MSN-spam på ubehjælpeligt dansk
Umiddelbart kunne man godt forestille sig, at nye messenger-phishere har brugt Google Translate til at lokalisere deres phishing-akitiviteter mod Danmark. Men selv Google Translate staver ikke så dårligt, som det er tilfældet i en ny MSN-mail, der prøver at lokke brugernavn og password fra danske MSN-brugere.
Som med tidligere udgave af tilsvarende mails lokkes der med en tjeneste, der kan hjælpe med at se, hvem der har blokeret brugerens MSN-konto, men fristes man til at klikke på linket og indtaste oplysningerne, er der stor risiko for, at man i virkeligheden indrages i yderligere spamaktiviteter. Det oplyser sikkerhedsselskabet CSIS, der har opdaget den danske MSN-variant.
MSN-phisherne prøver med følgende lokkende tekst at få messengerbrugeren i nettet:
?Du kan se hvem som har blokkert deg eller hvem som har slettet deg i MSN servis helt gratis.?
Kommentarer (5)
Og vil version2 fremover også betragte andre sprog som engelsk, tysk og fransk som ubehjælpeligt dansk? :(
Hvad med at starte et dansk sprogskoleprojekt for verdens ca. 4.995 milliarder analfabeter som f.eks. disse meget "ubehjælpelige" nordmænd:
http://itpro.no/supportforum/lofiversion/index.php/t61591.html ;)
Det er Norsk.
Og det er sidste gang jeg læser nyheder her, da den her nyhed siger præcis hvilke personer der er bag Version2!
Der er en masse andre steder, og de fleste er klar over, der eksisterer andre sprog end dansk!
Det her er direkte elendigt!
