Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (12)
Emner It-arkitektur

IPv6 stadig en dråbe i havet

Den nyeste standard for internetrafik er stadig næsten ikke til at få øje på i forhold til den tidligere protokol IPv4. Det viser den hidtil største undersøgelse af IPv6 i den virkelige verden.

Af Tania Andersen Onsdag, 20. august 2008 - 8:09

0,0026 procent. Det er andelen af IPv6-trafik på internettet i forhold til IPv4, målt over det seneste år, fremgår det af den hidtil største undersøgelse af IPv6 på nettet.

IPv6 er efterfølgeren til den nuværende standard IPv4, som er den protokol, der har ansvaret for at bære internet-pakker rundt på netværket. IPv6 løser en række problemer ved IPv4, som for eksempel antallet af mulige IP-adresser, der mangedobles i den nye version.

En rapport om undersøgelsen, som kommer fra netværksfirmaet Arbor Networks, viser, at IPv6-trafikken i slutningen af juli udgjorde omkring 0,6 gigabit per sekund, på en baggrund af IPv4 trafik på samme tidspunkt på 4000 gigabit per sekund.

Arbor Networks havde fordelt overvågningsudstyr over 87 netværkstjenester og indholdsnetværk og dækkede 2.000 routere og næsten 300.000 grænseflader.

Undersøgelsen fandt også, at selv om mængden af IPv6-trafik stiger, så er andelen af IPv6-trafik i forhold til IPv4-trafik nogenlunde konstant.

Intet ryk fra IPv4 til IPv6

Dataene bag undersøgelsen ser ud til at antyde, at der ikke er noget væsentligt skift fra IPv4 til IPv6. Der er vækst både i IPv4- og IPv6-trafik, men den sidste vækst går en anelse langsommere end IPv4-væksten, bedømmer rapporten.

Undersøgelsens resultater skuffer dog ikke IPv6-entusiasten Peter Larsen fra GratisDNS. Om den nye protokol siger han til Version2:

»Det skal nok komme i gear, om end det bliver lidt senere end forventet. Hvis jeg skulle bedømme ud fra vores kunders interesse, ville jeg kalde det for en eksplosiv vækst.«

De internetudbydere, som GratisDNS har kontakt til, er i stigende grad klar til at tilbyde IPv6 til kunderne.

»Jeg er fuld af forhåbning,« siger Peter Larsen.

En anden undersøgelse fra april i år blandt nordamerikanske virksomheder viste ikke den store trang til at skifte til IPv6. Knap en tredjedel af virksomhederne i den undersøgelse kunne ikke se ideen i at skifte til den nye protokol.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
IT Management konsulenter til Capgemini Business og Technology Consulting
Udgivet 17. feb 15.03
Software Architect
Udgivet 2. maj 9.43
QA Manager
Udgivet 2. maj 11.03
Mobility arkitekt
Udgivet 7. dec 2011 13.13

Kommentarer (12)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Henrik Christian Grove 20. aug. 2008 - 11.10
 
en række problemer?

Jeg føler lidt jeg gentager mig selv (se kommentarerne til http://www.version2.dk/artikel/6948), men:

Hvorfor kan I (og næsten alle andre) aldrig nævne andet end antallet af mulige adresser som et af de problemer IPv6 løser?

Hr. og fru Danmark har ikke problemer med antallet af adresser, måske ville de få større forståelse for at IPv6 rent faktisk byder på noget nyt, hvis de hørte andre argumenter?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Povl Hansen 20. aug. 2008 - 13.45
 
Re: en række problemer?

Og den måde som er har løst problemet med manglende adresse på er så ringe af dem der har hørt om den ikke vil have den

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jan Keller Catalan 20. aug. 2008 - 14.13
 
Re: en række problemer?
Hvorfor kan I (og næsten alle andre) aldrig nævne andet end antallet af mulige adresser som et af de problemer IPv6 løser?

Kan du selv det?
Jeg ville gerne vide det og jeg fandt ikke, at du gav argumenter i den kommenater, du henviser til.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Thomas Ammitzbøll-bach 20. aug. 2008 - 14.44
 
Re: en række problemer?

Fordele ved IPv6 over IPv4:

1) Udvidet adresserum. Det er allerede nævnt, men det har nogle følgegevinster:

1a) Simplere routing-regler i defaultless router'er. I dag er der over 100.000 regler i en backbone router. Det er en stopklods for, hvor hurtigt man kan route pakker.

1b) Farvel til NAT. NAT er en forhindring for alle P2P-løsninger, og selvom der er lavet nogle klampe-løsninger, så er det stadig ... klamp. Med et større adresserum er der route'bare adresser nok til alle.

2) Enklere pakkeopbygninger. Igen noget, der giver hurtigere router'er, og som en sidegevinst højere sikkerhed, fordi de er designede uden mulighed for negative længder.

3) Simplere autokonfiguration. DHCP er ikke længere nødvendigt.

4) Anycast. Muligheden for at tildele specielle adresser baseret på funktion, f.eks. DNS-server.

5) Reduction af broadcast ethernet. Giver bedre performance i travle broadcast zoner.

6) Automatisk tildeling af netblokke. En gateway router kan få route'bare adresser automatisk og kan automatisk få nye adresser ved netomlægning.

7) Bedre multicast.

Det er alle argumenter, der er rimelig tekniske. Men de lugter allesammen af performance, skalerbarhed og sikkerhed. Om hr. og fr. Jensen forstår det, det ved jeg ikke, men de forstår nok heller ikke, hvorfor deres turbo injection giver flere hestkræfter.

Thomas

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jonas Krogsbøll 20. aug. 2008 - 14.57
 
Re: en række problemer?

Det Henrik henviser til er, at der i begge artikler med største selvfølgelighed skrives, at IPv6 løser en række problemer. Eksemplet med flere adresser trækkes altid frem og man får lidt mistanken om, at længden af rækken er lig 1. Læser man på wiki om IPv6 http://en.wikipedia.org/wiki/IPv6#Router_handling_for_delivery_prioritiz... kan man under features læse, at det nye format bl.a er designet til at minimere headerbehandlingen i routere og indeholder desuden kryptering hvis jeg har forstået det korrekt.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henrik Christian Grove 20. aug. 2008 - 15.21
 
Re: en række problemer?
Kan du selv det?

Jeg skal gerne indrømme at jeg ikke er ekspert i IPv6, men jeg kunne godt have nævnt et par punkter, men Thomas har allerede gjort det bedre end jeg ville kunne.

jeg fandt ikke, at du gav argumenter i den kommenater, du henviser til.

Du mener ikke at:

Det kunne være det kunne åbne øjnene for nogle af de andre fordele, for de nogle af de læsere (og dem er der trods alt nok nogle stykker af) der reelt ikke mangler IPv4-adresser.

er et argument?

Det var nu under alle omstændigheder heller ikke pointen. Pointen var at påpege at artiklen slet ikke lever op til det tekniske niveau jeg troede version2 skulle have, og det på trods af at jeg har påpeget det en gang tidligere til en artikel om samme emne (af samme skribent).

Og så bør jeg nok sige undskyld til hr. og fru Danmark, de skal ikke bekymre sig om IPv6 hverken nu eller i morgen, det var dårligt formuleret af mig. Men version2 har læsere der kunne bruge mere viden om IPv6 (deriblandt mig, men jeg ved trods alt at jeg burde skaffe mig den viden) som man burde forsøge at gøre interesserede.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jan Keller Catalan 20. aug. 2008 - 15.46
 
Re: en række problemer?

Thomas' gennemgang var præcis, hvad jeg efterspurgte. Tak for den fine liste.

Pointen var at påpege at artiklen slet ikke lever op til det tekniske niveau jeg troede version2 skulle have, og det på trods af at jeg har påpeget det en gang tidligere til en artikel om samme emne (af samme skribent).

Og min pointe er, at det er så nemt at sige "Hvorfor skrev du ikke bedre?" end "Her er nogle informationer, der ville gøre din artikel bedre".

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jan Keller Catalan 20. aug. 2008 - 15.54
 
Re: en række problemer?
Du mener ikke at:[...]er et argument?

Beklager uklarheden, jeg mener, at du gav ikke argumenter for et IPv6-skifte.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henrik Kramshøjs billede
Henrik Kramshøj 20. aug. 2008 - 22.33
 
Re: en række problemer?

1c) nemmere adressestruktur internt i virksomheden, ingen skæve subnets - alle er med /64 (på nær enkelte undtagelser).
Man kan således rydde op i netværket - tænk at få chancen for at starte forfra!

Mht routeres behandling, som kunne være punkt 8
Så er der fjernet felter fra IPv6 headeren som ellers var i IPv4 headeren, fra mange felter og variabel størrelse header er der nu kun de mest nødvendige felter og en fast, 64-bit aligned, header på IPv6.

Det burde være mere simpelt at afkode i hardware og burde derfor gå hurtigere.

Et underpunkt bliver så sjældent brugte options, hvor man har valgt at indføre som Extension Headers, hvor der således i fremtiden kan tilføjes nye efter behov. Disse extension headers giver mulighed for at specificere data til routere på vejen, samt ting der kun skal bruges af modtageren - end-node.

Der er specificeret hvilken rækkefølge de nuværende extension headers skal sendes i, så en router der skal se på pakken undervejs ikke skal trave hele vejen ned gennem alle extension headers :-)

Hmm, jeg kunne vel holde et helt foredrag om IPv6, hov vent det har jeg jo gjort allerede ;-)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Maciej Szeliga 21. aug. 2008 - 01.29
 
Re: en række problemer?

Tak, men en hel del af de nævnte problemer slet ikke længere betragtes som problemer.
P2P er en plage og en sikkerhedsrisiko på flere måder.
Routere har fået meget mere RAM og CPU kraft takket faldende chippriser.
DHCP er en fordel set fra både ISP'ers og virksomheders perspektiv.
Moderne switche tager sig af broadcasts på IP niveau.

Problemet er at IP v.6 er kommet for sent... og det eneste reelle problem som det løser er manglen på IP-adresser...

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jan Keller Catalan 21. aug. 2008 - 09.08
 
Re: en række problemer?

Gider du uddybe:

P2P er en plage og en sikkerhedsrisiko på flere måder.

Hvad tænker du på specifikt?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Thomas Ammitzbøll-bach 21. aug. 2008 - 09.33
 
Re: en række problemer?

Han tænker på Skype, computerspil og bittorrent...

Thomas

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Danske internetudbydere nægter at blokere 12 pokersites

Udgivet 24. maj 13.58Opdateret 24. maj 13.58

Dokumentation: Her er Spillemyndighedens krav - og 12 ulovlige pokersider

Udgivet 24. maj 13.58Opdateret 24. maj 13.58

Ny blog: Offentlige it-projekter set indefra

Udgivet 24. maj 13.19Opdateret 24. maj 13.30

De 170 fyrede hos IBM Danmark får 30.000 kroner i hånden

Udgivet 24. maj 12.19Opdateret 24. maj 12.19

Google vinder patentsagen om Android: Brød ikke Oracles Java-patenter

Udgivet 24. maj 11.30Opdateret 24. maj 11.30

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Om eBinder

eBinder ApS

Kick-start your master data management initiative

Affecto Denmark

Affecto Data Quality Assessment: Er din indsigt og beslutning baseret på validt data?

Affecto Denmark

Framework til datamigrering i SAP miljøer - spar op til 50% på dine Data Migration udgifter

Affecto Denmark

Få et Data Warehouse (DW) review hos Affecto

Affecto Denmark
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Skyen bliver hybrid i fremtiden

HP

HP satser på open source i skyen

HP

HP lancerer verdens mest automatiserede servere

HP

Konica Minoltas stand på drupa 2012 slog besøgsrekord

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Komplex it er blevet Brocade Premier Partner

Komplex IT

Seneste debat

  1. ESA arbejder på interplanetarisk internet

    4 comments.
    Last update 1 minut 32 sekunder
    Skrevet af Chano Klinck Andersen
  2. Fokus på ny model når kravspecifikationen skal vurderes

    1 comment.
    Last update 1 minut 48 sekunder
    Skrevet af Christian Kirkedal
  3. Kynisk it-guru: »Internettet er basalt set noget lort«

    6 comments.
    Last update 8 minutter 44 sekunder
    Skrevet af Nikolaj Brinch Jørgensen
  4. Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

    9 comments.
    Last update 23 minutter 39 sekunder
    Skrevet af Dennis Krøger
  5. Oracle tabte, vandt Google Java ?

    13 comments.
    Last update 42 minutter 20 sekunder
    Skrevet af Casper Bang
  6. Das NemID trojaner - paranoia eller rettidig omhu?

    25 comments.
    Last update 43 minutter 47 sekunder
    Skrevet af Gert Madsen
  7. HTML5 – det nye sort?

    16 comments.
    Last update 48 minutter 19 sekunder
    Skrevet af Jesper Brunholm
  8. GOTO - programming with the stars (F#)

    8 comments.
    Last update 58 minutter 40 sekunder
    Skrevet af Torben Mogensen

Mere debat »

It-virksomheder

Data-Force
|
Software Innovation
|
Atos IT Solutions And Services
|
Devteam Danmark
|
SimCorp
|
Sec4it
|
Webdanmark.Com
|
Contest
|
SMSnu.dk
|
Planahead
|
CODEWIRE.NET
|
Siblingsoft
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300