Microsoft: Blikkenslageren skal have C5 i skyen
Microsoft vil have håndværksmestre, iværksættere og andre små danske firmaer til at bruge selskabets økonomistyringssystem Dynamics C5. Derfor lancerer selskabet den 1. november en online-udgave, Hosted Dynamics C5.
Ifølge Microsoft vil kunderne kunne få adgang til at vælge samtlige moduler til C5 uden at skulle betale licens og i stedet betale for adgangen på abonnementsbasis.
Den hostede model skal appellere til små firmaer, som ikke selv har it-ressourcerne til at stå for at køre deres eget økonomistyringssystem lokalt.
Ud over at slippe for driften og vedligeholdelsen er det væsentligste salgsargument, at firmaerne vil kunne give deres eksterne revisor eller bogholder adgang til systemet for at udarbejde regnskabet i stedet for at sende dokumenter.
»Særligt blandt mindre virksomheder og iværksættere er der en enorm efterspørgsel efter Hosted Microsoft Dynamics C5. De får hurtig adgang til økonomistyring, når de har brug for det. Samtidig slipper de for selv at drive løsningen og bruge tid på installation og opsætning,« udtaler produktchef Tine Plambech fra Microsoft ifølge en pressemeddelelse.
Skybaserede forretningssystemer er blevet en del af porteføljen hos flere af de store leverandører som SAP, Oracle og Microsoft efter ikke mindst Salesforce.com satte fokus på modellen med dets online CRM-system.
