Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (11)
Emner Udviklingsværktøjer, Pc-processorer

Intel løfter sløret for Core i7 med seks kerner

Intels kommende topmodel til desktoppen får seks processorkerner, og det er første gang, Intel slipper så mange kerner fri i en enkelt processor uden for serverrummet.

Af Jesper Stein Sandal Torsdag, 11. marts 2010 - 9:39

Chipgiganten Intel har nu løftet sløret for selskabets første processor med seks kerner beregnet til at stå på skrivebordet og ikke i serverrummet. Intel brugte udviklerkonferencen Game Developers Conference i denne uge i San Francisco til at give spiludviklerne det første kig på den nye processor.

Intels Core i7 980X med kodenavnet 'Gulftown' er baseret på Intels nye 32 nanometer-teknologi og Nehalem-arkitekturen.

Processoren har seks kerner, som hver har mulighed for Hyper-Threading, så processoren vil kunne håndtere 12 parallelle tråde på hardwareniveau.

Derudover er Intel foreløbig sparsom med pris og detaljer omkring, hvilke modeller med forskellige clockfrekvenser der vil komme på markedet.

Intel brugte også Game Developers Conference til at lancere en ny version af selskabets særlige udviklingsværktøj til spiludviklere, Graphics Performance Analyzer 3.0, som er beregnet til at lade udviklerne analysere deres kode for at optimere den til Intels grafikprocessorer.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Software Developer
Udgivet 2. maj 10.54
Application developer for the Settlement development department
Udgivet 7. maj 15.23
Senior metodekonsulent med interesse for BPM og SCRUM
Udgivet 2. maj 9.59
Java EE/Web Developer (7261)
Udgivet 7. maj 15.02

Kommentarer (11)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Jacob Larsen 11. mar. 2010 - 10.54
 

Det hedder nu hyper-threading. Multi-threading er et væsentligt bredere begreb.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Einar Petersen 11. mar. 2010 - 17.50
 
Bare surt hvis man har en WINDOWS 7 HOME PREMIUM KN licens

Eller hvad ?

I Microsofts EULA kan man nemlig læse følgende linier:

"You may use the software on up to two processors on the licensed computer at one time."

Skal de folk som har erhvervet sig en ny i7 processor så til at købe en ny Windows fordi de kun har tilladelse til at køre på 2 processorer, eller regnes kerner ikke som individuelle processorer....

Just something to think about

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Binderup 11. mar. 2010 - 18.42
 
Re: Bare surt hvis man har en WINDOWS 7 HOME PREMIUM KN licens

Så er det jo godt at en I7 er én processor med flere kerner - der er en forskel.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Flemming Riis 11. mar. 2010 - 19.28
 
Re: Bare surt hvis man har en WINDOWS 7 HOME PREMIUM KN licens

Det er mere surt når man bruger server udgaven med visse software producenter , der regner point pr kerne.

Microsoft tæller pt kun fysiske cpu og ikke kerner , det kunne nogle andre som charger for deres licenser lære af.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Einar Petersen 11. mar. 2010 - 20.13
 
Så hjemmehacking er no no for en MS bruger

Så hvis jeg forstår dig korrekt så regner Microsoft den fysiske chip som 1 Processor, dvs. hvis man skulle have lyst til at bygge et system med 3 eller flere CPU'er, noget som er meget relevant for forskere eller studerende inden for IT verdenen, så skal de tvinges til en anden licens uanset om de blot forsøger at teste noget af eller har lyst til at lege derhjemme såfremt de ikke ønsker at bryde licensaftalen.

Noget andet er at det kunne være rart hvis Microsoft selv kunne be eller afkræfte det med CPU'er og hvorledes det konkret udregnes således at brugerene kan se hvilke begrænsninger Microsofts EULA har for dem.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Daniel Madsen 11. mar. 2010 - 21.28
 
Re: Så hjemmehacking er no no for en MS bruger

Hvis du har råd til at købe et bundkort der understøtter mere end 2 CPU'er og købe de tilsvarende Xeon CPU'er der skal stoppes i den, så har du nok også råd til en server licens.

Hvis du er forsker eller studerende, så har du yderligere fri adgang til MSDN AA og dermed samtlige udgaver af Windows Server.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Einar Petersen 11. mar. 2010 - 21.46
 
Re: Så hjemmehacking er no no for en MS bruger

Nu behøver man heldigvis ikke altid at skulle købe alting her i verden, man kan sagtens være i den situation at nogen vil støtte ens arbejde og man kan sagtens falde udenfor de to nævnte kategorier af brugere som er nævnt. Princippet er at man kan være tvunget til at købe en ny licens såfremt man vil afvikle software man allerede har købt en gang på en anden hardware platform end den man ejede ved købstidspunktet. Men lad os komme tilbage til trådens emne - Nemlig processore.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jacob Christian Munch-Andersen 11. mar. 2010 - 22.10
 
Re: Så hjemmehacking er no no for en MS bruger

Det er åbenlyst et meget stort problem vi her har fat i. Alle os med en PC til 50000+ kr bygget af dyre serverkomponenter må betale ekstra for vores Windows licens.

Hvor er det bare uretfærdigt, og helt sikkert noget som mange brugere vil blive skuffede over.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Daniel Madsen 11. mar. 2010 - 22.20
 
Re: Så hjemmehacking er no no for en MS bruger

Faktum er jo at Windows 7 er en desktop-version af Windows og 2 x quad- eller hexacore CPU'er burde være så rigeligt til det brug - jeg synes det er en ganske fair begrænsning.

Hvis du er så heldig at få en 3+ socket monster-server sponsoreret, så kan de vel passende også sponsorere en software-licens til den - det er jo en ret begrænset udgift set i forhold til.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henning Svane 11. mar. 2010 - 22.32
 
MS Licens

Windows 7 giver mulighed for 2 fysiske CPU'er uanset hvor mange kerner den har.
Std Server 2008 giver mulighed op til 4 cpu'er
Så Intel har faktisk ikke nogen motherboards der har flere CPU'er end hvad MS giver licens til.
Jeg kan ikke huske grænsen for memory for windows 7 og Std Server 2008. Men det er betydelige mængder.
Ikke som i gamle dage. Tror det er 64GB.
Problemet begynder først når man virtualiser. Der bliver kerner lavet om til fysiske processor.
En OEM licens giver kun lov til at bruge den samme med hardwaren den er blevet købet sammen med. Det er derfor den koster en 1/3 del af retail.
Man kan undre at alt denne brok over en udgift til et operativsystem hvor en ny OEM licens koster lidt over tusinde kr. En billig workstation koster fra omkring 12-15.000 kr og op efter.
Men denne processor er dyr og kræver at softwaren kan afvikle multi-trådet kode. Hvis den ikke kan det giver den ingen mening. Men det er en imponerende processor.
Andre nyheder er at der er tilføjet AES og CRC32 kryptering på chipen. Det første ved jeg hvor meget der er brug for lige nu, men det andet er meget spændende, da det løser problemet med offloading af TCP i linux. Linux har nemlig ikke vil implementer den understøttelse som moderne netkort har. Det har kun Microsoft ville.
Det er væsentlig for virtualisering da både VMWare og Xen bygger på Linux.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
bo jensen 12. mar. 2010 - 13.29
 
Re: MS Licens
Linux har nemlig ikke vil implementer den understøttelse som moderne netkort har. Det har kun Microsoft ville.

Det kan jeg godt forstå. Diskussionen er ikke ny.

TCP offload is a dumb idea whose time has come:
http://www.usenix.org/events/hotos03/tech/full_papers/mogul/mogul.pdf

Kan netkort fra 2003 iøvrigt betragtes som moderne?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

Udgivet 23. maj 16.01Opdateret 23. maj 16.01

Massiv logning af danskernes internetbrug - men politiet bruger kun IP-adressen

Udgivet 23. maj 15.22Opdateret 23. maj 15.22

198 IBM-medarbejdere fritstillet med øjeblikkelig virkning

Udgivet 23. maj 14.28Opdateret 23. maj 15.10

Mystisk Project X afsløret: Rent flashlager giver fænomenal IOPS-ydelse

Udgivet 23. maj 14.19Opdateret 23. maj 14.19

Region sparer licens-millioner på at lukke ”Grønt System”

Udgivet 23. maj 13.22Opdateret 23. maj 13.22

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Kick-start your master data management initiative

Affecto Denmark

Affecto Data Quality Assessment: Er din indsigt og beslutning baseret på validt data?

Affecto Denmark

Framework til datamigrering i SAP miljøer - spar op til 50% på dine Data Migration udgifter

Affecto Denmark

Få et Data Warehouse (DW) review hos Affecto

Affecto Denmark

Ressourcehåndtering

Projectplace
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Konica Minoltas stand på drupa 2012 slog besøgsrekord

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Komplex it er blevet Brocade Premier Partner

Komplex IT

Øg din effektivitet og produktivitet med bizhub C654/C754

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Brugerfjendtlige it-løsninger gør brugerne til en sikkerhedstrussel

Projectplace

Athena IT-Group A/S med solid indtjening

Athena IT-Group

Seneste debat

  1. GOTO - Embracing variability

    7 comments.
    Last update 43 minutter 22 sekunder
    Skrevet af Allan Ebdrup
  2. Massiv logning af danskernes internetbrug - men politiet bruger kun IP-adressen

    2 comments.
    Last update 1 time 31 minutter
    Skrevet af Kim Henriksen
  3. HTML5 – det nye sort?

    9 comments.
    Last update 1 time 47 minutter
    Skrevet af Benni Bennetsen
  4. Ny malware går efter alle browsere - også på Mac og Linux

    7 comments.
    Last update 1 time 53 minutter
    Skrevet af Simon Friis Vindum
  5. Finansminister afliver teori om NemID som spionsoftware

    25 comments.
    Last update 1 time 58 minutter
    Skrevet af Ole Tange
  6. Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

    2 comments.
    Last update 3 timer 27 minutter
    Skrevet af Jens Schumacher
  7. Sådan formaterer du tekst i debatten på Version2

    30 comments.
    Last update 3 timer 43 minutter
    Skrevet af Jesper Lund Stocholm
  8. Minister giver e-læring i køreskolerne det røde kort

    2 comments.
    Last update 4 timer 7 minutter
    Skrevet af Jens Madsen

Mere debat »

It-virksomheder

Timesheet Reporter
|
solvo it
|
Platon Infrastructure
|
Futurecom Business Solutions
|
Mobile Advisor
|
Devoteam
|
Humac Pro
|
Simpelt Regnskab
|
Ciklum
|
Structura - IT
|
NetDesign
|
Siemens
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300