Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Emner
  • Opret bruger
  • Log ind
Se kommentarer (5)
Emner It-rekruttering

It-folk er en mangelvare trods krise

Krisen gør det ikke nemmere at rekruttere kyndige medarbejdere - nærmest tværtimod. Det er i hvert fald oplevelsen hos konsulentfirmaet Elbek og Vejrup.

Af Tania Andersen Tirsdag, 9. juni 2009 - 10:47

Den økonomiske krise har ikke løst krisen med at finde kompetente it-folk. Sådan opleves tingene hos konsulentfirmaet Elbek og Vejrup, som mangler nu 15 medarbejdere, fordelt på softwareudviklere, forretningskonsulenter og markedschefer.

Elbek og Vejrups topchef Niels Elbek mener, det skyldes manglende dynamik på arbejdsmarkedet.

»Det ser ud som om, medarbejderne ikke længere ser sig om efter nye udfordringer, selvom de karrieremæssigt burde skifte gear, og uanset at deres nuværende job ikke er så sikkert mere, som det har været,« siger han ifølge en pressemeddelelse.

Elbek og Vejrup har fyldte ordrebøger og skal udvide staben på 73 med 20 procent for at kunne klare opgaverne over de næste 12 måneder. Det er både virksomhedens afdelinger i Jylland og på Sjælland, som har svært ved at finde de rigtige folk.

Den generelt stigende ledighed på arbejdsmarkedet synes ikke at gælde it-branchen. It-fagforeningen Sam-datas ledighedstal udviser eksempelvis minimale stigninger i løbet af de seneste måneder.

Sam-datas formand Pia Brade kan ikke genkende billedet af, at it-folket ikke tør skifte job, men hun kan godt følge tankegangen.

»Der er et større tryghedsbehov i øjeblikket, end der er normalt. Derfor er det vigtigt for virksomheder, som søger arbejdskraft at signalere, at de er en stabil og tryg virksomhed,« siger hun til Version2.

Inden for softwareudvikling formoder Pia Brade, at det, som Elbek og Vejrup mærker, er en arbejdskraftmangel, som stadig er til stede på trods af den økonomiske krise.

Også IT-Universitetet kan melde, at ledighed er en stort set ukendt størrelse for dem, der tager en uddannelse på universitetet.

Det viser en ny spørgeskema-undersøgelse, som universitetet gennemførte i november og december. Et år efter uddannelsen er 95 procent af de uddannede kommet i job, og efter to år er det blot tre procent, som fortsat er ledige.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Start building the technical career you want as a Student in IBM TEC, Software Group
Udgivet 25. jan 10.07
It-chef til IDA
Udgivet 27. jan 12.44
MOSS Arkitekt
Udgivet 23. nov 2011 13.24
SAP Business Warehouse Seniorkonsulent / Arkitekt
Udgivet 26. okt 2011 15.05

Kommentarer (5)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Anonym (ikke efterprøvet) 9. jun. 2009 - 12.08
 
IT branchen efteruddanner for lidt og mangler derfor de rett ...

Som det fremgår af IT debatten er IT branchen ikke god til at efteruddanne deres egne folk. Branchen ligger i top med hensyn til at droppe efteruddannelse.

Ofte regner man med at IT folk med de rette kompetencer er tilstede når man har behov for dem. Nærmest dukker op af sig selv ud af den blå luft.

En løbende efteruddannelse af IT folk vil bedre kunne sikre et match imellem de kompetencer der er til rådighed og det der efterspørges på jobmarkedet.

Hvis ikke der efteruddannes ender man med at have en gruppe IT folk der kan mange gode ting, som der kun er lille efterspørgsel på i erhvervslivet.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael Nielsen 9. jun. 2009 - 13.41
 
Interessandt fortolkning

Jeg har kigget på hvad dette firma vil havde og det er specialister, på meget specifikke områder, dette er noget som hele branchen mærker. Det er ikke et tegn på at der generelt er mangel på IT-folk, som udviklere m.v. Men produkt specifikke specialister er der altid mangel på, så længe de aktuelle produkter er populære.

Det er ganske farligt at blive for specialiseret, da man kan riskere at produktet forsvinder, og så står man med ekspertise der er ubrugeligt, efter 10-15 år i en branche.

Men artiklen oven for er ganske korrekt, så længe man er SAP, MS CRM eller MS Nav specialist (P.T.) så er der stadigvæk mange jobs i markedet, men har man ikke interesse inden for disse snævre felter, så er der ca en 90-98% nedgang i aktive job annoncer.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Mads Obenhausen 9. jun. 2009 - 21.12
 
Paradoksalt

Nu kunne jeg ikke lade være med at kigge nærmere på hvilke stillinger det er Elbek og Vejrup har så svært ved at få besat.
Jeg må indrømme at det første der slår mig er paradokset i at man ønsker at folk søger nye udfordringer samtidig med at man til de mest generelle stillinger ønsker folk som:
"har minimum to års erfaring med udvikling i Dynamics NAV. Derudover har du et godt kendskab til standardapplikationen"
Hvis man har minimum 2 års erfaring indenfor et specialområde, og til andre stillinger indenfor flere, er det vel næppe den store udfordring man får ved at arbejde videre i samme spor?

Søger man udfordring kunne man måske omvendt søge efter en virksomhed som heller ikke er bleg for udfordringen med at oplære en generalist til endnu flere områder og måske samtidig få lidt nye idéer og vinkler fra andre brancher og teknologiområder?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael Nielsen 18. jan. 2010 - 18.11
 
Ja det er meget navie rapporter man ser her.

Sidst folk meldte ud med det selvsamme sludder som det her, checkkede jeg op på en virksomhed der desperat manglede folk med COBOL erfaring, godt nok er det 10 år siden jeg arbejdede med COBOL, men da jeg mangler et job, tænkte at jeg ville søge. Minimums kravet var 10 års efaring med COBOL - lol..

Så checkkede jeg en virksomhed i Syd-vest Jylland, og de ville havde AXAPTA folk med 5+ års erfaring, og mente derfor at der er desperat mangel på IT folk.

Altså de virksomheder som har jobs, forventer at alle har 5+ års erfaring inden for meget smalle specialist områder, men det er umuligt at få erfaringen, da ingen der hyrer er interesseret i at oplære folk, eller give folk muligheden for at oparbejde erfaring.

Det er godt nok en joke.

NU er IT et ufattelig - måske nok det bredeste - feldt der findes, så at sige fordi der er mangel på nogle få specialist områder betyder der er mangel på IT folk er noget vås.

Overskriften burde hedde

"Produkt Specialister er en mangel vare trods krisen - men vi vil ikke træne dem"

Det ville være mere præcist.

På Jylland er aktive jobs faldet med nok over 98%, på sjælland en smule mindre. Jeg sidder og får datatilsendt fra samtlige søge maskiner i Danmark.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jacob Christian Munch-Andersen 18. jan. 2010 - 20.05
 
Medierne, pfff

I Politiken i dag står der nok så nydeligt en fin artikel om at der er for få på lærerseminariet som vælger naturfag linjen. Det er her problemet er, der er information at reagere på.

Havde de fulgt den normale linje for artikler om arbejdskraft indenfor IT havde overskriften været: "Der mangler uddannelsesfolk", og artiklen havde været præcis lige så uddybende som overskriften.

Blot at skelne mellem udvikling, support og drift er tilsyneladende en uoverskuelig opgave.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

ITU-ekspert om Polsags manglende business case: Kompromitterende og dumt

Udgivet 7. feb 15.45Opdateret 7. feb 15.45

Ny trend: It-beslutninger rykker væk fra it-chefen

Udgivet 7. feb 15.21Opdateret 7. feb 15.31

SF'er til ACTA-kritikere: Jeg har vundet kampen for jer

Udgivet 7. feb 14.32Opdateret 7. feb 14.37

Aalborg Universitet vil smede ph.d.-hjerner sammen med it-firmaer

Udgivet 7. feb 13.39Opdateret 7. feb 13.39

Twitter-holiker? E-mail og Twitter er mere vanedannende end sprut

Udgivet 7. feb 12.57Opdateret 7. feb 12.57
Flere it-nyheder »
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Seneste debat

  1. Twitter-holiker? E-mail og Twitter er mere vanedannende end sprut

    1 comment.
    Last update 3 timer 29 minutter
    Skrevet af Morten Marquard
  2. Dansk it-firma: Befriende med e-mailfri januar

    2 comments.
    Last update 3 timer 33 minutter
    Skrevet af Morten Marquard
  3. Stop SOPA, PIPA, ACTA, TPP og alle dem der kommer efter

    25 comments.
    Last update 4 timer 25 minutter
    Skrevet af Kevin Steffensen
  4. Findes der offentlige ICD'er ?

    11 comments.
    Last update 5 timer 9 minutter
    Skrevet af Christian Nobel
  5. ACTA er i orden!

    6 comments.
    Last update 5 timer 58 minutter
    Skrevet af Niels Didriksen
  6. SF'er til ACTA-kritikere: Jeg har vundet kampen for jer

    16 comments.
    Last update 6 timer 41 minutter
    Skrevet af Jesper Lund
  7. Seks rådgiverfirmaer var for få til at redde Polsag

    16 comments.
    Last update 6 timer 41 minutter
    Skrevet af Jens Arne Monefeldt Ludvigsen
  8. Analyse: Derfor får vi rejsekort, men ikke Polsag

    6 comments.
    Last update 10 timer 19 minutter
    Skrevet af Peter Makholm
Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Digitaliseringsstyrelsen
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300