Nordea-nedbrud pustede til rygter om Mondo-konkurs
Da Mondo-serverne i weekenden blev fjernet fra hostingleverandøren Interxion, og alle kundernes websider gik i sort, kunne det ligne en drastisk dødskamp for Mondo, der slås med økonomiske vanskeligheder.
Men flytningen af servere havde ikke direkte noget med Mondos situation at gøre. Atea købte Mondos hostingforretning i juni, og i weekenden var det blevet tid til at flytte de hostede websider over i eget datacenter, lyder forklaringen fra Ateas servicedesk.
Hos Nordea, som stod med en død webside i timevis mandag morgen og formiddag, brugte man stadig navnet Mondo om leverandøren af webhosting til banken. Det bidrog til forvirringen, for samtidigt med nedbruddet er Mondo i disse dage ude i en krise, der har fondsbørsens og pressens bevågenhed.
Det førte til rygter i it-branchen om, at Mondo nu var gået konkurs, og at sidste krampetrækning var at hive stikket ud på serverne og hente dem hos Interxion. Men Mondo er stadig i live, lyder det fra firmaets direktør.
»Vi er i gang med en rekonstruktion,« lyder den fåmælte udmelding fra Mondos direktør Lars Nordenlund, da Version2 ringer og spørger til situationen.
Det børsnoterede firma har i længere tid kørt med underskud og seneste kvartalsregnskab så heller ikke godt ud, med et underskud på 5,4 millioner kroner efter en omsætning på 13,9 millioner kroner i tredje kvartal. Derfor havnede Mondo-aktien den 19. november på observationslisten hos Københavns Fondsbørs.
At firmaet nu er under rekonstruktion betyder, at ledelse og bestyrelse lige nu slås for at bringe Mondo på fode igen, forklarer direktøren. Derudover vil han ikke kommentere udsigterne og henviser til fondsbørsmeddelelsen fra firmaet.
At finde den er dog ikke nemt, for Mondos webside har været offline hele mandag. Det har dog heller ikke noget med firmaets økonomiske situation at gøre, men skyldes de tekniske problemer med hostingen, lyder det fra Lars Nordenlund.
Efter frasalget af hostingaktiviteterne koncentrerer Mondo sig nu om at tilbyde blandt andet outsourcing af it-ydelser, offshore-udvikling og it-løsninger til rejsebranchen. Der er 250 ansatte i firmaet.
Kommentarer (6)
Det er ikke nordea der er remt af fejl, jeg står for to sider der pt er nede (sandsynligvis) på grund af fejlen. Vi var tidligere hostet ved mondo men blev overtaget af aspect.dk, da mondo frasolgte deres hosting aktiviteter, men er alligevel blevet ramt af fejlen.
Mht. konkurs - så er de trodsalt børsnoterede - så vi skal nok få det at vide, når de faktisk går konkurs.
Seneste meddelelse ifølge Børsen er her:
http://borsen.dk/?treeid=2614&id=130809&urlpart_firm=mondo
Der er vist lige dukket endnu meddelelse op ...
Man må sige at det går stærk i disse post-IT-factory-tider.
Det er ikke nordea der er remt af fejl, jeg står for to sider der pt er nede (sandsynligvis) på grund af fejlen. Vi var tidligere hostet ved mondo men blev overtaget af aspect.dk, da mondo frasolgte deres hosting aktiviteter, men er alligevel blevet ramt af fejlen.
Søren, det her lugter lidt. Jeg er ca. i samme situation som dig og mine sites er stadig nede. Er dine sites kommet op igen?
Lige pt. kan jeg læse at driftsstatus ikke engang fungerer:
Henrik: Nej vores sites er stadig nede, det lader til at være database og ftp problemer. Jeg kan dog godt se siden http://aspect.dk/?page=servicesider - men der står bare at de forventer at have løst det efter kl 16 og ikke et sekund før.

