ikke checker ud kan endepunktet for rejsen ikke dokumenteres, i stedet vil det sidste check-in punkt blive brugt som endepunkt, altså hvor der sidst blev skiftet transportmiddel eller en kontrollør checkede kortet. Hvis misbrugeren f.eks. rejser mellem København og Århus, og kontrolløren checker rejsekortet ved Odense, så betaler misbrugeren kun for strækningen København-Odense + gebyr.

Denne fremgangsmåde er helt risikofri for misbrugeren, da han under hele rejsen har gyldigt rejsehjemmel i form af et indchecket rejsekort. Misbrugeren kan altid vente til afstigning til at afgøre om det kan betale sig at snyde eller ej. Da kortet er anonymt kan der ikke fremsendes en skriftlig advarsel, og hvis kortet alligevel lukkes, køber misbrugeren bare et nyt.
Som systemet er designet kan denne type misbrug hverken forhindres eller eftervises.

*=Misbrugeren kan stadig gemme sig for kontrolløren på toilettet for at undgå at få tilføjet et via-punkt på sin rejse. Det eneste han risikerer ved at blive opdaget er at få tilføjet via-punktet alligevel.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Chano Klinck Andersen 28. jan. 2012 - 11.17
 
Re: Systemet har en mere fundamental svaghed

Den samlede pris for rejsen bliver da den prisen for længste rejsestrækning der kan dokumenteres* + gebyr for glemt check-ud.

Hvor står der noget om, at du kommer til at betale frem til et eventuelt via punkt? Det står så vidt jeg kan se, ikke i det du citere...

Men ja, man kan i princippet komme fra Gedser til Skagen, uden at betale mere end ca. 100 kr. (Forudbetalingen på et rejsekort anonym er vist 80 kr.)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Hans Schou 28. jan. 2012 - 20.45
 
Re: Systemet har en mere fundamental svaghed

Jacob Borbye

hvorefter du de næste 12 måneder hverken kan købe et rejsekort personligt eller et rejsekort flex."


Så pendlere der de sidste 100 år har købt månedskort, og aldrig nogen sinde vist det til en kontrollør, og der med ikke har vanen med at tage kortet frem over hovedet, vil efter 3 tre dage rejsekortet skulle finde en anden transportform eller finde et andet arbejde der ligger i gå-afstand fra bopælen.

Selv er jeg pendler, og tager bus+tog hver dag. Jeg havde ikke fået fornyet månedskortet i tide lige efter nytår, så den første uge var med klippekort. Jeg husker at der skal gøres "noget" hver gang jeg stiger op i bussen. Enten stemple, eller vise kortet. Med toget har jeg ingen vane, så hver dag på vej hjem glemte jeg at stemple på perronen, men kom i tanke om det i bussen, og fik så alligevel stemplet hver dag.

Værre for min kollega. Han kører kun med tog. Ofte har han helt glemt kortet, men da han kører i myldretiden, betyder det ikke noget, for der er aldrig kontrollører. Skulle han blive antastet, så koster det kr. 100 i "bøde" da han jo har kortet, men bare glemt det. Han får det svært med rejsekortet tror jeg.

I korthed: Der er ingen fordele med rejsekortet for pendlere.

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Chano Klinck Andersen 28. jan. 2012 - 23.18
 
Re: Systemet har en mere fundamental svaghed

I korthed: Der er ingen fordele med rejsekortet for pendlere.

Pendlere er slet ikke målgruppen for den nuværende løsning, så det er vel ligegyldigt?

Det er jo ganske enkelt for dyrt at bruge rejsekortet hvis man pendler.

  • Stem op 1
  • Stem ned 1
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael Jensen 29. jan. 2012 - 09.09
 
Re: Og?
Pointen er nok snarere, at hvis du kan forfalske (ckracke) dig til værdi på et rejsekort, som kontrollørerne ikke kan skelne fra den ægte vare, er der en minimal risiko for at du rent faktisk bliver opdaget

I stedet for at putte flere penge på ens kort og så stemple ind, vil det sikkert være meget bedre at kopiere en anden tilfældig (afstigende) passagers kort og bruge det. Så rejser du i princippet på gyldig billet selv hvis den bliver checket op mod serveren i toget/bussen. Om den passager så får nogle problemer på et senere tidspunkt er vel dig ret ligegyldigt.

  • Stem op 3
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Hans Schou 29. jan. 2012 - 12.40
 
Re: Systemet har en mere fundamental svaghed

Chano Klinck Andersen

Pendlere er slet ikke målgruppen for den nuværende løsning, så det er vel ligegyldigt?


Du har ret. Jeg er blevet fejlinformeret. Det er stadig muligt at få periodekort i Vestsjælland (jvf.. dsb.dk). Rejsekortet har tidligere meddelt at der vil komme en løsning til pendlere senere, men jeg godt forestille mig at det måske aldrig kommer.

Det er jo ganske enkelt for dyrt at bruge rejsekortet hvis man pendler.

Det kunne sagtens være billigere hvis man ville det. Det kan blive nogle meget komplekse udregninger, der er svære at dokumentere, men lige dér er rejsekortet rent faktisk fleksibelt.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henrik Mikael Kristensen 29. jan. 2012 - 12.53
 
Re: Og hvad så med andre?

Man kan nemt forestille sig scenariet, hvor en ondsindet går ned gennem en propfyldt 5A med en trådløs læser+skriver og ændrer folks saldo på kortene. Når en hel bus står med saldoer på 10000+, står firmaet bag rejsekortet med et problem.

Løsningen må jo selvfølgelig være, at alle passagerer skal kropsvisiteres, inden de stiger ind i bussen. :-)

(Rejsekortansvarlige bedes venligst undgå at læse ovenstående sætning)

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Johnny Rose Larsen 30. jan. 2012 - 11.09
 
Kreditkortoplysninger på rejsekortet ?

Ifølge en mail jeg netop har modtaget fra Rejsekort sammenholdt med information på Movias hjemmeside, ligger ens kreditkortoplysninger på rejsekortet, hvis man har automatisk optankning. Nogen der ved om det er korrekt? I så fald må det da være lidt af en sikkerhedsrisiko.

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael Thomsen 30. jan. 2012 - 11.23
 
Re: Og?

Hvis det lykkes at manipulere med data på et rejsekort, så bliver det fanget af den efterfølge afstemning af saldoen imellem rejsekortet og backoffice systemet.

Nope!

Hvis det danske rejsekort ligner bare lidt af de øvrige implementeringer i Europa (og det gør det), så detekterer backoffice systemerne ikke engang helt oplagte tegn på muligt snyd. Se fx:

http://onlyeskimo.blogspot.com/2011/09/dutch-journalist-hacks-transit-ca...

  • Stem op 2
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Christian Panton 30. jan. 2012 - 19.33
 
Re: Kreditkortoplysninger på rejsekortet ?

Det gør de ikke.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Lind 30. jan. 2012 - 20.01
 
Lignende implementeringer har fejlet

Hvis ellers Hr. Panton har ret og det er MIFARE der bruges på kortet, så har diverse studerende vist at man blot kan kopiere et kort og så ellers køre rundt som man har lyst til - det er bl.a. gjort som POC i London, med Oyster kortet.

http://en.wikipedia.org/wiki/MIFARE

Der vil næppe nås en kritisk masse af misbrugere af systemet - men der vil givetvis komme et vist misbrug, som så vil blive tolereret, fordi det vil være dyrere at gøre noget ved det. For ikke at nævne at de ansvarlige ville være nødt til at acceptere at de er uduelige, hvis problemet skulle fikses.

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Steen Thomassen 30. jan. 2012 - 20.40
 
Re: Og?
Hvis det danske rejsekort ligner bare lidt af de øvrige implementeringer i Europa (og det gør det), så detekterer backoffice systemerne ikke engang helt oplagte tegn på muligt snyd. Se fx: http://onlyeskimo.blogspot.com/2011/09/dutch-journalist-hacks-transit-ca...

Forskellen imellem Danmark og Holland er at det danske backoffice er central, mens i Holland backoffice-systemet fordelt på flere. Og at formatet på data på kortet er forskellig. Og at Rejsekort A/S kan lærer af de hollandske erfaringer....

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Frithiof Andreas Jensen 30. jan. 2012 - 22.24
 
Re: Og hvad så med andre?

Hvilken motivation skulle en angriber have til at lave sådan et nummer?


Ak, Ak, Folk spiller ikke nok World of Warcraft: Simple glæder, "spoiling" og "griefing" er nok motivation i sig selv til at folk både betaler rede penge og bruger mange timer på at komme op i level så de kan mobbe endnu mere effektivt ;-)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Chano Klinck Andersen 1. feb. 2012 - 21.49
 
Re: Og hvad så med andre?

Folk spiller ikke nok World of Warcraft: Simple glæder, "spoiling" og "griefing"

Korrekt... Jeg kender ikke de begreber, kunne du forklare kort?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Frithiof Andreas Jensen 2. feb. 2012 - 08.55
 
Re: Og hvad så med andre?

"Spoiling" - Pisse i fællesbrønden, man gør ting med vilje som saboterer spillet for andre spillere. Man kan f.eks. slå en bestemt person, som har en quest eller "flyvermanden" ihjel hele tiden.

"Griefing" - Man gør sit bedste for at irritere de andre spillere, stå i vejen, irritere monstre og løbe hen til nogle ofre, tage ting andre skal bruge, slå dyr ihjel andre skal bruge o.s.v.

Det er svært at blive straffet for griefing fordi det er svært at skelne mellem griefing og inkompetence. I "WoW" kan man, f.eks., når man spotter en flok spillere, der gør klar til at dræbe en "epic" drage, som kun viser sig en gang hver anden uge og som tager et hold på 30 spillere at slå ihjel, så løber man lige ind foran dragen og "puller" den så den angriber før holdet er klar og alle dør. Det er derfor "WoW" opfandt "instances" og "klaner".

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Windows Server 8 kan slå flere netværkskort sammen til én storage-kanal

Udgivet 23. feb 7.57Opdateret 23. feb 7.57

Anmeldelse af Asus Transformer Prime: Dødlækker tablet, men ingen seriøs ultrabærbar

Udgivet 23. feb 6.59Opdateret 23. feb 6.59

Galleri: Asus Eee Pad Transformer Prime

Udgivet 23. feb 6.59Opdateret 23. feb 6.59

15 kommuner køber it-systemer for 300 millioner i kæmpeudbud

Udgivet 22. feb 15.40Opdateret 22. feb 15.40

Danske Bank droppede ekstra sikkerhed: Troede NemID var sikker

Udgivet 22. feb 14.53Opdateret 22. feb 14.53
Flere it-nyheder »
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Seneste debat

  1. Anmeldelse af Asus Transformer Prime: Dødlækker tablet, men ingen seriøs ultrabærbar

    3 comments.
    Last update 9 sekunder
    Skrevet af Kristoffer Olsen
  2. Windows Server 8 kan slå flere netværkskort sammen til én storage-kanal

    1 comment.
    Last update 2 minutter 40 sekunder
    Skrevet af Christian Wilken
  3. 44 procent af CSC's projekter til staten er forsinkede

    7 comments.
    Last update 15 minutter 47 sekunder
    Skrevet af David Nielsen
  4. Danske Bank droppede ekstra sikkerhed: Troede NemID var sikker

    6 comments.
    Last update 34 minutter 11 sekunder
    Skrevet af Thomas Bundgaard
  5. Apple må tage en voldsom beslutning i år

    28 comments.
    Last update 1 time 25 minutter
    Skrevet af Max Tobiasen
  6. KMD's monopol igen-igen

    1 comment.
    Last update 3 timer 41 minutter
    Skrevet af Jan Pedersen
  7. Censurens grænser

    59 comments.
    Last update 5 timer 3 minutter
    Skrevet af Rene Andersen
  8. Digital video med Linux: Hvilken HW bruger du?

    25 comments.
    Last update 7 timer 13 minutter
    Skrevet af Kent Knudsen
Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Digitaliseringsstyrelsen
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300