Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Emner It-rekruttering, It-arbejdsmarked

Novo Nordisk: Vores it-afdeling behøver ikke være synlig

PROFIL 2008: Vinderen af Version2's profilanalyse for it-afdelinger, Novo Nordisk, fortæller om synlighed i branchen og hvorfor det ikke betyder noget for dem. Alligevel har Novo Nordisk fået en tredjeplads i den kategori.

Af Fredag, 14. november 2008 - 10:29

Medicingiganten Novo Nordisk kan andet end at producere diabetes-medicin. Firmaet har også landets mest attraktive it-afdeling og scorer guld i Version2's Profil 2008-analyse, hvor 2.300 it-folk har vurderet, hvor de helst vil arbejde.

Hos Novo Nordisk er it ikke en separat funktion, det er en integreret del af forretningsgrundlaget. Derfor står der heller ikke kun it-direktør på Lars Fruergaard Jørgensens visitkort, men senior vice president for it & corporate development.

»Mange it-direktører sidder lidt på sidelinjen, men mit arbejde dækker også over strategisk planlægning, koncernstrategi og forretningsudvikling. Det giver en meget bedre forståelse for, hvor forretningen er på vej hen, end hvis mit job var en ren teknisk funktion, og det har naturligvis også stor betydning for medarbejderne,« forklarer han.

I det næste år kan Lars Fruergaard Jørgensen også skrive direktør for Danmarks bedste it-afdeling på som undertitel. For Novo Nordisk topper listen over it-afdelinger i årets profilanalyse, og i det samlede billede er det blevet til en fornem andenplads.

»Vi har over de sidste tre-fire år lavet en del ændringer, som kommer pænt sammen nu, så derfor er jeg på en måde ikke så overrasket over resultatet. Og når jeg ser på vores interne kunde- og medarbejdertilfredshedsundersøgelser, har de heller aldrig været bedre end i år, så det er ikke så underligt, at det slår igennem,« siger Lars Fruergaard Jørgensen, som dog ikke lægger skjul på, at han er både glad og stolt over udnævnelsen.

Ikke mindst fordi den kommer oven på et år, som har budt på flere store udfordringer for Novo Nordisks it-afdeling, der beskæftiger omkring 250 folk. Men reelt ville antallet være mere end tre gange så stort, hvis mange - ikke mindst de drift- og kodningstunge - opgaver ikke var outsourcet.

»Det er en bevidst strategi med fokus på at beholde system management, projektledelse og governance, og så outsource de øvrige kompetencer,« forklarer Lars Fruergaard Jørgensen.

Årets store udfordringer

En af de store udfordringer i det forgangne år har været et clinical datawarehouse-projekt, som skal håndtere de kritiske kliniske data, som er grundstenen i Novo Nordisks udvikling og godkendelse af nye lægemidler.

»Der fandtes ikke en standardapplikation, vi kunne bruge. Så det har krævet et enormt udviklingsarbejde, der viste sig at være en større udfordring end forventet, men det kom i hus efter et flot samarbejde mellem R&D-afdelingen, it-afdelingen og vores underleverandører« fortæller Lars Fruergaard Jørgensen.

En anden udfordring har været at udarbejde et nyt setup for distributionen i USA, som er Novo Nordisks største marked. Hidtil har håndteringen af ordrer, salg og distribution på det amerikanske marked ligget hos en ekstern partner, men fra den 1. juli blev det trukket hjem i koncernen.

»Hvis det var gået galt, ville vi ikke kunne sælge i USA, og det ville være katastrofalt. Men det lykkedes gennem et tæt samarbejde på tværs af Atlanten, hvor vi primært har brugt interne ressourcer til at få etableret et velfungerende system baseret på vores SAP-platform,« forklarer Lars Fruergaard Jørgensen.

Karrierer til alle

Netop det at kunne tilbyde medarbejdere sådanne udfordringer er i hans optik med til at gøre Novo Nordisks it-afdeling til en attraktiv arbejdsplads, og desuden er der stor fokus på at have en skarp organisation med klare karriereveje, uanset hvad man beskæftiger sig med.

Det betyder, at alle ansatte løbende diskuterer udviklingsmuligheder med deres leder, og at der to gange årligt tages stilling til forfremmelser af både ledere og specialister ud fra de ansattes kompetencer og præstationer.

»Det er vigtigt, at folk har en klar fornemmelse af, hvor de er på vej hen. Vi gør blandt andet en stor indsats i forhold til vores specialister, som ellers nemt kan føle, at de ikke bliver værdsat, fordi man som regel enten skal kunne blive projektleder eller linjeleder for at blive forfremmet. Men vi har etableret ligeværdige karrieremuligheder for specialisterne f. eks. inden for systemer som SAP eller kompetenceområder som kvalitet eller it-sikkerhed,« understreger Lars Fruergaard Jørgensen.

Ud over karrieremuligheder står ansvar og selvstændighed også højt på dagsordenen, og det giver bonus i årets undersøgelse, hvor Novo Nordisk stryger ind på en førsteplads på parameteret Indflydelse og Selvstændighed.

»Det ligger dybt i mig og min ledergruppe, at folk skal have store muligheder tidligt. Vi gør også meget ud af at rotere folk for at skabe dynamik, så de ikke sidder for længe i samme job og begynder at holde lidt for godt fast på nogle arbejdsområder. Vi har stor fokus på have en konstant indlæringskurve,« forklarer Lars Fruergaard Jørgensen, som så sent som i juni roterede ni ledere rundt til nye jobs.

Forbløffende synlighed

Til gengæld overrasker det it-direktøren, at hans afdeling er gået frem på Kommunikation og Synlighed fra en 20. plads til en 3. plads.

»Helt ærligt, så betyder det ikke særligt meget, hvor synlige vi er udadtil. Det er vigtigere indadtil. Så jeg er da lidt overrasket over, at vi ligger så højt oppe, for det er ikke noget, vi bevidst gør noget for,« fastslår Lars Fruergaard Jørgensen, som efter lidt betænkningstid finder en mulig forklaring.

Hans afdeling har tidligere på året skulle ansætte 40-50 nye folk og kørte i den forbindelse store kampagner med busstreamers og rekrutteringsevents.

Næste år skal Novo Nordisk også være kendt, og Lars Fruergaard Jørgensen er ikke bleg for at sætte ambitionerne lidt i vejret for sig selv og sin afdeling.

»Næste år ligger vi forhåbentlig som nummer et overordnet. Jeg vil i hvert fald se på, hvor vi scorer lavest og så se, om vi burde gøre noget anderledes.«

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Microsoft Dynamics AX Technical Consultant/Developer
Udgivet 27. apr 10.39
SAP Senior Solution Architect - Business Warehouse and Business Intelligence
Udgivet 27. apr 11.01
Javaudviklere – Århus – IT løsninger til sundhedssektoren
Udgivet 23. jan 12.03
.Net/C# udviklere
Udgivet 16. jun 2011 14.34

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Rygte: Microsoft lancerer Office til iOS i november

Udgivet 24. maj 15.33Opdateret 24. maj 15.33

Yahoos nye browser får uheldig start - lækker eget sikkerhedscertifikat

Udgivet 24. maj 14.52Opdateret 24. maj 14.53

Danske internetudbydere nægter at blokere 12 pokersites

Udgivet 24. maj 13.58Opdateret 24. maj 13.58

Dokumentation: Her er Spillemyndighedens krav - og 12 ulovlige pokersider

Udgivet 24. maj 13.58Opdateret 24. maj 15.49

Ny blog: Offentlige it-projekter set indefra

Udgivet 24. maj 13.19Opdateret 24. maj 13.30

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Om eBinder

eBinder ApS

Kick-start your master data management initiative

Affecto Denmark

Affecto Data Quality Assessment: Er din indsigt og beslutning baseret på validt data?

Affecto Denmark

Framework til datamigrering i SAP miljøer - spar op til 50% på dine Data Migration udgifter

Affecto Denmark

Få et Data Warehouse (DW) review hos Affecto

Affecto Denmark
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Konica Minoltas stand på drupa 2012 slog besøgsrekord

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Komplex it er blevet Brocade Premier Partner

Komplex IT

Øg din effektivitet og produktivitet med bizhub C654/C754

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Brugerfjendtlige it-løsninger gør brugerne til en sikkerhedstrussel

Projectplace

Athena IT-Group A/S med solid indtjening

Athena IT-Group

Seneste debat

  1. Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

    12 comments.
    Last update 21 minutter 2 sekunder
    Skrevet af Jacob Sparre Andersen
  2. Kynisk it-guru: »Internettet er basalt set noget lort«

    7 comments.
    Last update 28 minutter 5 sekunder
    Skrevet af Poul-Henning Kamp
  3. Oracle tabte, vandt Google Java ?

    16 comments.
    Last update 38 minutter 3 sekunder
    Skrevet af Poul-Henning Kamp
  4. Yahoos nye browser får uheldig start - lækker eget sikkerhedscertifikat

    1 comment.
    Last update 48 minutter 57 sekunder
    Skrevet af Thue Kristensen
  5. Danske internetudbydere nægter at blokere 12 pokersites

    3 comments.
    Last update 55 minutter 18 sekunder
    Skrevet af Jesper Lund Stocholm
  6. Dokumentation: Her er Spillemyndighedens krav - og 12 ulovlige pokersider

    3 comments.
    Last update 57 minutter 20 sekunder
    Skrevet af Jens Larsen
  7. GOTO - programming with the stars (F#)

    9 comments.
    Last update 58 minutter 5 sekunder
    Skrevet af Baldur Norddahl
  8. ESA arbejder på interplanetarisk internet

    5 comments.
    Last update 1 time 2 minutter
    Skrevet af Jarle Knudsen

Mere debat »

It-virksomheder

Devoteam
|
ØBERG Partners
|
SimCorp
|
Valeo
|
Tiger Media
|
Tradeshift
|
Pekke
|
Innologic A/S
|
Queue-IT
|
CODEWIRE.NET
|
Futurecom Business Solutions
|
Forward IT
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300