Minister: OK at beskatte danske Google-indtægter i Irland
Den amerikanske søgegigant Google har på det seneste været under anklage for at unddrage sig skattebetaling i Danmark.
Nu melder skatteminister Troels Lund Poulsen (V) klart og tydeligt ud, at multinationale selskaber selv kan beslutte, hvor i verden de ønsker at etablere og drive virksomhed.
Udmeldingen kommer i forbindelse med en henvendelse fra Enhedslistens it-ordfører Per Clausen, der havde spurgt skatteministeren
»Vil ministeren forhindre Google i at sælge annoncer til danske virksomheder via Irland for at undgå at betale skat i Danmark?«
Hvortil Troels Lund Poulsen kort og godt svarer: »Nej.«
Han uddyber dog svaret med ovenstående argumentation om den frie ret til selv at beslutte, hvor man vil drive virksomhed, og så tilføjer ministeren, at regeringen har stor fokus på, at multinationale selskaber betaler den skat, de skal - hverken mere eller mindre. Derfor har regeringen lavet en handlingsplan, der skal sikre, at det sker.
»Handlingsplanen indeholder en række forslag til initiativer i forhold til både regelgrundlag, indsats, kontrol og selve organiseringen. Det er tanken, at handlingsplanen skal danne grundlag for politiske forhandlinger om de konkrete tiltag,« skriver ministeren i sit svar.
Kommentarer (5)
Det er vel fair nok. Ingen er vel i tvivl om, at Google gør hvad de kan for at betale så lidt skat som muligt (ligesom os andre for øvrigt), men hvis det er deres irske afdeling, der står for annoncesalg, så er det jo sådan det er.
Sænk selskabsskatten til 10%, så går der nok ikke lang tid før end at Google og de andre multinationale selskaber omlægger deres europæiske indtægter til DK.
Og det behøver ikke engang koste os almindelige skatteydere noget, pengene kan tages fra de mange erhverstøtteordninger.
Og hvor lang tid går der så før Irland sænker den til 5%?
Så svarer vi bare igen med 0% ;-)
Men personskatten skal (som hovedregel) betales i det land hvor pengene tjenes - i modsætning til selskabsskatten.

