Minister ind i sag om hjemmeside-kompatibilitet
Sagen om Skats hjemmeside til tarif-beregning, der kan ses af brugere med Internet Explorer, men ikke Firefox får nu SF's it-ordfører Hanne Agersnap til at stille følgende paragraf 20 spørgsmål til skatteminister Kristian Jensen (V).
Synes ministeren, at det er god service over for borgerne, at de skal anskaffe sig Microsoft Internet Explorer for at få adgang til Skats Elektroniske Toldtarif http//tarif.skat.dk, og at SKAT's it-drifts- og forvaltningscenter først vil ændre tingenes tilstand inden 1. november 2009?
I begrundelsen for spørgsmålet står der, at Hanne Agersnap anser det for stærkt kritisabelt, at Skat ikke lever op til de it-standarder, der gør det muligt for importører, eksportører og andre interesserede i udenrigshandel at benytte faciliteten uden af skaffe sig Microsofts browser Internet Explorer.
I en hurtig test Version2.dk har lavet, ser det dog ud til, at Skats tarif-hjemmeside også kan indlæses med eksempelvis Apples Safari-browser, mens hjemmesiden er lukket land for Firefox-brugere.
Kommentarer (7)
Det handler om standards. Der er sider som virker med firefox på windows dog ikke på Linux (og ikke kun pga. activex controls eller ligenende).
Debatten har ingen mening så længe de vurderer tilgængelihed på den måde.
Når man skal have penge ind, laver man lovgivning der dækker marginaler. Men når det gælder service over for befolkningen, så er marginalerne ligegyldige og til besvær.
Der var en politiker fra venstre siden, nu var det sikkert helt tilfældigt, at det var fra den side, som talte om at man skulle have folk væk fra privat bilismen, og over i den offentlige trafik. Det skulle gøres ved at fjerne fradrag og øge afgifter på brændsel, trængselskatter m.v.
Så spurgte journalisten, hvad så med dem der boede på landet, og vedkommende svarede, at man kunne virkelig ikke tage højde for en marginaliseret befolkningsgruppe.
Sådan er det åbenbart også med browsere.
Det passer faktisk ikke. I SKATs tilfælde er det et javascript, som giver problemer. Læs mere her: http://www.lki.dk/shame/skat/skat.php
Det er altså et browserproblem og ikke et OS problem
Også i Konqueror ser det ud til at virke...
Vil det sige, at hele problemstillingen består i, at firefox anses som værende så vital, at marginaliseringen af dets brugere er et stort fy-fy?
Hvor er den fine linie mellem krav til kompabilitet af en webside til de forskellige browsere og kravet til brugeren om at bruge den "rigtige" browser til den pågældende side? Hvis jeg af religiøse årsager valgte at benytte Opera til alt, kan jeg heller ikke forvente, at alle sider kan og skal tilrettes, således at de virker optimalt for mig.
Er det et spørgsmål og popularitet og udbredelse, kan jeg via loggen på de sider, som jeg administrerer, se, at lidt over 79% stadigvæk bruger ie 6, 7 eller 8.
Via linket som Jonas gav, kan man i Skats mailbesvarelse læse at tarif.skat.dk er blevet kreeret i tiderens morgen til en ie og netscape version, der kunne håndtere siden uden problemer. Sagens kerne er altså et gammelt website, der ikke er blevet opdateret i et stykke tid, og nu ikke virker i én af de browsere, der er på markedet i dag.
Kan det virkelig være et krav, at offentlige sider skal virke i alle obskure browsere, som folk måtte benytte sig af? Eller"blot" i ie 6+7+8b, firefox 2+3, netscape 9, mac ie, sea-monkey, camino og safari, der i dag vist er de mest udbredte? Det må ikke være sjovt at stå for QA hos skat og andre offentlige instanser, der har brug for en hjemmeside...
Hov...
Glemte jeg helt Maxthon, Flock, Galeon og Konqueror i den liste? Hvis der er flere endnu, beklager på forhånd, hvis netop din yndlingsbrowser ikke er nævnt...
Selvfølgelig bør de få deres site til at virke i de mest brugte browser, det er jo bare et spørgsmål om at lave et site ordentligt og så følge W3C standarderne. Og så kan man bare lige tage en hurtig gennemgang og så lige få rettet de små fejl der så evt. kunne fremkomme i nogle browse. Man nøges jo bare med de mest brugte browser, nemlig: IE, FF, Safari og Opera.
