Rambøll outsourcer til Atea: Vil spare penge til ny hardwareplatform
Konsulentvirksomheden Atea skal over de næste tre år stå for driften af den rådgivende ingeniørvirksomhed Rambølls klient-pc'er, skriver de to virksomheder i en pressemeddelelse.
Aftalen, der ligger inden for Device Lifecycle Management (DLM), har en samlet værdi på 25 millioner kroner og træder i kraft i begyndelsen af 2010.
DLM er et leverance- og servicekoncept til håndtering af alt fra indkøb og opstilling, til udvikling, softwaredistribution, driftsledelse og support i løbet af en klient-pc's levetid.
Ifølge Rambøll er sidegevinsten ved outsourcingen til Atea en besparelse, der er med til at finansiere en helt ny hardwareplatform for virksomhedens 1.800 medarbejdere.
»Vi glæder os til at komme i gang med samarbejdet og forventer at være helt i mål inden sommer 2010, hvor alle 1.800 medarbejdere i hele Danmark anvender Atea som deres primære it-supportfunktion,« udtaler it-chef Henrik Daugbjerg Petersen, Rambøll Danmark.

Tilføj kommentar