Radikale: Kortsigtet it-strategi i politiet er en katastrofe
Da en gruppe embedsmænd undlod at viderebringe en anbefaling om at spare 100 millioner kroner ved at indføre open source software i politiet, forklarede justitsminister Lars Barfoed, at årsagen var, at man generelt havde udeladt besparelser, der rakte ud over 2015.
Siden kom det frem, at dette var i strid med sandheden, og nu har det radikale folketingsmedlem Lone Dybkjær endnu en gang forsøgt at få svar på, hvorfor anbefalingen om at indføre open source i politiet ikke kom med i afrapporteringen til politikerne.
**Læs også: **Minister fanget i forkerte argumenter for nej til open source-besparelser i politiet
Også denne gang svarer Lars Barfoed, at det kortsigtede perspektiv er lagt af hensyn til de politiske flerårsaftaler om politiet, der normalt varer tre-fire år.
Dermed forholder han sig stadig ikke til det faktum, at afrapporteringen flere andre steder opererer med besparelser efter 2015.
»Da udvalgsrapporten imidlertid som nævnt er udarbejdet som led i forberedelserne af en ny flerårsaftale for politiet og anklagemyndigheden, finder jeg det helt naturligt, at udvalget har valgt at begrænse sine forslag til dem, der har udgiftsvirkning til og med 2015,« skriver Lars Barfoed i sit svar.
»Det er jo det samme svar som jeg fik sidst, og jeg synes, det er underligt, at han hele tiden svarer udenom. Det er et pseudo-svar og frem for alt et svar, der viser, at man ikke magter at tænke længere end én folketingsperiode,« siger Lone Dybkjær.
Samtidig langer hun ud efter det nye argument om hensynet til flerårstalerne.
**Læs også: **Derfor blev open source-anbefaling til politiet syltet: Ville hellere holde fast i gammel Office
»Det er tåbeligt og fuldstændig uacceptabelt, at man ikke tænker mere end fire år frem i tiden. Samfundet går altså ikke stå, bare fordi vi på et tidspunkt skal have et folketingsvalg, og det er en katastrofe, hvis regeringen bliver ved med at tænke så kortsigtet,« siger Lone Dybkjær, der dog erkender, at andre regeringer før den siddende sikkert også har kunnet gribes i at gøre noget tilsvarende.
**Læs også: **Udvalg skjulte trecifret millliongevinst ved open source i politiet
Efter Lone Dybkjærs overbevisninger burde anbefalingerne i den omtalte McKinsey-rapport sættes i værk allerede i dag, da de potentielle gevinster først kommer efter en årrække. Hun vil nu bede Finansministeriets netop oprettede it-rejsehold om at forholde sig til Lars Barfoeds svar.
»Det klæder ikke justitsministeren, for med den fortid, hans ministerium har med it-projekter, har han brug for en fornuftig dialog,« siger Lone Dybkjær.


Tilføj kommentar