Microsoft bygger bro mellem .Net og PHP
Microsoft har udsendt en open source-softwarepakke, som skal gøre det nemmere at udveksle data mellem firmaets .Net-miljø og PHP. Det skriver Claudio Caldato, chef i Microsofts afdeling for interoperabilitet i et blogindlæg.
Pakken, som går under navnet PHP Toolkit for ADO.NET Data Services, gør det nemmere at binde PHP-applikationer sammen med .Net-datakilder ved hjælp af ADO.NET Data Services, en relativ nytilkommen teknologi til .Net, som gør det muligt at udveksle data ved hjælp af REST-konceptet, hvor data pakkes i XML og sendes via HTTP.
Softwaren, som er et PHP-bibliotek, er udviklet af firmaet Persistent Systems for Microsofts penge. Koden kan downloades fra Codeplex, Microsofts kode-portal.
Datakilderne kan eksempelvis være relationelle databaser og XML-filer.
Softwaren virker ved at generere proxy-klasser ud fra de metadata, som kommer fra ADO.NET Data Services. Det gøres med Visual Studio eller de gratis Express-udgaver af værktøjet.
Ved kørselstid kaldes proxy-klasserne fra brugerkoden, så lokale PHP-klasser kan repræsentere de fjerne data. Softwaren håndterer automatisk overførsel af data via REST, men kan tweakes i hånden, hvis det ønskes, skriver Claudio Caldato.
Kommentarer (2)
Som jeg forstår dette koncept er det meningen, at der skal køre noget IIS-maskine som proxy-lag mellem PHP-koden og MS SQL serveren, hvilket jo virker helt gak-gak.
Det bliver da aldrig smart at involvere sådan et mellemlag når man kan installere pdo_dblib.so på en Ubuntu-server og tale direkte med MS SQL Servere. Der kan man sågar køre stored procedures med ind- og udgående variabler og tilhørende resultsets.
Så vidt jeg forstår det er det et toolkit til at lave PHP webservices med ADO.NET som datasource, ikke bare et spørgsmål om at give PHP mulighed for at snakke med MSSQL. Jeg synes mere det lyder som et forsøg på at lege WCF med PHP

