Nødråb fra Symbian: Hjælp os med at compile koden
Mobilstyresystemet Symbian er gået på grund. Det er nemlig ikke muligt at få koden til at kompilere med open source-værktøjer såsom compileren GCC, og det kommer højst sandsynligt til at tage tre måneder, før koden kan producere et binært program, skriver The Register.
Lige nu giver kildekoden til Symbian v3 150 fejl og kan ikke skabe en binær fil. Ifølge Mark Wilcox fra projektet ser det ikke ud til, at problemerne kan løses lige på en studs.
»Jeg bliver meget skuffet hvis det tager os tre måneder af få kompatibilitet med GCC. Hvis ingen andre end Symbian Foundation arbejdede på det, så kan det tage så lang tid. Vi prøver at arbejde med miljøet for at få fixet disse fejl.«
En anden kilde forklarer til The Register, at det er 30 pakker fra Nokia, som ikke vil komme igennem møllen, og at tre måneder er en realistisk tidshorisont. Symbian har tidligere meddelt, at kildekoden blev udsendt fire måneder før den oprindelige plan, men altså ikke i en moden tilstand.
Symbian benyttes udover Nokia også af mobiltelefonproducenter som Samsung og Sony Ericsson. Nokia købte i 2008 firmaet bag Symbian, men lagde rettighederne til styresystemet ud i den uafhængige organisation Symbian Foundation.
Kommentarer (5)
Det er meget flinkt at opensource Symbian, men det skaber ikke et community alene.
For at få folk til at gøre andet end at kigge på koden, skal der altså være en mulighed for at køre koden på en telefon.
Bare se på hvor meget community der er omkring Android, og hvor mange mennesker der laver custom images til developer telefonerne (og for den sags skyld alle andre Android telefoner).
Hvis folk ikke kan smide imaget på en telefon, så gider de ikke bruge tiden på at få koden til at oversætte.
Og hvis der nu allerede findes en telefon man kan installere koden på, hvorfor er der så ikke et kæmpe link på forsiden af developer.symbian.org til hvordan man gør det? En søgning på "developer phone" eller "development phone" giver intet.
En emulator, hvor man kan afvikle koden i et realistisk simuleret hardwaremiljø, er et must. Hvis man skal uploade et image til en telefon, hvor gang man laver en ændring, bliver det for bøvlet.
Ja, det er også helt klart et must med en emulator (og sådan en findes vist også).
Men min pointe er at hvis folk skal hjælpe med at få koden til at virke med GCC, så skal de have en eller anden gulerod. Og at de kan køre koden i en emulator, tvivler jeg kraftigt på er en stor nok gulerod.
> En emulator, hvor man kan afvikle koden i et
> realistisk simuleret hardwaremiljø, er et must
Enig; Selv lazy udvikler som jeg der måske ikke har den store interrese i Symbian ville gå langt for at kunne holde en kode base vedlige på diverse mobilplatforme hvis bare der var en god emulator samt solid dokumentation.
Men en lille bing/google søgning så må jeg indrømme at Symbian virker noget umoden som platform. Men måske skuer jeg hunden på hårene?
Hvis jeg overhovet skal overveje symbian så skal det virke out of the box uden at skulle hacke mig igennem diverse opsætnings script.
Umiddelbart virker det som om GCC delen er det sidste der kommer til at volde problemer, men derimod det at sætte et stabilt bygge miljø op.
For hvis de er, må Nokia da ku compilere.
Og hvis de kan compilere, hvilken compiler anvender de for at teste sine pakker ?
Man må da håbe de er testet derfra, inden de hælder det ind på et helt andet run-time miljø.
