Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (2)
Emner Projektledelse, Enterprise Resource Planning (ERP)

It-skræmte medarbejdere hos Mini Trans blev helt digitale

It-udfordringen: Et papir-og-blyant-system skulle skiftes ud til en rent digital løsning hos Mini Trans. Men halvdelen af de 140 brugere havde ikke brugt en computer før, så det krævede en nænsom hånd.

Af Jesper Kildebogaard Fredag, 28. august 2009 - 15:30

Fra papir og telefon til fuldt digitalt og automatisk bookingsystem og afregning på et år. Sådan lød udfordringen for Birger Larsen, der er eneste it-medarbejder hos transportfirmaet Mini Trans. Samtidigt skulle han sørge for, at de 140 brugere ikke løb skrigende bort. Mange af dem er nemlig oppe i årene og ønskede ikke at skulle bruge en computer nogensinde.

Projektet blev sat i gang i 2007, gik live i 2008, og bliver udbygget løbende igennem 2009, senest med integration til økonomisystemet i firmaet.

Hvad går projektet ud på?

»Vi gik fra næsten ingen it til fuld it, ved at indføre et helt nyt system til at planlægge kørslerne. Før havde vi en proces, hvor en tur blev skrevet ned på papir, når en kunde ringede ind. Så blev den ringet ud til en chauffør, som så skulle skrive en faktura, der skulle sendes tilbage og så videre. Det var langt fra optimalt, men sådan kørte det i gamle dage, før vi fik det nye system.

Nu har vi et it-system, hvor en tur bliver tastet ind, og så kan den vogn, der er tættest på, automatisk få turen, som sendes ud til en tablet-pc i vognen.

Det giver også nogle nye muligheder, som vi løbende udvikler på. Her før sommeren har vi fået netdelen op at køre, så kunderne kan følge deres transport over nettet. Det bruger vi for eksempel til højværdilast, hvor kunderne gerne vil vide, hvor deres last befinder sig lige nu.

Og så kan kunderne for eksempel også få en SMS, lidt før vognen ankommer. Det bruger vi meget til håndværkere, der skal have materialer leveret. Så kan de komme ud og tage imod på det rigtige tidspunkt, uden spildtid.

Nu har vi lige fået integreret det helt med vores økonomistyringssystem Winfinans, så vi i teorien kan køre helt uden noget papir.

Derudover sender vi data til Vejdirektoratet om vores biler, så de kan se, hvordan trafikken kører, og se hvor der er brug for en ekstra vognbane eller et bedre trafiklys. Lige nu foregår det baglæns, så de får et ordentligt læs data hver 14. dag, men i fremtiden skal det foregå live. Så kan de se med det samme, hvis det kører langsomt et sted og fortælle ambulancer, at de skal undgå den vej.«

Hvad er målet med projektet?

»Vi har fået en platform, som vores konkurrenter kun kan drømme om, til en lav pris, så vi kan tilbyde kunderne en bedre service. Men det betyder også, at bilerne bruger mindre benzin, fordi de skal køre kortere. Og Mini Trans har fået en langt bedre likviditet, fordi vi kan afregne kørslen med det samme. Vi har også kunnet reducere personalet, så for eksempel bogholderiet er blevet reduceret med en tredjedel.«

Hvad er din rolle i projektet?

»Jeg er projektleder. Faktisk står jeg for alt, hvad der har med it at gøre hos Minitrans.«

Hvilken teknologi indgår i projektet?

»Vi har installeret en tablet-pc med touchscreen i alle vogne. Når de bliver tændt, kobler de automatisk op til 3G-forbindelsen. Og med GPS-modtager i alle vognene kan vi sende positionen tilbage til centralen hvert 15. sekund.

Softwaren, vi købte, var en færdig løsning fra Simatech, som vi har arbejdet videre på, så den passede til os. Vi valgte dem, blandt andet fordi de har Falck som kunde. Så kan det ikke være helt tosset, for Falck kan ikke tillade sig at have dårlige systemer.

Hvilke problemer mødte I undervejs?

»Det vanskeligste var at få vores 120 chauffører uddannet på samme tid, hvoraf halvdelen aldrig havde haft en computer mellem hænderne før. Vi har chauffører, der er op til 75 år gamle. Men vi tilbød en masse kurser, og at man kunne få en med ud og hjælpe en dag. Desuden kørte vi både det nye og det gamle system i tre måneder, for at være helt sikre. Chaufførerne var jo også nødt til at lære at bruge systemet, for ellers fik de ingen ture fremover.

I vores kundeservice, som tager imod bookinger, er der en høj gennemsnitsalder, med tre der er oppe i tresserne. De skulle pludseligt til at bruge en pc hele tiden, og er man ikke vant til at bruge en pc, kan det være temmelig skræmmende. Men alle var med på det - og nu vil de slet ikke undvære systemet.«

Hvilke gode råd kan du give videre til andre?

»Involver medarbejderne fra starten. Hvis der er en afdeling, der er imod, så er projektet dødsdømt fra starten. Vi lod for eksempel chaufførerne vælge imellem tre forskellige tablet-pc'er, så de kunne se sådan en krabat i levende live, inden projektet blev sat i gang.

Og så tog vi repræsentanter fra hver faggruppe med ud til leverandøren. Så det ikke bare er ledelsen og it-afdelingen, der kommer og propper noget ned over dem.

Jeg synes også, at det har været exceptionelt vigtigt med en god kemi mellem underleverandøren og os, for vi har løbende arbejdet videre på systemet, med nye funktioner. Så er det afgørende, at det ikke bare er it-nørder, men at de også forstår vores erhverv.«

It-udfordringen er en serie på Version2, der hver uge dykker ned i et projekt fra den danske it-hverdag.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
CodeSealer søger IT-projektleder
Udgivet 16. maj 9.30
Data Warehouse Seniorkonsulent / Arkitekt
Udgivet 11. apr 9.55
IT Management konsulenter til Capgemini Business og Technology Consulting
Udgivet 17. feb 15.03
.Net/C# udviklere
Udgivet 16. jun 2011 14.34

Kommentarer (2)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Thomas Brodersen 31. aug. 2009 - 09.10
 
Respekt!

Godt gået Birger!

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kurt Nielsen 31. aug. 2009 - 21.18
 
Skoleeksempel

Dette en en af de historier, der minder én om, at pædagogik er en meget vigtig bestanddel af it. Den minder også en om, hvorfor det var man selv blev grebet af mulighederne i teknologien i tidernes morgen. Fremragende historie.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Ny SSD selvdestruerer som i Mission Impossible

Udgivet 21. maj 13.04Opdateret 21. maj 13.04

Google: Dart bliver langt hurtigere end JavaScript

Udgivet 21. maj 12.20Opdateret 21. maj 12.20

Verdens mest brugte browser hedder Chrome

Udgivet 21. maj 11.25Opdateret 21. maj 11.25

NemID sender Mac-computere fra 2009 ud i kulden

Udgivet 21. maj 10.42Opdateret 21. maj 12.59

It-konsulent hjalp ven med virus-problemer – og havnede i retten

Udgivet 21. maj 10.11Opdateret 21. maj 11.14

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Kick-start your master data management initiative

Affecto Denmark

Affecto Data Quality Assessment: Er din indsigt og beslutning baseret på validt data?

Affecto Denmark

Framework til datamigrering i SAP miljøer - spar op til 50% på dine Data Migration udgifter

Affecto Denmark

Få et Data Warehouse (DW) review hos Affecto

Affecto Denmark

Ressourcehåndtering

Projectplace
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Brugerfjendtlige it-løsninger gør brugerne til en sikkerhedstrussel

Projectplace

10 tips til ny trend ifølge Gartner og Forrester: Den sociale virksomhed

Projectplace

Projectplace opnår ISO sikkerhedscertificering

Projectplace

Projectplace lancerer næste generation af sociale planlægningsværktøjer

Projectplace

Projectplace ansætter SAP marketingchef til toppost

Projectplace

Seneste debat

  1. Seagate presser citronen: 60 terabyte på én harddisk

    13 comments.
    Last update 7 minutter 6 sekunder
    Skrevet af Jesper Poulsen
  2. Netgroup-kunde rasende over nedbruds-forklaring: Der er nogen, der lyver

    21 comments.
    Last update 8 minutter 30 sekunder
    Skrevet af Ulla Norup Panild
  3. NemID sender Mac-computere fra 2009 ud i kulden

    15 comments.
    Last update 9 minutter 39 sekunder
    Skrevet af Jesper Frimann
  4. Ny SSD selvdestruerer som i Mission Impossible

    1 comment.
    Last update 12 minutter 22 sekunder
    Skrevet af Poul-Henning Kamp
  5. Diablo III overtrumfer Yousees planer om kabelarbejde

    22 comments.
    Last update 18 minutter 51 sekunder
    Skrevet af Peter Binderup
  6. To psykologiske årsager til at IT-projekter går galt

    5 comments.
    Last update 20 minutter 2 sekunder
    Skrevet af Poul-Henning Kamp
  7. Kan chat erstatte telefonen som servicekanal?

    2 comments.
    Last update 29 minutter 18 sekunder
    Skrevet af Michael N. Jensen
  8. Enhedslisten bider sig fast: VIL have svar på, om NemID er spionsoftware

    13 comments.
    Last update 37 minutter 52 sekunder
    Skrevet af Frithiof Andreas Jensen

Mere debat »

It-virksomheder

Timelog
|
Data-Force
|
Relation House
|
Planahead
|
Twins Consulting
|
ØBERG Partners
|
GlobalConnect
|
Intelliglobe
|
Forward IT
|
Propeople
|
Esec
|
Interface
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300