Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Emner
  • Opret bruger
  • Log ind
Se kommentarer (15)
Emner

ODF-guru: ODF taber hvis OOXML taber

ODF har brug for at kunne fungere gnidningsfrit med OOXML, hvis ODF skal sikre sig større udbredelse, er den seneste udmelding fra ODF-editor Patrick Durusau.

Af Torben R. Simonsen Onsdag, 26. marts 2008 - 13:46

Udsigten til, at det ikke lykkes at sikre et flertal blandt ISO's medlemslande for en godkendelse af OpenXML (OOXML) som ny ISO-standard, har nu fået editor af OpenDocument-dokumentstandarden (ODF) Patrick Durusau til at sende en sidste advarsel om konsekvenserne af, at OOXML ikke gøres til ISO-standard.

På sin blog har Durusaus blog lavet en liste over konsekvenserne, og konklusionen er klar: Hvis OOXML taber, så taber også ODF.

ODF og OOXML skal arbejde sammen

Durusaus argument er, at ODF har brug for at kunne arbejde sammen med OOXML uanset udfaldet af ISO's afstemning, og det derfor er nødvendigt at sikre interoperabilitet mellem de to formater. Og det gøres bedst ved at fastholde ISO som forum for det fortsatte arbejde, mener Durusau.

»Som editor på OpenDocument, vil jeg fremme OpenDocument, prise fordelene og fremme den videst mulige brug, intet af dette er opnået med anti-OOXML indstillingen i ISO. Anerkendelse af OpenXML i ISO vil styrke OpenDocument så meget som noget som helst,« skriver Patrick Durusau.

Han peger blandt andet på forskellig funktionalitet i Excel, som mangler i ODF, og som vil være afgørende, hvis ODF skal opnå videre udbredelse.

ISO's medlemslande skal inden 30. marts endeligt give svar til ISO om, hvorvidt OOXML, der er støttet af Microsoft, skal gøres til kommende standard under ISO. Den danske dokumentkomite under Dansk Standard holder møde i dag for at komme tættere på en dansk indstilling.

Send Tweet
Udskriv

Kommentarer (15)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Jan Hansen 26. mar. 2008 - 14.05
 
Durusaus ODF guru!?

Enhver der kan se noget som helst fornuftigt i at bruge eller ISO godkende OOXML, mister automatisk guru status. Konkurerende standarder er altid noget skrald, når nogen påstår noget andet, er de ude på at skabe frygt, usikkerhed og tvivl.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Mark Gjøl 26. mar. 2008 - 16.25
 
En forklaring

En forklaring jeg læste et sted på nettet var at Durusaus nu sad i en kommite med flere Microsoft-fortalere end ODF-fortalere. Udtalelsen skulle derfor være af rent politiske årsager, så resten af kommiteen ikke spændte ben for hans ODF-arbejde.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Leif Lodahl 26. mar. 2008 - 21.15
 
Svar

http://www.noooxml.org/forum/t-49234/a-response-to-patrick-durusau:micro...

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Gert Agerholm 28. mar. 2008 - 02.14
 
Jeg tror han har ret

Jeg tror desværre at han har ret. Årsagen er at der findes mange politikere rundt om kring som er mere eller mindre ligeglad med beslutningen om at anvende åbne standarder. Jeg vil næsten garantere for at den danske regering vil fastholde OOXML som standard, selv om ISO godkendelsen falder, hvis ikke andet så kan man jo igen forhale beslutningen x-antal år.

Dette bevirker at OOXML bliver igen en defakto standard. Da det ikke er ISO godkendt og der med ingen åben standard, så kan MS igen gøre hvad de vil. Brugerne er der med igen låst til MSOffice, da man ikke kan få fuld dokumentation og mulighed for at implementere OOXML. Kun ved en ISO godkendelse er der i det mindste lidt kontrol over formatet og dokumentationen.

Taberen - ODF. Ikke på grund af formatet, men af politiske årsager. Erhverslivet er ikke anderledes, de vil også fastholde MSOffice og der med OOXML.

Derfor har han desværre ret.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henrik Jensen 28. mar. 2008 - 04.33
 
Offentlige IT-standarder

Nu er OOXML jo uanset udfaldet af ISO godkendelsen stadig en ECMA åben standard.

Nu er det jo ikke et krav at offentlige standarder skal være ISO godkendte, for eksempel er ECMAScript (Javascript) også at finde blandt de godkendte offentlige IT-standarder og ligeledes er standarder som blandt andet RTF og JPG som bestemt er mindre åbne end OOXML og PDF var så vidt jeg husker også godkendt før ADOBE vidergav standarden til ISO. Så det er bestemt ikke et særsyn hvis OOXML ville blive en godkendt offentlig standard.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Dennis Krøger 28. mar. 2008 - 09.06
 
Re: Offentlige IT-standarder

"ligeledes er standarder som blandt andet RTF og JPG som bestemt er mindre åbne end OOXML"

JPEG er en ISO standard.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henrik Jensen 28. mar. 2008 - 09.44
 
JPEG

Jep det havde jeg overset.

Hmm dette er taget direkte fra OIO katalaoget "JPEG er et ophavsretligt beskyttet format, men meget udbredt og understøttet. Officielt kaldet ITU-T T.81 og ISO/IEC 10918-1.". Med ophavsretligt må de tænke på de tidligere patentsager og man kan så debattere om patenter har en plads i åbne standarder eller ej. Mener nu nok ellers at havde hørt at patenterne er udløbet, men er ikke sikker.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Mogensen 28. mar. 2008 - 09.44
 
JPEG

ISO-standarder kan sagtens være patenterede langt ind i helvede.

At noget bliver en ISO-standard bidrager kun til punkt 1 og 3 i B103s definition af åbne standarder.

Problemet med OOXML er bl.a. at der ikke ser ud til at være nogen garanti for at vedligeholdelsen bliver en åben process.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Lund Stocholms billede
Jesper Lund Stocholm 28. mar. 2008 - 09.44
 
Re: Offentlige IT-standarder

Dennis,

Hvis man kigger på ITST-oversigten over de 7 godkendte åbne standarder, så er det vist kun 2, der er ISO-standarder.

  • Standarder for dataudveksling mellem offentlige myndigheder (OIOXML)
  • Standarder til elektronisk sags- og
    dokumenthåndtering (FESD)
  • Standarder til elektroniske indkøb i det offentlige (OIOUBL)
  • Standarder for digital signatur (OCES)
  • Standarder for offentlige netsteder / hjemmesider og tilgængelighed
  • Standarder for it-sikkerhed (DS484 - kun for staten)
  • Standarder for dokumentudveksling (ODF/OOXML)

Derudover er repository på rep.oio.dk i uhyre ringe grad fyldt op af ISO-standarder. De fleste er nok enten W3C-standarder eller OIO-tilpasninger af defacto-standarder.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Lund Stocholms billede
Jesper Lund Stocholm 28. mar. 2008 - 09.47
 
Re: JPEG

Peter,

ISO-standarder kan sagtens være patenterede langt ind i helvede.

[i]Alle[/i] standarder kan være patenterede langt ind i helvede. Det er uanset om det et ISO-standarder, OASIS-standarder, ECMA-standarder eller W3C-standarder.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jan Hansen 28. mar. 2008 - 09.56
 
Ja, men...

"Jeg vil næsten garantere for at den danske regering vil fastholde OOXML som standard, selv om ISO godkendelsen falder, hvis ikke andet så kan man jo igen forhale beslutningen x-antal år."

Man kan stadig håbe på at det giver stof til eftertanke, når en standard ikke opnår ISO godkendelse fordi den er for dårligt lavet.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Dennis Krøger 28. mar. 2008 - 10.54
 
Re: Re: Offentlige IT-standarder

Hehe, det anfægtede jeg nu ikke, det var bare Henrik's udtalelse om at JPG ikke skulle være det, der undrede mig.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Mogensen 28. mar. 2008 - 11.43
 
Re: JPEG

@Jesper,

Ja? ... og hvad er din pointe?
Min var at et ISO-stempel ikke i sig selv gør det til en åben standard. Selvfølgelig gælder det samme for andre standardiseringsorganer. Imidlertid har nogen af dem en "IPR" (tåbeligt ord) politik, der kræver at der er klarhed omkring patenter og at standarderne kan implementeres Royalty-frit.

F.eks. siger W3C:
"The W3C Patent Policy governs the handling of patents in the process of producing Web standards. The goal of this policy is to assure that Recommendations produced under this policy can be implemented on a Royalty-Free (RF) basis."

Man kan ikke forhindre at der eksisterer patenter, når visse lande udsteder patenter på alt under solen - inkl. software. I JPEGs eksempel er der jo bl.a. tale om en amerikansk patent-troll ved navn Asure/Forgent. Men kan kan sikre sig i forbindelse med standarden at det bliver slået fast at evt. patenter ikke vil påvirke åben brug af standarden.
Spørgsmålet er så om ISO/Ecma/Microsoft har sikret det tilfredsstillende i den aktuelle sag.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Lund Stocholms billede
Jesper Lund Stocholm 28. mar. 2008 - 13.22
 
Re: JPEG

Peter,

Ja? ... og hvad er din pointe?

Min pointe var sådan set blot, at det ikke giver mening at tolke åbenhed som fravær af patenter.

Der er jo - desværre - patenter i stort set alt, og hvis du spørger mig, er den eneste forskel på ISO, ECMA, OASIS og W3C, at W3C fordrer adgang til eventuel patenteret teknologi på RANDz-vilkår, hvor de resterende "kun" kræver RAND-vilkår.

Det er også vigtigt at holde sig for øre, at disse krav om patenteret teknologis tilgængelighed naturligvis ikke alene kun gælder for patent-krav, som der kendes til, men at de også kun gælder for de virksomheder og organisationer, der deltager i arbejdet med en eller anden teknologi. De har jo ikke mulighed for at sikre sig imod "stealth-patent-krav" som det, der løb rygter om på noooxml.org omkring patenter på netop XML. Der er heller ikke mulighed for "kryds-referencer" imellem de enkelte patent pledges - dvs IBMs patent pledge over dele af ODF gælder ikke nødvendigvis, hvis disse teknologier anvendes til implementering af OOXML (og omvendt for Microsoft og ODF).

Spørgsmålet er så om ISO/Ecma/Microsoft har sikret det tilfredsstillende i den aktuelle sag.

Jeg skal være ærlig og sige, at denne kommentar ikke bringer andet til torvs end at understrege din stillingtagen til OOXML. Sandheden er jo, at du kan udskifte indholdet af din kommentar med Sun, IBM og OASIS ... uden at sætningen bliver meget mere konkret og meningsfuld.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Mogensen 28. mar. 2008 - 13.39
 
Re: JPEG

> Min pointe var sådan set blot, at det ikke giver
> mening at tolke åbenhed som fravær af patenter.

... hvilket heller ikke var det jeg gjorde.

Jeg tolkede åbenhed som i at disse patenter ikke stod i vejen for en fri implementation af standarden - jf. B103s 2. krav til åbne standarder.

Hvad angår patenter finder jeg din sammenligning af standardiseringsorganisationer lidt ligegyldig. Det er forholdene omkring den enkelte standard, der er interessante. De forskellige organisationer kan så have regler der i større eller mindre grad befordrer af deres standarder i almindelighed bliver åbne, men m.h.t. patenter er det den enkelte standard, der er interessant.
Man kan så sammenligne organisationerne m.h.t. åbenhed i processen, men det er noget andet.

Jeg er enig hvad angår "stealth-patent-krav", men det er jo et mere generelt problem, der skyldes at softwarepatenter er noget fanden har skabt.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Konklusion af Polsag-review fra 2009: Elendig kode hånd i hånd med elendig kontrakt

Udgivet 10. feb 6.59Opdateret 10. feb 6.59

It skal spare kommunerne for 165 millioner kroner i 2012

Udgivet 9. feb 16.02Opdateret 9. feb 16.02

Adobe: Vi laver ikke Flash til Android-udgaven af Chrome

Udgivet 9. feb 15.15Opdateret 9. feb 15.15

Så oldnordisk er politiets it-miljø: Nostalgisk gensyn med 1980’erne

Udgivet 9. feb 14.22Opdateret 9. feb 15.12

EMC lægger flash-cache på PCIe-kort: 4.000 gange hurtigere end harddiske

Udgivet 9. feb 13.39Opdateret 9. feb 13.39
Flere it-nyheder »
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Seneste debat

  1. Opdateret liste over danske iværksættere

    2 comments.
    Last update 3 timer 18 minutter
    Skrevet af Therese Hansen
  2. Stop SOPA, PIPA, ACTA, TPP og alle dem der kommer efter

    50 comments.
    Last update 7 timer 39 minutter
    Skrevet af Bjarne W. B. Petersen
  3. Derfor bliver dårlige it-projekter ikke stoppet i tide

    1 comment.
    Last update 8 timer 3 minutter
    Skrevet af Kasper Jørgensen
  4. Grotesk jobinterview i 2007: »Tag ikke jobbet, vi får alligevel aldrig Polsag til at virke«

    17 comments.
    Last update 8 timer 11 minutter
    Skrevet af Claus Waldersdorff Knudsen
  5. Så oldnordisk er politiets it-miljø: Nostalgisk gensyn med 1980’erne

    6 comments.
    Last update 8 timer 13 minutter
    Skrevet af Simon Justesen
  6. Domæne-forening: Lov om .aarhus og .cph var for tynd

    9 comments.
    Last update 9 timer 4 minutter
    Skrevet af Jarle Knudsen
  7. ACTA er i orden!

    51 comments.
    Last update 11 timer 36 minutter
    Skrevet af Jarle Knudsen
  8. It-advokat: Nu går grænsebommene ned over internettet

    10 comments.
    Last update 13 timer 23 minutter
    Skrevet af Niels Elgaard Larsen
Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Digitaliseringsstyrelsen
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300