Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (5)
Emner Undervisnings-it

It-vejleder: Forhøj børnepengene - og kræv computer i skoletasken

Skoleelever skal selv tage en computer med, mod at forældrene får flere børnepenge fra staten, foreslår formanden for it-vejledere i folkeskolen. Forslaget kan dog være i strid med grundloven.

Af Jesper Kildebogaard Fredag, 1. februar 2013 - 7:40

Der er købt bærbare computere ind til landets folkeskoler for millioner af kroner – men effekten af dem er slet ikke god nok. Alt for ofte går de nemlig i stykker, og når de virker, er det ikke mange timer i løbet af ugen, de bliver brugt.

Sådan lyder det fra John Klesner, skolelærer og formand for it-vejledere i skolen, i et blogindlæg på folkeskolen.dk. I stedet vil han have indført et krav om, at eleverne selv medbringer eget udstyr, for det vil de både passe på og kunne bruge i alle døgnets timer. Altså en bring-your-own-device-politik for alle landets skolebørn, som vil sikre, at eleverne altid har en brugbar computer til rådighed.

Princippet om gratis undervisning betyder, at forslaget er kontroversielt, men man kan holde forældrene økonomisk skadesfri ved at hæve børnechecken en smule, mod at de så sørger for at købe en computer til hvert barn, mener it-vejlederen.

Forslaget har vakt debat blandt lærerne, hvor nogle frygter en yderligere forskel mellem børn fra rige og fattige familier, mens andre ser mange potentielle problemer for skolen i at skulle bruge computere, der ikke bliver administreret fra centralt hold.

Hvad gør man, når eleverne kommer med forskellige styresystemer, eller er endt med en maskine, der kører for langsomt til seriøst brug, lyder indvendingen.

Men netop her ser John Klesner en mulighed for at gøre eleverne mere it-parate, end de bliver i dagens folkeskole. Hvis eleverne selv medbringer hardware, skal skolen hjælpe med support, for eksempel ved at bruge de mest it-kyndige elevers evner. Dermed lærer skolebørnene om at holde deres computere i god stand og undgå malware.

Kommunerne og deres fælles organisation KL arbejder allerede i dag med en strategi om, at eleverne selv medbringer computere, men forventningen er her, at en fjerdedel af eleverne ikke vil kunne leve op til sådan et krav.

Derfor skal de stadig have en computer stillet til rådighed fra skolens side, og så er problemet med hårdhændet behandling af computeren tilbage, mener John Klesner Han foreslår derfor at indføre et depositum, som eleverne mister, hvis de ødelægger en computer.

Strider mod grundloven

Folketingets ombudsmand har tidligere behandlet forslag om, at skoler kan kræve computere medbragt af eleverne. Og dengang var meldingen en klar afvisning

Læs også: Pc-tvang i folkeskolen strider mod grundloven

»Jeg er ikke klar over om der stadig er enkelte kommuner eller folkeskoler der forventer at eleverne medbringer egen computer i folkeskolen, men Undervisningsministeriet har klart over for mig og nu også på sin hjemmeside tilkendegivet at skolerne ikke må stille krav om det. Det er nemlig både i strid med grundloven og med folkeskoleloven,« udtalte direktør for Folketingets Ombudsmandsinstitution Jens Møller i 2010.

Læs også: Venstre opfordrer til grundlovsbrud: Forældre skal give børn en pc med i skole

Via: Folkeskolen.dk
Send Tweet
Udskriv

Mere om Undervisnings-it

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg dette emne

Stor donation: Hver tredje grønlandske barn får en iPad

Udgivet 28. maj 9.36Opdateret 28. maj 9.36

Ingen eksterne konsulenter i Sorø: It-afdelingen gjorde selv 3.700 iPads klar til skolerne

Udgivet 27. maj 11.37Opdateret 27. maj 11.37

40.000 digitale afgangsprøver blev rettet automatisk i år

Udgivet 22. maj 14.50Opdateret 22. maj 14.50

KMD køber BørneIntra af Uni-C

Udgivet 14. maj 9.06Opdateret 14. maj 9.06

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
It-udvikler
Udgivet 7. jun 14.53
Digitaliseringsstyrelsen søger generalist til arbejdet med informationssikkerhed
Udgivet 12. jun 13.13
Senior Software Engineer med mod på ledelse
Udgivet 22. maj 12.57
Senior Software Engineer
Udgivet 22. maj 12.53

Kommentarer (5)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Martin Wolsing 1. feb. 2013 - 08.33
 
- (hvornår blever overskriften valgfri?)

Hvorfor så ikke bare give flere penge til folkeskolen, der så kan udlevere computere til eleverne? Det virker da noget nemmere rent administrativt. Så sikrer man også at alle har samme maskine og kører samme programmer.

Men hov, der fjerner selvfølgelig det frie valg af hvilken computer og platform, man ønsker at benytte (i skoleøjemed). Men så længe de fleste lærere alligevel kræver afleveringer i Word og stiller opgaver, der kun kan løses på Windows-maskiner med ditten og datten installeret, så ændrer det ikke noget i praksis.

Jeg løber tit ind i det problem, at mine børn for opgaver for, som ikke kan løses fordi vi bruger OS X. Linux-folket må have det på samme måde.

  • Stem op 9
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Tommy Bell 1. feb. 2013 - 08.55
 
Re: - (hvornår blever overskriften valgfri?)

Jeg må næsten spørge, hvilken opgaver er det der ikke kan løses på OSX, men kun på en Windows maskine.

Det er fint nok vi skal bruge mere IT i skolen. Men lærerne gør deres bedste for at stoppe noget viden i eleverne. Hvis de også skal til at sidde og rode med at være særligt IT-kyndige for at kunne designe opgaver der både virker til det ene og det andet. Et eller andet sted må man jo stoppe.

Jeg forestiller mig at der er en ide om at hvis OSX ikke kan løse opgaven, så må det være fordi det styresystem ikke opfylder kravene til opgaven. Dvs. enten må en eller anden udvikle noget der gør man kan, eller også så skal opgaven ændres, og så er vi tilbage ved at læreren skal være kyndig om alle mulige systemer, istedet for at koncentrere sig om sin kernekompetence. Nemlig at stoppe viden i eleven.

Hvad med at i stedet for at gøre det sværere at være lærer, så de her systemer måske gjorde det nemmere.

  • Stem op 0
  • Stem ned 8
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Daniel Udsen 1. feb. 2013 - 10.03
 
hvad vil folkeskolen egentligt med alle de computere

At lære skole elever at bruge internettet i 2013 svarer lidt til at ville undervise i hvordan man bruger et TV, og at undervise i IT som fagområde overstiger totalt den gennemsnitslige skolelæres viden om IT der ofte er fuldstendigt på linie med elevernes.

Problemet er at det fra dag 1 har været en katastrofe i mange skoler ikke nødvendigvis fordi man mangler hardware men fordi man ikke ved hvad man skal stille op med alt det IT politikerne vil have man bruger(især fordi politkernes fantasi ikke rækker længere end til word, powerpoint og wikipedia). Vi har istedet fået dyrre "uddanelses spil" "Death by Powerpoint" og en masse spildtid fordi man realt ikke har et formål med alt det IT man har investeret i.

Nu er modeordet så "BYOD" så selvfølgeligt skal folkeskolen værre med, uden at nogen helt ved hvorfor.

Var det ikke snart på tide at man realt satte IT på skoleskemaet(og her taler vi selvfølgeligt om netværksteori, programering og ikke "word/powerpoint" peg og klik øvelser) og begyndte at tænke sig lidt dybere om inden man bevidstløst integerede IT med al undervisning.

  • Stem op 3
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Gert Madsen 1. feb. 2013 - 15.50
 
Re: - (hvornår blever overskriften valgfri?)

Det handler om hvad man ser som "anvendelse af IT".

Jeg slås også med min datters opgaver. Fordi det lige har været sjovt at lave en overskrift i Kyrrilisk inden i en cirkel. "Den ser pæn ud, så det gør I lige alle sammen til på torsdag". Og der er hjælp at hente, forudsat at man betaler sin MicroSoft-skat. Ellers er det bare ærgerligt.

Selvfølgelig kan man bede lærerne om at rende og hoppe, for det er næppe den farvelade, der giver dygtigere elever.

Så det er ganske rigtigt: Der er ikke noget reelt, som kræver en speciel platform, eller et specielt værktøj.
Men man skal være klar over at ens barn bliver gidsel, hvis man ikke vil følge diverse popsmarte påfund fra skolens side.

  • Stem op 2
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jon Bendtsen 4. feb. 2013 - 14.22
 
Ens virtuel desktop eller online værktøjer

Hvorfor ikke bruge ens virtuelle desktops eller online værktøjer som kunne tilgås alle steder fra? Så ville det ikke blive et spørgsmål om hvem der havde råd eller ej.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Branchefolk: Danske it-systemer lider under dårlige test

Udgivet 19. jun 10.44Opdateret 19. jun 10.44

NSA vil indføre to-personers-godkendelse for at forhindre skandaløse læk

Udgivet 19. jun 10.15Opdateret 19. jun 10.16

Version2 Insight: Sådan styrer du ansatte der selv tager gadgets med på arbejde

Udgivet 19. jun 10.04Opdateret 19. jun 10.11

Udviklere finder hul i DSB 1: Kommer gratis på nettet

Udgivet 19. jun 9.46Opdateret 19. jun 11.21

Indicierne står i kø: Gemmer NSA alle e-mails og optagelser af telefonsamtaler?

Udgivet 19. jun 9.11Opdateret 19. jun 10.02

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind en iPad mini.

Whitepapers

Version2 Insight: Bring Your Own Device (BYOD)

Mediehuset Ingeniøren

Version2 Insight: Business analytics

Mediehuset Ingeniøren

MobileTest Service – App Performance Evaluation

Testhuset

IT challenges in the mobile community

Interxion Danmark

Redpill Linpro Learning Management System

Redpill Linpro
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Redpill Linpro lancerer Open Source Learning Management System

Redpill Linpro

Komplex it er blevet leverandør af Verde VDI i hele Norden

Komplex IT

Anbragte unge jubler over bærbare

GlobalConnect

Talend - førende open source produkt - har fået dansk support

Viteco

Samarbejde med open-source softwareproducenten SUSE

Komplex IT

It-virksomheder

HardwareHippo
|
Invokers
|
Customerwise A/S
|
Solitwork A/S
|
Kartel
|
Timesheet Reporter
|
Dansave Backup
|
Efferbach
|
Segment
|
REALTECH NORDIC ApS
|
Netfors
|
Mirsk Digital
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Cookie- & privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Business Intelligence
  • CSC-hacking
  • Cloud computing
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • NSA Prism
  • NemID
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Storage
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • iOS 7

Tjenester

  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind en iPad mini.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Trekronergade 26 2500 Valby
  • Tlf. work 33265300