Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (2)
Emner Uddannelse, Open source

Kod i Ferien er i gang: 13 unge skal kode for det offentlige

IT og Telestyrelsen præsenterer sammen med videnskabsministeren i dag 13 udvalgte unge universitetsstuderende, som skal videreudvikle det offentliges open-source software i sommerferien.

Af Lasse Hedegaard Poulsen Fredag, 24. juni 2011 - 10:45

13 unge kodenørder er fredag formiddag blevet trakteret med både brunch og håndtryk af videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen. Men det manglede også bare, for de 13 universitetsstuderende har besluttet at bruge sommerferien på at deltage i IT- og Telestyrelsens Kod i Ferien-projekt.

De unge, der efter arrangørernes krav udelukkende består af studerende fra landets universiteter, skal over sommeren udvikle software til de open source systemer, som det offentlige bruger. Resultatet af de unges arbejde og ideer vil blive gjort frit tilgængeligt for alle myndigheder på Softwarebørsen.

Fuldmægtig Morten Kristoffer Hansen fra IT og Telestyrelsen, der er ansvarlig for projektet, er positivt overrasket over det generelle høje niveau, som ansøgerne har lagt for dagen.

»Vi har jo haft nogle ret høje barrierer for vores ansøgninger. Men det har samtidig betydet, at de ansøgninger, vi har fået, har været superkompetente,« fortæller han til Version2.

Hvor stor interesse har der været om jeres initiativ?

»Hvis man måler ud fra antallet af ansøgere, så har vi haft 13. Ser man på hjemmesidens sidevisninger, så har vi haft over 5000 visninger af gruppens forside [red. http://digitaliser.dk/group/1264319] og omkring 1000 besøg på vores Facebook-side. På det område, har det været meget overvældende.«

»Men jeg er simpelthen så glad for at projektet har kunnet lade sig gøre. Vi får både prøvet udvikling i grupper af, vi har stor spredning af tilmeldte fra flere af landets universiteter, og vi har tilmed fået tre udvekslingsstudenter tilknyttet - inklusiv en helt fra Nepal. Det er rart, at der har været stor spredning, og at alle ikke bare kommer fra ITU.«

Hvad vil I opnå med projektet?

»Vi vil gerne etablere en kobling mellem de universitetsstuderende og digitaliseringen af det offentlige. De studerende har ideerne og evnerne, så det er jo oplagt at få sat dem i spil i et samarbejde. Det er samtidig med til at give de unge et indblik i, hvad der foregår på it-området i det offentlige.«

»Det er bare sjovere at arbejde med noget, der faktisk kan bruges i virkeligheden, i stedet for at arbejde med regulære skoleopgaver, der er udarbejdet af en underviser, og som ikke bliver brugt nogen steder. Det er da en fed gulerod, at der er chancer for, at det offentlige faktisk vil bruge ens kode.«

Hvad har kvalificeret de udvalgte studerende?

»Vi har vægtet på en kombination af evner, vilje og interesse for at løse opgaven og efter at have kigget alle ansøgningerne igennem, har vi udvalgt alle de 13 ansøgere. Det lader til at være et rigtigt godt hold og utroligt nok har der ikke været nogen alvorlige overlap ansøgerne imellem.«

»Vi har haft stillet et idekatalog til rådighed, hvor flere af blandt andet vores egne folk har smidt nogle konkrete ideer ind. Det har mellem 8-10 af ansøgerne valgt taget udgangspunkt i og ladet sig inspirere af.«

Han fortæller desuden, at der fra projektet blev annonceret og til fristen udløb kun var 14 dage, og at perioden forløb midt i mange studerendes eksamensperiode.

»Så det er nogle unge, der virkelig rykker,« roser Morten Kristoffer Hansen.

Hvad skal der så ske nu?

»Vi skal jo have snakket det lidt mere igennem med dem alle sammen og få konkretiseret deres ideer. Nogle af ideerne er meget konkrete og afgrænsede, hvor andre nok mere er på et prototypeniveau. I den forbindelse skal vi have udformet en samarbejdsaftale, hvor vi blandt andet skal klargøre, hvor det vil være bedst at starte på opgaven.«

»Det er en god måneds arbejde, der skal lægges i projektet fra de unges side. De disponerer selv over tiden og sørger selv for, at det kan hænge sammen med deres ferie og med kontaktpersonerne. Det skal også hænge sammen med deres ferie og kontaktpersonerne.«

Om de studerendes mange projekter fortæller han, at der blandt andet er en studerende med speciale i robotteknologi, som vil udvikle et intelligent vagtplanlægningssystem. Andre vil udvikle plug-ins der skal forbedre artikel-eksporten fra borger.dk i det offentliges CMS-systemer, mens helt tredje vil arbejde på særlige mobiltilpassede udgaver af blandt andet Digitaliser.dk og information til deltagerne under møderne ved det danske EU-formandsskab.

Vil vi se et lignende projekt igen næste sommer?

»Nu prøver vi det af først. Der kommer også et folketingsvalg inden da, så vi ved ikke hvor vi står til den tid. Men den modtagelse og opbakning vi har fået har været enorm positiv. Både fra det offentlige, de studerende og rektorerne på universiteterne. Men hvis du spørger mig om to måneder kan det være, at jeg er blevet klogere,« griner han.

De studerende må arbejde på projekterne fra nu af indtil den 31. august, hvor der er arbejdsstop. Herefter vil der i løbet af september måned blive fulgt op med en præsentation af projekterne og en endelig evaluering af initiativet.

Læs også

  • Studerende? Tjen 20.000 i ferien på at kode for det offentlige
Send Tweet
Udskriv

Mere om Open source

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg dette emne

Open source-projekt til CPR-numre sparer kommuner for hundredetusinder

Udgivet 23. maj 14.20Opdateret 23. maj 14.20

Her er det nye open source-styresystem til skyen

Udgivet 10. maj 8.29Opdateret 10. maj 8.29

IT-professor om fremtidens NemID: »Det handler om gennemsigtighed«

Udgivet 3. maj 13.13Opdateret 3. maj 13.13

Sådan hjælper du udviklingen af open source valg-software

Udgivet 2. maj 11.45Opdateret 2. maj 13.51

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Er java.util.concurrency din ven?
Udgivet 2. maj 15.36
Applikationsarkitekter til IT Udvikling, Aalborg og København
Udgivet 12. sep 2012 10.41
C#/.Net software udvikler
Udgivet 14. maj 13.13
Softwareudvikler med passion for arkitektur
Udgivet 2. maj 13.41

Kommentarer (2)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Morten Juhl-Johansen Zölde-Fejér 24. jun. 2011 - 13.10
 
(lightbulb)

Kunne man ikke få nogle af disse mennesker til at arbejde med LibreOffice på de problemer, som skoleeleverne i den anden tråd beklager sig over?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Morten Kristoffer Hansen 24. jun. 2011 - 13.36
 
Re: (lightbulb)

Hej Morten
Det kunne man godt have gjort, men desværre ikke i denne omgang, simpelthen fordi de studerende har ansøgt og er blevet valgt ud fra andre ideer :-)
Vi opdaterer på Digitaliser.dk og itst.dk i løbet af dagen om hvem de er og hvad de skal arbejde med.
/morten, itst

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Fagforeninger: It-virksomheder må tage deres egen udfordring op

Udgivet 23. maj 16.35Opdateret 23. maj 16.35

Mac-udviklers signatur misbrugt til målrettede spyware-angreb

Udgivet 23. maj 15.59Opdateret 23. maj 15.59

Nokia Lumia-telefon med 41 megapixel-kamera kommer til juli

Udgivet 23. maj 15.15Opdateret 23. maj 15.15

Open source-projekt til CPR-numre sparer kommuner for hundredetusinder

Udgivet 23. maj 14.20Opdateret 23. maj 14.20

AMD-processor til PS4 og Xbox One skal give superkraft til din nye bærbare eller tablet

Udgivet 23. maj 13.01Opdateret 23. maj 14.56

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Version2 Insight: Softwaretest

Mediehuset Ingeniøren

Mobile Test Service - Device & Test Coverage

Testhuset

Succes historier om OPS – Optimized Print Services

Konica Minolta Business Solutions Denmark

OPS - Optimized Print Services

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Mobile Test Service - Device Strategy & Planning

Testhuset
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

WSO2 lancerer globalt Uddannelses- og Certificeringsprogram sammen med Redpill Linpro

Redpill Linpro

Redpill Linpro hjælper kunderne ud af IBM Notes' databaser

Redpill Linpro

Redpill Linpro udvikler LibreOffice modul til Alfresco ECM

Redpill Linpro

Briefing - ESDH, intranet og projektstyring med Alfresco

Magenta

Ciklum bliver første ICAgile træningsorganisation i Europa

Ciklum

It-virksomheder

Adapt
|
Headnet - open minds
|
Customerwise A/S
|
Timesheet Reporter
|
SMSnu.dk
|
CODEWIRE.NET
|
Simpelt Regnskab
|
Trustpilot
|
Rasby
|
Edora
|
Codecompany.DK
|
ITX
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Cookie- & privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • NemID
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Server 2012
  • iOS 6
  • iPhone 5

Tjenester

  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Trekronergade 26 2500 Valby
  • Tlf. work 33265300