Investeringer æder overskuddet for on-demand-CRM
Leverandørerne af on-demand-systemer til kundestyring, CRM, oplever vækstrater på op til 70 procent i omsætningen, men der kan gå længe, før den vækst bliver til et solidt overskud. Det vurderer analysefirmaet Datamonitor.
»De rene on-demand-leverandører har alle haft en vækst på 65 til 70 procent, men omsætningen afspejler sig ikke på bundlinjen, fordi de skal bruge enorme summer på at investere i blandt andet datacentre,« siger analytiker Surya Mukherjee fra Datamonitor til VNUnet.
Netop kundestyring er ét af de områder, hvor flere firmaer er begyndt at tilbyde webbaserede løsninger, hvor en ekstern leverandør står for driften i stedet for en traditionel klient-server-løsning installeret hos kunden.
On-demand-leverandørerne er blandt andet Salesforce.com, som er den største af de rene on-demand-leverandører. Selskabet havde et overskud på omkring 10 millioner dollars ud af en omsætning på 263 millioner dollars i dets seneste kvartalsregnskab.
»Vi tror, at fordelene ved Cloud Computing vil stå meget klart i den nuværende økonomiske situation. Kunderne vil være mindre villige til at løbe en stor risiko ved at investere store summer i software og hardware for at køre systemer i huset,« siger strategichef Bruce Francis fra Salesforce.com til CIO.com.
En af truslerne for de mange nye firmaer inden for on-demand-CRM er risikoen for en priskrig. Salesforce.com er således så sent som i sidste uge blevet udfordret af rivalen NetSuite, som giver rabat til Salesforce-kunder, hvis de skifter.
Samtidig er de konventionelle leverandører af CRM som SAP og Oracle også begyndt at manifestere sig tydeligere på markedet for on-demand-løsninger. Oracle hævder eksempelvis at have langt flere brugere på dets webbaserede løsning end Salesforce.com.


Tilføj kommentar