Ny switch tvinger 700.000 websites hos One.com i knæ
Hvis du har problemer med at komme på dit webhotel hos One.com, så er det formentligt ikke din internetforbindelse, der fejler noget.
Det danske selskab, der er en af verdens største udbydere af webhoteller, har siden i fredags oplevet problemer, der betyder, at de over 700.000 websites, der ligger hos One.com, enten har været svære eller helt umulige at komme i kontakt med.
Presseansvarlig hos One.com Thomas Medard Frederiksen bekræfter over for Version2, at virksomheden oplever nogle tekniske problemer, der har påvirket størstedelen af virksomhedens 700.000 kunder.
Problemerne, der også har påvirket adgangen til domænet one.com, skyldes en ny type switch fra en af IBM's underleverandører. Switchen, der skal fungere som bindeled mellem servere hos One.com, begyndte i fredags at udsende støj, som har påvirket trafikken på One.com's netværk.
»Det er en hardwarefejl. Switchen skaber en masse forstyrrelser på netværket, som resulterer i nogle langsomme loadtider. Og her til formiddag har siderne slet ikke kunnet vises. Nu er vi i samarbejde med IBM's teknikere ved at flå switchene ud og erstatte dem med nogle andre,« siger han og tilføjer:
»Jeg vil gerne understrege, at der udelukkende er tale om et netværksproblem, og at der derfor ikke er gået e-mails eller andre data tabt. Men derfor er det stadig dybt beklageligt,« siger Thomas Medard Frederiksen.
Nye servere med den fejlramte switch er blevet installeret løbende gennem det sidste halve år i forbindelse med, at One.com også har skiftet leverandør.
»Vi har skiftet leverandør fra HP til IBM for bedre at kunne skalere i forhold til tilgangen af kunder. Og det er ekstremt uheldigt, at vi med de bedste intentioner skaber problemer for vores kunder,« siger Thomas Medard Frederiksen.
Selvom leverandørskiftet har været en løbende proces, så begyndte problemerne alligevel først at dukke op i fredags. Thomas Medard Frederiksen kan ikke sige med sikkerhed, hvorfor One.com ikke har opdaget fejlen tidligere, men han fortæller, at problemerne begyndte at opstå kort efter, migreringen til IBM-løsningen var helt overstået.
»Hardwaren er selvfølgelig blevet testet, men åbenbart ikke grundigt nok. Jeg ved ikke, om vi skal igennem en lige så stor opdatering en anden gang, men så vil vi sikre, at hardwaren bliver testet endnu grundigere,« forsikrer han.
Det har ikke været muligt at få oplyst, hvilken type switch, der har været problemer med. Men Thomas Medard Frederiksen oplyser, at den nye switch, der er ved at blive installeret, er fra Cisco, og at det var den fejlramte switch ikke.
I skrivende stund skulle netværkstrafikken hos One.com være på vej til at stabilisere sig fuldstændig igen, så der er igen er adgang til langt størstedelen af virksomhedens servere.


Tilføj kommentar