Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Emner
  • Opret bruger
  • Log ind
Se kommentarer (4)
Emner Linux, Smartphones

Ny version af Android læser hjemmesiden højt

Tekst-til-tale og genkendelse af håndskrift er nogle af de nye funktioner i næste udgave af mobilplatformen Android fra Google. Navnet bliver Donut.

Af Jesper Kildebogaard Torsdag, 28. maj 2009 - 9:14

Android-styresystemet er klar i en ny, opdateret version. Det fortalte Google på firmaets store udviklerkonference I/O og gav en demonstration af, hvad Android-brugere kunne vente sig, skriver EEtimes.com, der også har en video af præsentationen (se eksternt link under artiklen).

Navnet på den nye version bliver Donut, og blandt de nye funktioner i det Linux-baserede mobilstyresystem er, at telefonen kan læse teksten på websider højt. Ikke bare på det sprog, det er skrevet, men også på andre sprog. En basal håndskriftgenkendelse har også fundet vej til Android, så man for eksempel kan søge hurtigere i lange lister ved at skrive startbogstavet på den trykfølsomme skærm.

Google fortalte, at der nu er 4.900 applikationer til Android-platformen, som nu bliver understøttet af mobiloperatører i 12 forskellige lande. Der er dog stadig et stykke vej til iPhone-miljøet, der kan byde på 20.000 applikationer og understøttelse i 70 af klodens lande.

For at sætte lidt ekstra skub i udviklingen af smarte applikationer til Android, fik alle 4.000 udviklere på Googles konference udleveret en Android-telefon fra HTC. Samtidigt blev en ny konkurrence sparket i gang, med præmier på op til 1,5 million danske kroner for den bedste applikation.

Udviklerne fik også en kraftig opfordring til at udnytte mulighederne i HTML5 til avancerede applikationer, der kører i browseren, og dermed er uafhængigt af styresystemet neden under.

Google står sammen med industrisamarbejdet Open Handset Alliance bag Android, som skal udfordre de traditionelt meget lukkede styresystemer til mobiltelefoner og smartphones. Foreløbigt har kun HTC produceret telefoner til Android-platformen, men et væld af alternativer er på vej. Ifølge Google vil der være 20 forskellige Android-mobiler på markedet inden udgangen af 2009.

Samtidigt forventes Android-styresystemet også med tiden at brede sig til de små bærbare netbook-computere.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Er du ekstrabladet.dk's nye udvikler med fokus på kommentarsystem og brugere?
Udgivet 2. feb 9.21
Application Consultant- AIX og Linux
Udgivet 9. dec 2011 12.11
MOSS Arkitekt
Udgivet 23. nov 2011 13.24
Software Development Engineer II (782838)
Udgivet 25. jan 10.38

Kommentarer (4)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Ove Andersen 28. maj. 2009 - 10.35
 
Hmm

Syntes da der var vigtigere ting den skulle kunne.. Min telefon er alligevel altid på lydløs, og tror det er de færreste der vil komme til at bruge dette.. Virker snarere som en sjov gadget frem for en feature..

Hvorfor ikke sørge for at få en ordentlig solid platform, før man begynder med gøglet? Har hørt den endnu ikke helt kan måle sig med mobilplatforme som har været på markedet i mange år, både på funktioner/brug og i stabilitet..

Men det har måske ændret sig?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Flemming Riis 28. maj. 2009 - 10.54
 
Re: Hmm

-Virker snarere som en sjov gadget frem for en feature

det er nok nogle med dårligt syn som ville syntes det er en fantastisk feature eller rådet for større færdsels sikkerhed

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Torben Mogensens billede
Torben Mogensen 28. maj. 2009 - 10.57
 
Re: Hmm

Jeg synes nok, at det er relevant. Du kan jo sagtens bruge et headset, hvis du ikke vil forstyrre dine omgivelser, og der er mange websider, der er mestendels tekst, hvor oplæsning er relevant. For eksempel har Project Gutenberg (http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page) masser af bøger liggende som bl.a. HTMl, som man med Donut kan få læst op af sin mobil.

Dertil kommer, at det kan være særdeles relevant for svagtseende, som har svært ved at læse tekst i den størrelse, det vil have på en mobiltelefonskærm.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Ove Andersen 28. maj. 2009 - 11.43
 
Re: Hmm

Jojo, helt sikkert er der da nogle som vil kunne drage god nytte af det.. Det jeg mente var bare, at hvis det er en af de største ændringer i den nye Android version, sååh...

Syntes sådan noget som text-to-speech burde være applikationer du kan installere bagefter, for de XX% som ikke vil benytte det, vil det blot være fyld. Mobiler er jo stadigt forholdsvis begrænsede enheder, så hvorfor fylde ekstra på dem, frem for at lade det være en app?

Man kan jo også få text-to-speech til Windows Mobile, IPhone, Nokia, Sony-Ericsson osv.. Så nogen verdensnyhed er det da næppe, selvom det da er smart den selv kan oversætte.. Men vil da tro der findes andre TTS, som kan køre en tekst gennem en oversætter :)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Rygte: Google snart klar med Dropbox-konkurrent

Udgivet 10. feb 10.19Opdateret 10. feb 10.19

Ny blog stiller skarpt på juraen i it-kontrakter

Udgivet 10. feb 10.00Opdateret 10. feb 10.15

Windows 8 Consumer Preview klar til download 29. februar

Udgivet 10. feb 9.49Opdateret 10. feb 10.24

4 gode sikkerhedsråd: Sådan gør du firma-pc'en vinterferieklar

Udgivet 10. feb 8.01Opdateret 10. feb 8.01

Konklusion af Polsag-review fra 2009: Elendig kode hånd i hånd med elendig kontrakt

Udgivet 10. feb 6.59Opdateret 10. feb 9.21
Flere it-nyheder »
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Seneste debat

  1. Stop SOPA, PIPA, ACTA, TPP og alle dem der kommer efter

    53 comments.
    Last update 3 minutter 3 sekunder
    Skrevet af Jesper Lund Stocholm
  2. It skal spare kommunerne for 165 millioner kroner i 2012

    1 comment.
    Last update 3 minutter 6 sekunder
    Skrevet af Christian Nobel
  3. Konklusion af Polsag-review fra 2009: Elendig kode hånd i hånd med elendig kontrakt

    8 comments.
    Last update 17 minutter 7 sekunder
    Skrevet af Torben Frandsen
  4. Så oldnordisk er politiets it-miljø: Nostalgisk gensyn med 1980’erne

    13 comments.
    Last update 24 minutter 58 sekunder
    Skrevet af Jesper Frimann
  5. Dells 13 tommer XPS 13 ultrabook-bærbare kommer til Danmark til marts

    1 comment.
    Last update 25 minutter 23 sekunder
    Skrevet af Lensi Lounge
  6. Derfor bliver dårlige it-projekter ikke stoppet i tide

    2 comments.
    Last update 30 minutter 32 sekunder
    Skrevet af Peter Johan Bruun
  7. Microsoft frigiver Android-version af OneNote

    1 comment.
    Last update 35 minutter 18 sekunder
    Skrevet af Mads Randstoft
  8. Ny agil trend: Fordel opgaverne med positiv psykologi

    1 comment.
    Last update 38 minutter 45 sekunder
    Skrevet af Mads Randstoft
Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Digitaliseringsstyrelsen
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300