Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (3)
Emner Agil udvikling, It-kontrakter, Projektledelse

Jubel over ny standard-kontrakt: Nu får agil udvikling det blå stempel

Har du ikke læst den nye K03-standardkontrakt for it-projekter endnu, går du glip af noget, mener direktør for et mindre it-firma. Kontrakten gør det nemmere at køre agile projekter.

Af Jesper Kildebogaard Torsdag, 9. august 2012 - 6:29

Den agile bølge har fundet vej til staten, som derfor har udviklet en ny standardkontrakt, der giver plads til mere fleksible aftaler mellem kunde og leverandør.

Men selvom K03, som standardkontrakten er døbt, er 66 sider lang og er beregnet til større offentlige it-projekter, er der masser af guldkorn at hente i den, også for mindre leverandører og private kunder. Det mener Jakob Lykke Hansen, direktør for det ti mand store it-firma Bytelab i Aarhus.

»Jeg vil anbefale alle at læse K03 igennem. Der er nogle rigtig gode ting, man kan bruge i sine egne kontrakter, hvis man arbejder agilt, uden at man nødvendigvis skal bruge alle aspekter fra den. Man bliver i hvert fald ikke dummere af at læse den,« siger direktøren til Version2.

Læs også: Mirakel-moppedreng? Agil K03-kontrakt skal redde offentlige it-projekter

Med agile metoder bliver en løsning ikke defineret fast fra starten, som med den klassiske vandfaldsmodel, men har lov at ændre sig løbende i udviklingsforløbet, hvis det kan give et bedre produkt i sidste ende.

Undervejs er der tæt kontakt mellem kunde og leverandør, og de forskellige bidder af løsningen bliver testet i det virkelige liv så hurtigt som muligt. Den tilgang er mange leverandører glade for, mens det for nogle kunder kan være lidt uoverskueligt, blandt andet fordi der ikke på samme måde som med vandfaldsmodellen bliver meldt en fast pris ud.

Disse overvejelser og forhindringer kan K03-kontrakten hjælpe med, mener Jakob Lykke Hansen.

»Tidligere var det nemt for en leverandør at køre et agilt projekt, når først kunden var blevet overtalt. Nu kommer der mere balance mellem kunde og leverandør. Før måtte kunden også sige B, når der var sagt A, men nu kan kunden altid forlade projektet. Det er fint, at man får det tabu af vejen og giver kunden en sanktion, hvis den indledende fase med prototyper ikke er en god oplevelse,« siger han.

K03 lægger nemlig op til, at kunden kan trække sig, hvis de første, løbende leverancer ikke lever op til forventningerne. Det kunne lyde som et leverandør-mareridt, men hos Bytelab er man ikke så skræmt.

»Det forpligter os til, som leverandør, at gøre vores bedste. Og så forpligter det os til så hurtigt som muligt at få et samlet budget på plads,« siger Jakob Lykke Hansen.

Læs også: K03 (beta) er landet

Opskriften på at få en fast pris i et agilt udviklingsforløb er, at kunden skriver to lister af krav: ’need to have’ og ’nice to have’. Aftalen bliver derefter, at leverandøren skal diske op med alle de nødvendige funktioner, og så mange af de ekstra funktioner som muligt, inden for budgetrammen.

»Vi bryder populært sagt projektet ned i mange små vandfaldsmodeller, som enten er nice eller need to have. Nogle need to have-delprojekter ændrer sig måske og vokser, og det bliver så på bekostning af nice to have-elementer,« forklarer direktøren.

Ud over de praktiske greb i K03, man kan bruge i sin egen kontrakt, glæder han sig over, at hele branchen nu har en fælles referenceramme, når der skal konkurreres om en ordre.

»Vi får et rammeværk, vi kan læne os op ad. Her er nogle standarder, som alle i branchen kan forholde sig til, og det er godt i en konkurrencesituation,« mener Jakob Lykke Hansen.

En anden fordel ved K03, som kom på gaden i en betaversion i starten af juli, er signalet om, at et agilt projekt sagtens kan lade sig gøre, med faste rammer, også på store it-løsninger.

»Det er en blåstempling af agile udviklingsforløb, og det gør det helt klart lettere for os som leverandør at foreslå det. Tidligere har vi kørt agilt med kunder, som vi har kendt et stykke tid - nu kan vi gøre det med nye kunder også,« siger han.

En af Bytelabs kunder, den norske bank DNB, er også selv begyndt at foreslå et agilt forløb som udgangspunkt.

»Her skal de nu søge om tilladelse, hvis et projekt ikke er agilt, hvor det før var omvendt. Så det breder sig,« siger han.

K03-kontrakten skal i høring i løbet af efteråret og kommer i sin endelige version inden nytår. Beta-udgaven kan læses hos Digitaliseringsstyrelsen, og kommentarer og forslag til K03 kan udveksles på Digitaliser.dk.

Send Tweet
Udskriv

Mere om Agil udvikling

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg dette emne

SKI klar med rammeaftale til agile projekter for 760 millioner

Udgivet 30. apr 12.03Opdateret 30. apr 12.03

Ny opdatering til Visual Studio 2012 kæler for agile teams

Udgivet 8. apr 7.36Opdateret 8. apr 7.36

Sådan får du succes med agil K03-standardkontrakt

Udgivet 5. apr 10.44Opdateret 5. apr 10.44

Sådan lærer du agil udvikling på den ufatteligt sjove måde

Udgivet 18. mar 10.44Opdateret 18. mar 10.44

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Selvkørende projektleder
Udgivet 7. maj 10.38
Passionate and Agile Software Developer for Danske Commodities
Udgivet 14. maj 13.40
Projektleder medico-software
Udgivet 8. maj 16.34
IT Project Managers for high performance company - Danske Commodities
Udgivet 14. maj 13.30

Kommentarer (3)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Søren Nielsen 9. aug. 2012 - 10.11
 
Tak.

Nogen ville mene det var på tide, jeg vil bare sige tak for at den endelig er kommet.

  • Stem op 3
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Frank Vilhelmsen 9. aug. 2012 - 11.08
 
Team handler om mennesker, ikke om proces

Det fede ved standarder er at der er mange at vælge imellem ;-)

Det er fint at "Agile software development" eller "Adræt softwareudvikling" på dansk, har fået en K03-standardkontrakt men det vil hverken gøre fra eller til efter min mening.

Og grunden er den helt enkle at et mislykket projekt, aldrig kan blive et vellykket succesfuldt projekt blot fordi man skifter arbejdesmetoden. Det er også min erfaring at projekter der får "pålagt" en metode ofte udføre en superimposed model. Når et team vælger en udviklingsmodel bør det komme fra teamet selv udfra de krav der er defineret. Jeg har endnu ikke arbejdet på et offenligt projekt hvor man ikke kendte start dag og slut dag.

  • Stem op 3
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Hansen 9. aug. 2012 - 14.08
 
God idé

Og godt at et kom med.. Og har selv (som projektleder i det offentlige) arbejdet på mange projekter uden en slut dato (men selv. ud fra et ønsket slut tidspunkt, (Q1-4) eller lign)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Ethernet fylder 40: Fra datacenter til F16-fly

Udgivet 24. maj 15.55Opdateret 24. maj 15.55

Rygte: 48 millioner Xbox Live-konti hacket

Udgivet 24. maj 14.40Opdateret 24. maj 14.40

Shopamok: 41 domæner fra konkursbo sat til salg for 500 kroner

Udgivet 24. maj 14.08Opdateret 24. maj 14.08

300.000 cloud-servere giver ny Xbox supermuskler

Udgivet 24. maj 11.31Opdateret 24. maj 11.31

Yousee: Vi ville ikke skræmme kunderne

Udgivet 24. maj 10.44Opdateret 24. maj 11.32

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Version2 Insight: Softwaretest

Mediehuset Ingeniøren

Mobile Test Service - Device & Test Coverage

Testhuset

Succes historier om OPS – Optimized Print Services

Konica Minolta Business Solutions Denmark

OPS - Optimized Print Services

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Mobile Test Service - Device Strategy & Planning

Testhuset
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Digitale samarbejdsværktøjer vokser eksplosivt

Projectplace

Ciklum bliver første ICAgile træningsorganisation i Europa

Ciklum

Det største teknologiskift siden internettet

Projectplace

Social teknologi som katalysator for vækst

Projectplace

Konference om off-shore og near-shore softwareudvikling

Ciklum

It-virksomheder

Relation House
|
Uniwise
|
Eazysoft
|
Incube
|
PrettyGoodTesting
|
Visma Sirius A/S
|
Timelog
|
Netlinq
|
Webitall
|
MN Security
|
Kartel
|
Hedal Kruse Brohus
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Cookie- & privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • NemID
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Server 2012
  • iOS 6
  • iPhone 5

Tjenester

  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Trekronergade 26 2500 Valby
  • Tlf. work 33265300