Post Danmark udskifter udskældt online-pakkeløsning
Post Danmark har netop lanceret et nyt forsendelsessystem, som erstatter den eksisterende løsning ved navn Webpack. Det skriver Post Danmark i en pressemeddelelse.
Webpack har været kritiseret, blandt andet fordi det kun understøtter browseren Internet Explorer. Derudover har systemet været plaget af sikkerhedshuller og ringe brugervenlighed. En netbutikejer har tidligere beskrevet Webpack som et 'lortesystem' over for Version2.
Post Danmark har i flere omgange lovet at erstatte det udskældte system - første gang i 2009 og senere i 2011. Men nu kan Post Danmarks erhvervskunder se frem til det nye system, som går under navnet Pacsoft.
»Pacsoft Online er et gennemafprøvet system, som posten i Sverige med succes har tilbudt deres kunder gennem flere år. Systemet er et af de bedste på markedet, som vil gøre det lettere og mere effektivt for vores kunder at håndtere forsendelsesdelen af deres forretning,« siger Carsten Dalbo.
Pacsoft er som Webpack gratis og skulle ifølge Post Danmark være mere fleksibel. Det nye system giver også muligheder for at trække statistik ud og følge pakkens vej med Track & Trace.
POST DANMARK ERSTATTER WEBPACK MED NYT OG BEDRE PAKKESYSTEM Med et nyt gratis, webbaseret forsendelsessystem gør Post Danmark det lettere at sen- de og holde styr på pakker og paller for erhvervskunderne. Det nye system hedder Pac- soft Online.
- Jeg er glad for, at vi nu kan tilbyde Pacsoft Online til vores kunder, der er kendetegnet ved stor stabilitet og en høj grad af brugervenlighed. Det hidtidige system, WebPack, bliver nu afløst, og jeg er sikker på, at vores kunder vil opleve en klar forbedring, siger Carsten Dalbo, Chef for Post Danmark Logistik A/S
Det gratis forsendelsessystem, som Post Danmark stiller til rådighed for erhvervskun- derne bruges bl.a. af mange netbutikker. I Pacsoft Online kan de printe pakkelabels, vælge mellem Post Danmarks forskellige fleksible ydelser som fx lørdagsomdeling eller advisering af kunden, følge pakkens vej frem til modtageren via Track & Trace, trække statistik på forsendelserne og sende transportordre (EDI) til Post Danmark.
- Pacsoft Online er et gennemafprøvet system, som Posten i Sverige med succes har til- budt deres kunder gennem flere år. Systemet er et af de bedste på markedet, som vil gøre det lettere og mere effektivt for vores kunder at håndtere forsendelsesdelen af de- res forretning, siger Carsten Dalbo.
Til forskel fra WebPack kan Pacsoft Online bl.a. printe på labelprintere, køre i alle brow- sere, og indtastninger kan både gemmes, rettes og annulleres. Og så er der ingen be- grænsning på hvor mange forsendelser, der kan sendes via Pacsoft Online. Post Danmarks nuværende godt 12.000 WebPack-brugere vil automatisk blive oprettet i det nye system over en periode fra juni til september, og både afsender- og modta- gerdata vil blive overført. Inden brugerne første gang skal logge på Pacsoft Online. vil de modtage et startkit med alle de nødvendige oplysninger om det nye system.
Kommentarer (4)
men når nu sammenligningen var med webpack skal der jo heller ikke meget til for at man bliver positiv.. Der er dog en del af de ting, man kan sætte hak i, der er svært at gennemskue, hvad har af konsekvens (og pris?).. Satte fx hak ved at jeg skulle få en gratis email når pakken var sendt samt til modtageren.. Den har jeg i hvert fald aldrig modtaget.. Samme valg var også længere op (som jeg kunne gætte mig frem til i hvert fald?) men kun den nedre der stod gratis ved.. Om de andre så koster er svært at lure, der står ingen pris.. Så lidt forklarende tekst kunne være godt.. Men det nye med at gemme modtagere og man kan søge er i hvert fald et hit omend det også er en anelse omstændigt..
Det er meget fint, at de lytter til deres kunder, men når de skal bruge 6 dage om at sende en pakke 330km, så tror jeg ikke at deres online-løsning til pakkeforsendelser, er deres største problem...
Og jeg her ikke en gang modtaget pakken i nu.
Ikke smart at en pakke sendt med label udskrevet fra WebPack og en pakke sendt fra PacSoft, kan blive tildelt samme identiske pakkenummer - bare afsendt med en uges mellemrum.
Det virker uheldigt når Kunden i Polen modtager et tracking-nr på en pakke der allerede er udleveret i England.
Må da håbe de snart får løst det, så vi kan tracke de pakker vi sender.
Og så håbe at de gør mere ud af deres layout. Der mangler noget info på siderne - så man styrer uden om de grimme gebyrer... Bevidst eller ubevidst fra deres side...

