Kvoter på 2,5 gigahertz-auktion skal forhindre hamstring
Mens der til 3G UMTS-auktionen i 2001 kunne bydes på fire licenser, så bliver der mere frit spil i den kommende auktion over 2,5 gigahertz-båndet. Til gengæld bliver der sat et loft på, hvor mange frekvensbidder hver budgiver kan byde ind på i auktionen. Det fremgår af IT- og Telestyrelsens udredning af, hvordan auktionen skal foregå.
Auktionen er ikke en ren auktion over frekvenser inden for samme spektrum til den samme teknologi.
Der kan nemlig bydes ind på både et frekvensområde ved 2.010 megahertz og to typer frekvensbidder i 2,5 gigahertz-spektret.
For at undgå, at nogle få budgivere kan løbe med det hele ved at byde højt nok, bliver der lagt et loft på, hvor mange frekvensbidder man kan byde på. Det skal sikre, at tilstrækkeligt mange firmaer får mulighed for at byde ind på frekvenserne til at sørge for konkurrence på markedet.
Frekvenserne er egnede til især de to bredbåndsteknologier Wimax og LTE, men auktionen er principielt teknologineutral. Rene bredbåndsudbydere satser især på Wimax, mens mobilselskaberne satser på LTE.
Auktionen kommer som den første i Danmark til at foregå via internettet i flere åbne budrunder. Det skal være med til at give selskaberne en chance for at byde til en mere realistisk markedspris, end det var tilfældet med 3G-auktionen, som blev kritiseret for at have kostet teleselskaberne så dyrt, at det ligefrem forsinkede udviklingen i stedet for at fremme den.
Hvis alle frekvenser bliver solgt i den første budrunde, betyder loftet, at mindst fire selskaber vil få tildelt frekvenser.


Tilføj kommentar