Nye it-uddannelser hiver årets ansøgertal op med 11 procent
I dag dumper et brev ind hos tusindvis af håbefulde unge med svar på, om de kom ind på den ønskede universitetsuddannelse. Og for 1.358 blev resultatet en plads på én af landets it-uddannelser. Det er flere end nogensinde før, viser tallene fra Videnskabsministeriet.
Stigningen, som er på 11 procent i forhold til sidste år, skal dog tages med et gran salt, for i 2008 var der et generelt dyk i ansøgertallene på alle uddannelser på grund af eftervirkninger af gymnasiereformen. Sammenligner man i stedet med optaget i 2007, er stigningen på syv procent.
De samlede tal dækker over solide udsving, hvor især IT-Universitetet skiller sig ud. Universitetet, der startede med kun at udbyde overbygningsuddannelser, har siden 2007 også haft bacheloruddannelser, som man kan starte på med en studentereksamen.
Her har den nye bacheloruddannelse 'digitale medier og design' tiltrukket mange unge - 177 søgte ind og 76 blev optaget - hvilket har hævet universitetets optag i alt på bachelorniveau fra 49 til 127.
Samme mønster viser sig på Københavns Universitet. Den gamle, hæderkronede datalogi-uddannelse går fra 105 optagne i 2007, 86 i kriseåret 2008 og til 119 nye studerende i år, mens den spritnye uddannelse i 'it og kommunikation' under det humanistiske fakultet, kunne trække 40 studerende ind. Uddannelsen i 'it og sundhed' kan tage imod otte unge ved årets studiestart
På andre universiteter holder man skansen på it-uddannelserne og har meget små udsving i forhold til 2008. I forhold til optaget i 2007 er der dog større udsving, og på Aalborg Universitet har man måtte notere et fald i it-optaget på 22 procent i forhold til 2007.
I en meddelelse til pressen glæder videnskabsminister Helge Sander sig over, at der generelt er en stigning i antallet af studerende på it-uddannelser.
»Regeringen har været særligt optaget af at styrke optaget på netop IT- og ingeniøruddannelserne i de senere år. Derfor er det glædeligt, at stadig flere unge oplever disse uddannelser som attraktive og fyldt med spændende og kreative jobmuligheder,« udtaler ministeren.
Kommentarer (2)
Regeringen har været særligt optaget af at styrke optaget på netop IT- og ingeniøruddannelserne i de senere år.
Øhh, hvordan?? Der har været en kampagne side ja men det er da også det! "Den gamle, hæderkronede datalogi-uddannelse" er pga. regeringens universitetsreform nød til at flytte til kemisk instituts gamle laboratorier hvilket medfører under 1 m^2 per studerende. Jeg kan ikke lige se hvordan det skal styrke optaget på nogen måde??
Sory, er bare snart træt af at høre på den mand. Så stik ham dog kulturministeriet så han kan se fodbold og drikke øl, lader til at være det eneste der interesserer ham. Så kan vi andre få os en rigtig videnskabsminister.
"Den gamle, hæderkronede datalogi-uddannelse" er pga. regeringens universitetsreform nød til at flytte til kemisk instituts gamle laboratorier hvilket medfører under 1 m^2 per studerende. Jeg kan ikke lige se hvordan det skal styrke optaget på nogen måde??
Reformen rammer hele KU, så det er ikek regeringens fejl, at datalogi er ramt hårdere end andre uddannelser. Den skyld ligger primært hos dekanen for NatFak og sekundært hos rektor.
Men man kan sagtens sige, at der ikke har været meget handling hos regeringen bag ordene om at styrke IT-uddannelserne, I hvert fald er der ikke flere penge end tidligere, tværtimod.
Det kan godt være, at der er brug for andre kompetencer end blot de "hårde" kompetencer, man får på DIKU, men man skal ikke glemme, at de mere "bløde" IT-uddannelser (som f.eks. dem på ITU) i høj grad bruger DIKU-uddannede folk som undervisere, og vil have problemer, hvis ikke der er nok uddannede med hårde kompetencer, som de kan bruge som rekrutteringsgrundlag.

