Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (4)
Emner Storage

Sådan undgår du at svine med storage-kapaciteten

Nye storage-teknologier kan udnytte kapaciteten bedre, men det forudsætter, at man holder endnu skarpere øje med sit forbrug, advarer konsulent.

Af Jesper Stein Sandal Fredag, 14. oktober 2011 - 10:40

200 terabyte allokeret plads til de virtuelle servere på et storagesystem, der kun rummer 100 terabyte fysisk kapacitet lyder som en rigtig god handel. I hvert fald så længe, der ikke bliver brugt 200 terabyte.

Thin Provisioning er én af de nye storage-teknologier, der kan hjælpe med at udnytte storage-kapaciteten i datacenteret bedre ved populært sagt at bilde en server ind, at den har fået tildelt mere diskplads, end de reelt bruger på disksystemet.

»Men du risikerer, at du fylder kassen med mere, end der er plads til, så du kan komme galt af sted. Det er en superfed teknologi, men du skal være skarp på din kapacitetsplanlægning,« siger konsulent Jens Peder Kristoffersen fra Platon Infrastructure til Version2.

Filosofien bag Thin Provisioning er, at hvis man eksempelvis har 10 virtuelle servere, så er det praktisk at afsætte 1 terabyte til hver. Men i praksis vil de fleste af serverne aldrig bruge al den kapacitet.

Thin Provisioning lægger et ekstra lag ind, så man kan allokere 10 terabyte til de virtuelle servere, men på selve storagesystemet bliver der eksempelvis kun reserveret fem terabyte. Hvis serverne bruger mere, kan systemet automatisk udvide den fysiske plads til at afspejle forbruget.

Det er en god måde at mindske spildpladsen på storage-systemet, men til gengæld kræver det altså, at forbruget ikke løber løbsk, så man pludselig har afsat og forbrugt mere plads, end man har fysiske diske til.

En fuld disk er ikke lig med et fyldt storage-system

Selvom en teknologi som Thin Provisioning kan give problemer, så er det en god idé at prøve at udnytte sit storage-system bedre.

Ud fra måledata på cirka 22.000 harddiske, som dækker cirka 1,5 petabyte data hos danske virksomheder, så kan Platon Infrastructure se, at der er masser af diskplads, som ikke ser ud til at blive brugt inden for den nærmeste fremtid.

For diske, der sidder i selve serveren, viser Platon Infrastructures statistik, at der i løbet af de næste seks måneder vil være behov for seks procent mere kapacitet på de diske, der vil blive fyldt ud. Men samtidig vil der stadig være 46 procent ledig plads i gennemsnit på de øvrige diske.

Tilsvarende viser fremskrivningen for de SAN-systemer, Platon Infrastructure indsamler data fra, at der vil være behov for 11 procent mere plads på de diske, der vil blive fyldt ud, men der vil være 24 procent ledig på resten.

»Det er selvfølgelig ikke 100 procent repræsentativt, men ser vi på tværs af alt, vi får ind, så indikerer det, at folk sviner med pladsen,« siger Jens Peder Kristoffersen.

Derfor råder han folk til at tænke sig om en ekstra gang, før de går ud og køber ny storage, blot fordi diskene begynder at blive fyldt op.

»Hvis det er fordi I vil investere i noget nyt, fordi en serviceaftale for eksempel udløber, så ok. Men hvis I køber for at få mere plads, så kan det være, at jeres miljø indeholder nogle skjulte værdier,« siger Jens Peder Kristoffersen.

Han sammenligner det med at gå ud og låne penge i banken, fordi én konto er tom, selvom der stadig står en million på en anden konto, i stedet for at overføre penge fra den konto, der har rigeligt.

Send Tweet
Udskriv

Mere om Storage

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg dette emne

Mystisk Project X afsløret: Rent flashlager giver fænomenal IOPS-ydelse

Udgivet 23. maj 14.19Opdateret 23. maj 14.19

EMC bejler til it-chefen med køb af Dropbox-konkurrent

Udgivet 23. maj 9.18Opdateret 23. maj 9.18

EMC: Derfor skal du undgå både public og privat cloud

Udgivet 23. maj 6.59Opdateret 23. maj 9.31

Ny SSD til serverne: Overfør 4,8 gigabyte pr. sekund

Udgivet 8. maj 15.01Opdateret 8. maj 15.01

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
SAP Supply Chain Management Senior konsulent
Udgivet 13. okt 2011 13.40
Support Specialist med speciale i Microsoft og VMware
Udgivet 19. mar 14.33
Udvikler til Cloud løsninger - Århus
Udgivet 23. jan 12.18
SOA arkitekt / implementeringsspecialist
Udgivet 8. aug 2011 13.53

Kommentarer (4)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Flemming Riis 16. okt. 2011 - 20.58
 
1tb default plads

jeg har ikke se nogle stedet de sidste mange år hvor man ikke rightsizer VM's da det ellers er umuligt at lave en fornuftig overvågning/trending af samlet storage forbrug.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jon Bendtsen 17. okt. 2011 - 17.52
 
Re: 1tb default plads

@Flemming Riis 16. okt. 2011 - 20.58

jeg har ikke se nogle stedet de sidste mange år hvor man ikke rightsizer VM's da det ellers er umuligt at lave en fornuftig overvågning/trending af samlet storage forbrug.


Jeg er lidt forvirret over hvad du mener Flemming. Uanset hvordan man opbygger sit setup så er det vel muligt at måle i hver virtuel maskine hvor meget filsystemsplads den har i alt samt hvor meget den har brugt indtil videre? og det kan man vel opsummere til et samlet storage forbrug?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Flemming Riis 17. okt. 2011 - 18.04
 
@Jon , du har naturligvis ret

@Jon , du har naturligvis ret i at alle data er der lige meget om der er 900gb ledig eller 90 , jeg syntes bare der forvirret billedet når man skal vise storage over tid hvis man sætte meget høje disk værdier ind.

samt hvis en log fil eller ligende går amok så rammer man nemmere loftet på hele storage subsystemet end at en guest går ned pga mangelde plads.

Men det er nok mest en smags sag

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jon Bendtsen 17. okt. 2011 - 18.36
 
Re: @Jon , du har naturligvis ret

hvis en log fil eller ligende går amok så rammer man nemmere loftet på hele storage subsystemet end at en guest går ned pga mangelde plads. Men det er nok mest en smags sag


Det er det nok mest en smags sag.

Jeg kører hver klient ultra stramt fordi:
* jeg godt vil opdage de klienter som sviner med pladsen imens historien er i frisk erindring, frem for at jeg nogle år eller måneder senere skal vurdere om jeg må slette data eller ej
* jeg vil hellere have at 1 klient går ned end at storage loftet rammes og alle klienter går ned

Men det hele kan skyldes at mit storage system ikke understøtter Thin Provisioning?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Microsoft-dansker gør C#-udviklere klogere med nyt kodeværktøj

Udgivet 23. maj 16.03Opdateret 24. maj 16.08

Rygte: Microsoft lancerer Office til iOS i november

Udgivet 24. maj 15.33Opdateret 24. maj 15.33

Yahoos nye browser får uheldig start - lækker eget sikkerhedscertifikat

Udgivet 24. maj 14.52Opdateret 24. maj 14.53

Danske internetudbydere nægter at blokere 12 pokersites

Udgivet 24. maj 13.58Opdateret 24. maj 13.58

Dokumentation: Her er Spillemyndighedens krav - og 12 ulovlige pokersider

Udgivet 24. maj 13.58Opdateret 24. maj 15.49

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Om eBinder

eBinder ApS

Kick-start your master data management initiative

Affecto Denmark

Affecto Data Quality Assessment: Er din indsigt og beslutning baseret på validt data?

Affecto Denmark

Framework til datamigrering i SAP miljøer - spar op til 50% på dine Data Migration udgifter

Affecto Denmark

Få et Data Warehouse (DW) review hos Affecto

Affecto Denmark
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Konica Minoltas stand på drupa 2012 slog besøgsrekord

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Komplex it er blevet Brocade Premier Partner

Komplex IT

Øg din effektivitet og produktivitet med bizhub C654/C754

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Brugerfjendtlige it-løsninger gør brugerne til en sikkerhedstrussel

Projectplace

Athena IT-Group A/S med solid indtjening

Athena IT-Group

Seneste debat

  1. Kynisk it-guru: »Internettet er basalt set noget lort«

    8 comments.
    Last update 16 minutter 1 sek.
    Skrevet af Jørgen Abelsen
  2. DanID: Du kan sagtens bruge NemID på MacOS X 10.5

    30 comments.
    Last update 34 minutter 47 sekunder
    Skrevet af Jimmy Christiansen
  3. Microsoft-dansker gør C#-udviklere klogere med nyt kodeværktøj

    2 comments.
    Last update 58 minutter 4 sekunder
    Skrevet af Torben Mogensen
  4. GOTO - programming with the stars (F#)

    10 comments.
    Last update 1 time 5 minutter
    Skrevet af Henrik Schmidt
  5. Danske internetudbydere nægter at blokere 12 pokersites

    6 comments.
    Last update 1 time 26 minutter
    Skrevet af Peter Brodersen
  6. Dokumentation: Her er Spillemyndighedens krav - og 12 ulovlige pokersider

    4 comments.
    Last update 2 timer 5 minutter
    Skrevet af Mikkel Kirkgaard Nielsen
  7. Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

    12 comments.
    Last update 3 timer 2 minutter
    Skrevet af Jacob Sparre Andersen
  8. Oracle tabte, vandt Google Java ?

    16 comments.
    Last update 3 timer 19 minutter
    Skrevet af Poul-Henning Kamp

Mere debat »

It-virksomheder

Agema
|
Mobile Advisor
|
Innologic A/S
|
Esec
|
Intelliglobe
|
Platon Infrastructure
|
Visma
|
Reload!
|
4C Management Consulting
|
Surfray 2009
|
Simpelt Regnskab
|
Twins Consulting
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300