Nu rykker Island igen som datacenter-paradis
Står man og skal bygge et stort, energislugende datacenter, er Island en våd - og kold - drøm. Billig og miljørigtig geotermisk energi fra undergrunden i massevis, kølige temperaturer uden sibiriske frostgrader, og flere fiberforbindelser til både USA og Europa.
Dette lille serverparadis har flere amerikanske datacenterfirmaer tidligere haft øjnene rettet mod, men den økonomiske nedsmeltning på øen i efteråret 2008 satte en stopper for projekterne.
Nu kommer der igen liv i investeringerne, skriver amerikanske Computerworld, og den slunkne økonomiske situation på øen er faktisk blevet vendt til en fordel, fordi regeringen vil være mere end villig til at investere i projekter, der kan bringe udenlandsk valuta til øen, vurderer en analytiker.
Det amerikanske datacenter-firma Verne Global er således ved at etablere sig på øen og er rykket ind på en tidligere militær flyveplads ved Keflavik, som regeringen satser på som datacenter-centrum. Her er to tidligere ammunitionslagre blevet bygget om til datacentre allerede.
Før det kan betale sig at flytte et firmas datacenter til Island, skal det dog være forholdsvist stort, mener Verne Global. Men så kan besparelserne også være massive, fordi el er så billig på Island, og fordi priserne er kendt de næste 20 år frem.
Har man et datacenter med 25.000 servere, kan man således spare en halv milliard kroner i løbet af ti år ved at flytte hele datacentret fra USA til Island, lyder vurderingen fra Verne Global.
Firmaet har også kigget på Grønland som en mulig datacenter-placering, men her blev tommelfingeren vendt nedad. Der var ikke redundante fiberforbindelser til Grønland, det ville være svært at skaffe nok kvalificeret arbejdskraft, og så var der også for koldt og tørt på øen, blev konklusionen.
Ikke alle er dog overbevist om Islands kvaliteter som nyt datacenterparadis. For det første vil en placering langt fra for eksempel USA give en smule latency (forsinkelse) i hver eneste transaktion. Og selvom der er flere forskellige dataforbindelser at vælge imellem, vil man være afhængig af, at priserne for at bruge disse kabler ikke stiger for meget.
Endeligt er der dem, der finder det lidt for risikabelt at placere en virksomheds nervecentrum på en af de mest vulkansk aktive øer på kloden.
Kommentarer (3)
for koldt og tørt på øen
Kan det blive det? Kan en vis mængde fugt på nogen måde være godt for en computer? Og hvilke dele af en computer har problemer med kulde? Det kan vel kun være de mekaniske...
Mht latency problemer, hvad er den primære årsag til disse i fobindelse med lyslederkabler? Er det selve lysets udbredelseshastighed i kablet eller er det de repeaters, der er nødvendige for at signalet kan klare de afstande vi taler om her?
Kan en vis mængde fugt på nogen måde være godt for en computer? Og hvilke dele af en computer har problemer med kulde? Det kan vel kun være de mekaniske...
Man anbefaler en luftfugtighed på enten mellem 35-65 procent eller 45-55 procent, alt efter hvem 'man' er.
Problemet med tør luft er risikoen for opbygning af statisk elektricitet.
1) Her er fordelen når temperaturforskellen er 'stor' på ude og serverumtemp på 19 grader celcius; så skal der ikke særlig meget køling - dermed ikke så meget omkostning til køleagregat; i teorien. Dermed mere grøn IT. Du sparer x antal kW på køling.
2) Jeg har hørt om installationer der er mere end ca. 17-18 år i drift - endnu. i server rum miljø/ 'tørt'
3) kompetence noget man køber sig til hvis man ikke har den -software support, deri tror jeg ikke det store udfording at hoste mange servere hardwaremæssigt.

