Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (15)
Emner Kontorpakker

Lyngby-Taarbæk går hele vejen: Nu skal 1.700 ansatte også bruge Openoffice

Først fik alle skole-pc'er i kommunen Openoffice. Og i løbet af i år installerer Lyngby-Taarbæk Kommune så den gratis kontorpakke på samtlige 1.700 pc'er i kommunens administration.

Af Mikkel Meister Torsdag, 18. februar 2010 - 14:23

Lyngby-Taarbæk Kommune skiftede i efteråret Microsoft-kontorpakken Office ud med det gratis alternativ Openoffice på alle lærere og elevers pc'er på kommunens 10 skoler.

Og nu er turen kommet til samtlige 1.700 pc'er i den kommunale administration, der efter planen skal have Openoffice installeret henover sommeren, skriver de kommunale it-chefers magasin, KIT.

Ifølge KIT forventer Lyngby-Taarbæk Kommune at spare omkring 2-2,5 millioner kroner i Microsoft-licenser til de 1.700 kommunale pc'er.

I første omgang vil der dog stadig være plads til Microsoft Office ved siden af Openoffice på en del af maskinerne, fortæller it-chefen i Lyngby-Taarbæk Kommune til Version2.

»På nogle pc'er udruller vi Openoffice parallelt med Microsoft Office, og på andre pc'er alene,« fortæller it-chef Jens Kjellerup.

It-chefen forventer, at samtlige 1.700 pc'er har Openoffice installeret i løbet af efteråret.

Skifter gradvist Skiftet til Openoffice på de kommunale pc'er vil ske gradvist, i modsætning til på skole-pc'erne, hvor det store Openoffice-håndtag blevet trukket i bund 1. oktober 2009. Dermed kom alle skole-pc'er med ét slag til at køre Openoffice i stedet for Microsoft Office 2003.

Det gradvise skifte skyldes de mere komplekse integrationer, kontorpakkerne i kommunen har med forskellige fagsystemer.

»Den store forskel mellem skolerne og den kommunale administration er, at de kommunale pc'er har flere integrationer til blandt andet økonomisystemer og sociale it-systemer, hvilket skole-pc'erne ikke har. Samtidig er skole-pc'erne stort set alle sammen ens, hvilket de ikke er i den administrative del af kommunen,« siger Jens Kjellerup til Version2.

Allerede nu er der installeret Openoffice på omkring 100 af pc'erne rundt omkring i administrationen ved siden af Microsoft Office. I løbet af marts udrulles endnu en stak Openoffice-pakker på en rækker administrative pc'er, hvor den gratis kontorpakke vil være den eneste på maskinen.

Forventningen er, at det sidste ende kun vil være nødvendigt at køre Microsoft Office på omkring 20 pc'er i kommunen, hvor Microsoft-kontorpakken ganske enkelt ikke kan undværes.

»Nogle af budgetmodellerne i KMD's regnskabssoftware starter Excel op lokalt med nogle meget avancerede budgetformler, og der tilsyneladende issues med Openoffice's evne til at fortolke disse meget avancerede Excel-formler,« forklarer Jens Kjellerup.

Ikke et spørgsmål om religion Han understreger, at det ikke er et mål i sig selv at pille Microsoft Office ud af de kommunale pc'er.

»Mit job er at skaffe mest muligt for færrest muligt penge. Der er ikke noget religion i det, og det grundlæggende er, at vi selvfølgelig skal løse opgaverne så billigt som muligt, der hvor det kan betale sig,« siger Jens Kjellerup.

»Det er målsætningen at skifte til Openoffice, der hvor det kan give gevinst,« siger it-chefen.

Jens Kjellerup oplyser til KIT, at kommunen udregner besparelserne ved at skifte til Openoffice ud fra en rapport, konsulentvirksomheden Devoteam har udarbejdet for It- og Telestyrelsen. Rapporten viser, at Microsofts kontorpakker udgør ni procent af den samlede it-omkostning til en arbejdsplads i virksomheder med over 500 it-medarbejdere.

Da kommunen skiftede til Openoffice på alle skole-computerne, førte det til kritik fra eleverne, som klagede over manglende tid til at vænne sig til den nye kontorpakke før eksamen, samt manglen på blandt andet et alternativ til Microsofts Publisher.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Microsoft Dynamics AX Functional Consultant - Manufacturing and Production
Udgivet 27. apr 11.20
SAP Business Warehouse Seniorkonsulent / Arkitekt
Udgivet 26. okt 2011 15.05
Javaudviklere – Århus – IT løsninger til sundhedssektoren
Udgivet 23. jan 12.03
CodeSealer søger IT-projektleder
Udgivet 16. maj 9.30

Kommentarer (15)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Peter Frandsen 18. feb. 2010 - 14.33
 
Super godt gået

Lad os håbe at en del af de andre 97? kommuner følger trop så der rigtigt kan komme stordriftsfordele ud af det - og så alle integrationer til diverse standard systemer kommer på plads.

/Peter

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Nils Bøjden 18. feb. 2010 - 14.55
 
Leverandør lockdown

<< citat start >>
»Nogle af budgetmodellerne i KMD’s regnskabssoftware starter Excel op lokalt med nogle meget avancerede budgetformler, og der tilsyneladende issues med Openoffice’s evne til at fortolke disse meget avancerede Excel-formler,« forklarer Jens Kjellerup.
<<citat slut>>

Så er priserne på regnskabssoftware vel prissat så de indeholder en MSoffice pakke. Hvis ikke har kommunen nogle problemer med prissætning af de varer de køber.

Hvis MSoffice er inkluderet i prisen får kommmunen vel rabat fra leverandører hvis der allerede er en officepakke på en PC.

Men i en 2-tier arkitektur vil man næsten altid have leverandør lockdown på klient siden.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Anonym (ikke efterprøvet) 18. feb. 2010 - 15.01
 
Lus i skindpelsen

Mikkel Meister,

Da kommunen skiftede til Openoffice på alle skole-computerne, førte det til kritik fra eleverne, som klagede over manglende tid til at vænne sig til den nye kontorpakke før eksamen, samt manglen på blandt andet et alternativ til Microsofts Publisher.

Der må så være et eller andet der gør, at kommunen alligevel vælger at installere 1.700 stk. OpenOffice, hvad med at

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Anonym (ikke efterprøvet) 18. feb. 2010 - 15.02
 
Re: Lus i skindpelsen

....forske lidt i hvad det er ?

(beklager, ramte Enter ved en fejl !)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Thomas Bundgaard 18. feb. 2010 - 15.14
 
Re: Lus i skindpelsen

Kim Udklit:

Det er vel allerede nævnt i artiklen - det giver en kontant besparelse. :)

Jeg synes, det er fedt, at OO er på vej ud i virksomhederne. Uden at vide det, så tror jeg, der er mange derude, som ikke bruger MSO til mere end lidt brevskrivning i Word og nogle småting i Excel. Disse kan uden problemer skifte til OO.

Derimod sidder der stadig også folk rundt omkring, hvis Excel-behov er så komplicerede, at det formentlig ikke vil kunne svare sig at flytte dem over.

Nu vi er ved det - er der nogen, der ved, om man i Calc kan tilslutte til en ekstern datakilde (f.eks. en SQL-database) og opdatere data automatisk?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Martin Bøgelund 18. feb. 2010 - 15.30
 
Re: Lus i skindpelsen
Nu vi er ved det - er der nogen, der ved, om man i Calc kan tilslutte til en ekstern datakilde (f.eks. en SQL-database) og opdatere data automatisk?

Jeg synes du skal Google "OpenOffice ODBC"...

:-)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Thomas Bundgaard 18. feb. 2010 - 15.55
 
Re: Lus i skindpelsen

Martin:

Du er så smart... ;-) Ligeledes kan man også fryse rækker og kolonner fast. Det ender jo med, at OO kan overtage MSO's plads her i firmaet!

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Anonym (ikke efterprøvet) 18. feb. 2010 - 15.57
 
Re: Lus i skindpelsen

Thomas,

Det er nu ikke fordi jeg undrer mig over, at man vælger at konvertere.

Jeg er bare interesseret i hvordan det går med 'sagen' om klager fra elevrådet, og vil gerne om Version 2 kunne undersøge sagen, istedet for, at bruge den som et negativt bøvs sidst i en historie som i den grad er positiv for OpenOffice...

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Ayhan Binici 18. feb. 2010 - 16.30
 
Re: Lus i skindpelsen

Thomas,

Her er en udemærket artikel af Lars Brandin Jensen, der beskriver hvorledes der opnås online dataforbindelse i Calc via simpel makroprogrammering:

http://74.125.77.132/search?q=cache%3AvOWU_KlPzycJ%3Awww.abj.dk%2FOOo%2F...

PDF-udgaven er desværre ikke tilgængelig, så vi må nøjes med en html-udgave.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Frej Soya 18. feb. 2010 - 16.52
 
Re: Leverandør lockdown

Offtopic blurp.....

Hvis der mangler lidt features i oocalc, som bestemt ikke et godt ry så er der altid gnumeric (også til windows). Det importerer ofte xls langt bedre en oocalc i de få tilfælde jeg har haft brug for det, xls formaetet er langt fra lige så slemt som .doc :)

Scribus skulle være et alternativ til publisher, men jeg aner ikke noget om kvaliteten.

Men igen, jeg bruger ingen af dem i arbejdssituationer så det er meget muligt at excel & publisher er bedre. :)

En god case med undervisning i OO software (inkscape) er blevet blogget her
http://mairin.wordpress.com/2010/01/08/inkscape-class-day-1/
så ud til at være en succes.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Christian Jensen 19. feb. 2010 - 03.33
 
Hvorfor er alternativet OpenOffice valgt?

Jeg kan godt forstå at mange ønsker at spare de licenskroner der kan hentes ved at skifte fra Microsoft Office, til et gratis system, men det undrer mig hvorfor valget typisk falder på OpenOffice.

Specielt fra et brugervenligheds synspunkt er der da flere bedre alternativer med mere professionel support.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Ayhan Binici 19. feb. 2010 - 09.20
 
Re: Hvorfor er alternativet OpenOffice valgt?
Jeg kan godt forstå at mange ønsker at spare de licenskroner der kan hentes ved at skifte fra Microsoft Office, til et gratis system, men det undrer mig hvorfor valget typisk falder på OpenOffice.

Jeg tror at vi er mange der spændt, venter på at høre navne på alternativer.

Ønsker man support, kan man få en professionel serviceaftale med Sun:
http://support.openoffice.org/#cst

De fleste af os kan dog sagtens nøjes med den udemærkede wiki-side:
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Main_Page

Samt forum:
http://user.services.openoffice.org/en/forum/

Her burde de fleste være godt hjulpet.

Et af de gode aspekter ved opensource er, at der ofte findes mange frivillige der med glæde giver en hjælpende hånd. Såsom ved at skrive artikler eller besvare forum-indlæg. Du har altså et mere aktivt community. Dette fænomen ser man i langt mindre grad hos rene kommercielle produkter.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Favrholdt 19. feb. 2010 - 17.25
 
OOcalc og databaser

Mest @Thomas Bundgaard:

Når du har sat en eller flere datasources (forbindelse til databaser) op kan du med F4 få vist disse. I OpenOffice.org Calc kan du nu benytte drag'n'drop til at få data ind i regnearket: træk tabellen fra træet til venstre og ned på A1 cellen og slip her. Vupti så er alle data fra tabellen hentet ind i regnearket.

For at undgå at data gemmes sammen med regnarket men i stedet hentes påny hver gang regnarket åbnes gøres flg: Vælg Data->Define Ranges... og vælg "Import1" og tryk på "More". Her kan du sætte kryds i "Don't save imported data". Næste gang regnearket åbnes hentes data direkte fra databasen :-)

Og til dem der ikke interesserer sig for ovenstående: undskyld jeg tog lidt båndbredde her (men jeg synes ovenstående er rigtig rigtig smart).

I øvrigt kan OpenOffice behandle en mappe med en del csv-filer som om det var en database - dvs. man kan bruge ovenstående trick til at hente csv-filerne ind i et regneark - rigtig smart når man laver disse filer vha. andre værktøjer - og helt uden makro-programmering.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Thomas Bundgaard 19. feb. 2010 - 18.49
 
Re: OOcalc og databaser

Tak for info Peter. Skal lige have rodet med det og se om jeg kan få den til at hive data ud fra vores Navision-databaser :)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Favrholdt 19. feb. 2010 - 20.05
 
Re: OOcalc og databaser

@Thomas: det virker også med views. En god fremgangsmåde er at lave views der præsenterer data som de skal bruges og så lave disse read-only (lave en bruger der kun har læse adgang til disse views/tabeller). Derved undgår I at brugere får adgang til data som ikke vedkommer dem - eller at de uforvarende kommer til at slette/rette i data uden om Navision logikken. Jeres Navision leverandør kan hjælpe med dette.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

Udgivet 23. maj 16.01Opdateret 23. maj 16.01

Massiv logning af danskernes internetbrug - men politiet bruger kun IP-adressen

Udgivet 23. maj 15.22Opdateret 23. maj 15.22

198 IBM-medarbejdere fritstillet med øjeblikkelig virkning

Udgivet 23. maj 14.28Opdateret 23. maj 15.10

Mystisk Project X afsløret: Rent flashlager giver fænomenal IOPS-ydelse

Udgivet 23. maj 14.19Opdateret 23. maj 14.19

Region sparer licens-millioner på at lukke ”Grønt System”

Udgivet 23. maj 13.22Opdateret 23. maj 13.22

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Kick-start your master data management initiative

Affecto Denmark

Affecto Data Quality Assessment: Er din indsigt og beslutning baseret på validt data?

Affecto Denmark

Framework til datamigrering i SAP miljøer - spar op til 50% på dine Data Migration udgifter

Affecto Denmark

Få et Data Warehouse (DW) review hos Affecto

Affecto Denmark

Ressourcehåndtering

Projectplace
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Konica Minoltas stand på drupa 2012 slog besøgsrekord

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Komplex it er blevet Brocade Premier Partner

Komplex IT

Øg din effektivitet og produktivitet med bizhub C654/C754

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Brugerfjendtlige it-løsninger gør brugerne til en sikkerhedstrussel

Projectplace

Athena IT-Group A/S med solid indtjening

Athena IT-Group

Seneste debat

  1. GOTO - Embracing variability

    6 comments.
    Last update 3 minutter 4 sekunder
    Skrevet af Poul-Henning Kamp
  2. HTML5 – det nye sort?

    8 comments.
    Last update 16 minutter 18 sekunder
    Skrevet af Preben Høj Holmberg
  3. Massiv logning af danskernes internetbrug - men politiet bruger kun IP-adressen

    1 comment.
    Last update 48 minutter 42 sekunder
    Skrevet af Jesper Lund
  4. Ny malware går efter alle browsere - også på Mac og Linux

    5 comments.
    Last update 1 time 14 minutter
    Skrevet af Lars Lundin
  5. Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

    2 comments.
    Last update 1 time 19 minutter
    Skrevet af Jens Schumacher
  6. Sådan formaterer du tekst i debatten på Version2

    30 comments.
    Last update 1 time 35 minutter
    Skrevet af Jesper Lund Stocholm
  7. Minister giver e-læring i køreskolerne det røde kort

    2 comments.
    Last update 1 time 58 minutter
    Skrevet af Jens Madsen
  8. GOTO - programming with the stars

    1 comment.
    Last update 2 timer 13 minutter
    Skrevet af Johannes Ulfkjær Jensen

Mere debat »

It-virksomheder

Timelog
|
Ricoh Danmark
|
Clockwork Consulting ApS
|
Data-Force
|
GlobalConnect
|
Raxco Scandinavia
|
Solitwork A/S
|
Ciklum
|
Planahead
|
Agema
|
Aalborg Data
|
Structura - IT
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300