Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Emner
  • Opret bruger
  • Log ind
Se kommentarer (2)
Emner Digital forvaltning, Usability

Minister skal forklare utilgængelige hjemmesider

Nu skal videnskabsminister Helge Sander forholde sig til en undersøgelse fra IT- og Telestyrelsen, der viser, at det står sløjt til med tilgængeligheden på offentlige hjemmesider.

Af Jakob Møllerhøj Mandag, 7. juli 2008 - 10:45

Videnskabsminister Helge Sander (V) bliver nu hevet ind i sagen om den manglende tilgængelighed på offentlige hjemmesider, som en undersøgelse fra IT- og Telestyrelsen dokumenterer.

Det er den socialdemokratiske MF'er og medlem af forskningsudvalget Benny Engelbrecht, der har stillet følgende paragraf 20 spørgsmål til videnskabsministeren:

Mener ministeren, at det tilfredsstillende, at blot 6 ud af 243 offentlige hjemmesider i IT- og Telestyrelsens undersøgelse, opfylder betingelserne for at kunne kategoriseres som havende god tilgængelighed?

»Jeg synes, det er helt afgørende, at det er nemt at komme til den information, som ligger på hjemmesider. Vi har en forpligtigelse til at gøre det enkelt uanset hvad, og at information frit kan flyde,« siger Benny Engelbrecht til Version2.dk og henviser blandt andet til, at tilgængeligheden på offentlige hjemmesider blandt andet handler om at styrke demokratiet.

Han er dog tilsyneladende særdeles godt bekendt med ordsproget om, at man ikke selv skal kaste med sten, hvis man bor i et glashus. Og derfor er Benny Engelbrecht da heller ikke sen til at erkende, at hans egen hjemmeside muligvis ikke levet op til principperne om tilgængelighed, der blandt andet skal gøre det lettere for mennesker med et syns-handicap at surfe nettet.

»Det kunne måske være, at jeg skulle bruge nogen af mine fem studentermedhjælpertimer om ugen på at se, om vi kunne gøre den lidt mere tilgængelig,« siger han og tilføjer:

»Vi har jo knapt så mange ressourcer, som ministerierne har.«

Best practice

Problemerne med offentlige hjemmesider og tilgængelighed hænger muligvis sammen med, at den tekniske side af offentlige hjemmesideprojekter har fået højere prioritet end spørgsmålet om tilgængelighed, mener Benny Engelbrecht, der selv har arbejdet en del med udvikling af hjemmeside i sin egenskab af marketingschef i en kommunikationsvirksomhed.

Han foreslår derfor, at der  bliver udarbejdet nogle best practises, så det bliver letter for borgerne at finde rundt på de offentlige hjemmesider.

»Det er i hvert fald nok det, som jeg selv ville bruge noget tid og energi på, hvis det var mig, der var minister,« siger han.

Videnskabsministeriets egen hjemmeside klarer sig med karakteren 'jævn tilgængelig' i øvrigt heller ikke imponerende i den undersøgelse It- og Telestyrelsen, der hører under Videnskabsministeriet, har foretaget.

»Man må sige, at i betragtning af, hvor få, der får en rimelig karakter, så er sandsynligheden for, at de fik en forholdsvis lav vurdering selvfølgeligt også stor, men jo, det er da paradoksalt,« siger Benny Engelbrecht.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
It-chef til IDA
Udgivet 27. jan 12.44
Java udviklere – backend – gerne med Oracle erfaring
Udgivet 16. jun 2011 14.38
Start building the technical career you want as a Student in IBM TEC, Software Group
Udgivet 25. jan 10.07
Mobility arkitekt
Udgivet 7. dec 2011 13.13

Kommentarer (2)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Erik Trolle 7. jul. 2008 - 14.15
 
Når man benytter kancelli sprog!

Hvorfor skulle de offentlige hjemmesider være bedre end det sprog de skriver til os i. Jeg skal altid læse deres breve flere gange, før jeg tror, jeg forstår hvad de mener!

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kristian Larsen 7. jul. 2008 - 14.40
 
Tilgængelighed

Der var på et tidspunkt en Bedst På Nettet konkurrence som sat fokus på forskellige ting, men det var først efter i 2004 (hvis jeg husker ret) man begyndte at sætte fokus på overholdelse af standarder og deriblandt WAI.

BPN var med til at højne niveauet af hjemmesider ihvertfald en smule - så det så med andre ord først rigtig sort ud i 90'erne.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Bornholmske betjente: Polsag kunne skære en uge af opklaringstiden

Udgivet 6. feb 16.06Opdateret 6. feb 16.06

Microsoft skrotter Startknappen i Windows 8

Udgivet 6. feb 15.46Opdateret 6. feb 15.46

Netbank-login uden NemID-papkort får høvl af it-sikkerhedschef

Udgivet 6. feb 15.05Opdateret 6. feb 17.08

Dokumentation: Se konsulenternes mange thumbs up til Polsag

Udgivet 6. feb 14.23Opdateret 6. feb 15.07

Polsag sejlede rundt uden business case i mindst 5 år

Udgivet 6. feb 12.40Opdateret 6. feb 12.40
Flere it-nyheder »
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Seneste debat

  1. Netbank-login uden NemID-papkort får høvl af it-sikkerhedschef

    30 comments.
    Last update 21 minutter 9 sekunder
    Skrevet af Henrik Krarup Lindholm
  2. Kan den næste Steve Jobs komme fra Danmark?

    15 comments.
    Last update 27 minutter 49 sekunder
    Skrevet af Carsten Jacobsen
  3. Stop SOPA, PIPA, ACTA, TPP og alle dem der kommer efter

    14 comments.
    Last update 4 timer 30 minutter
    Skrevet af Søren Bramer
  4. Mac-brugere kan ikke kryptere e-mails med NemID uden at bryde brugerbetingelserne

    26 comments.
    Last update 5 timer 16 minutter
    Skrevet af Benny Allan Andersen
  5. XBMC på fit-PC3

    2 comments.
    Last update 6 timer 8 minutter
    Skrevet af Peter Toft
  6. Seks rådgiverfirmaer var for få til at redde Polsag

    15 comments.
    Last update 6 timer 42 minutter
    Skrevet af Finn Christensen
  7. Microsoft skrotter Startknappen i Windows 8

    9 comments.
    Last update 7 timer 15 minutter
    Skrevet af Michael Olesen
  8. Video-afspilning med fit-PC3

    9 comments.
    Last update 7 timer 36 minutter
    Skrevet af Peter Toft
Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Digitaliseringsstyrelsen
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300