Import af it-folk koster programmører seks procent i løn
Import af it-arbejdskraft er et følsomt emne i USA, hvor flere it-virksomheder efterspørger it-eksperter, mens fagforeninger mener, at de særlige visumregler reelt bruges til at eksportere amerikanske it-arbejdspladser.
Nu viser en universitetsundersøgelse, at programmører får i gennemsnit omkring seks procent mindre i løn på grund af importen af it-folk. Det skriver amerikanske Computerworld.
Det gælder programmører og systemudviklere i de virksomheder, som ansætter udenlandske eksperter gennem det såkaldte H-1B-visumprogram.
Programmet har været en politisk varm kartoffel i USA i flere år. It-firmaerne har forsøgt at få udvidet den pulje af visa, som udstedes hvert år. De seneste år er der nemlig kommet langt flere ansøgninger fra virksomheder, end der har været plads til i puljen.
Kritikere af programmet påpeger derimod, at de største aftagere af H-1B-visa er outsourcingvirksomheder, som henter folk til USA for at oplære dem i en kundes systemer og derefter sender dem tilbage til eksempelvis Indien. I de tilfælde hjælper visumprogrammet ikke med at bevare it-arbejdspladser i USA.
Den nye undersøgelse er baseret på lønstatistikker og opgørelser over fordelingen af udenlandske medarbejdere fra mere end 7.500 amerikanske virksomheder.
Kommentarer (2)
Jeg mener at grundlæggende så skal man da have den samme løn for det samme arbejde. Men jeg er også realistist nok til at vide at (IT) folk aldrig laver 100% identisk arbejde. Nogle mennesker er bare mere produktive end andre. Derfor kan lønnen godt være (lidt) forskellig alligevel.
Jeg synes at det er sjovt at der er næppe nogen som mener at vi skal forhindre varens frie bevægelighed, dvs. at vi får den lavet billigt i Kina hvor arbejdslønnen er lav. Men omvendt så accepterer vi på ingen måde arbejdskraftens frie bevægelighed. For hvis vi gjorde det, så ville vi virkelig blive oversvømmet af fremmede i langt højere grad end vi gør nu.
Jeg mener at det er nødvendigt at løn og leveomkostninger bliver mere jævnt fordelt ud over hele jorden, ellers så risikerer vi i yderste tilfælde revolution som den i Frankrig for nogle hundrede år siden.
I praksis så kalder vi det nok bare krig om kontrollen over jordens (knappe) resourcer, fx. vand, landbrugsjord, de sidste rester af olie når det hele næsten er brugt.
Jeg er egentlig ikke bekymret for en indvandring af it-folk fra lavtlønslande. Hvis de vælger at slå sig ned i Danmark, vil de jo på samme måde som danskere blive ramt af de højere leveomkostninger her i forhold til deres hjemland.
Det kan selvfølgelig være, at de kan klare sig med et mindre rådighedbeløb, end mange it-folk i dag har vænnet sig til, men det må man jo acceptere som en konsekvens af fri bevægelighed. Hvis man ikke vil acceptere det, går jeg naturligvis ud fra, at man ikke er dobbeltmoralsk og derfor heller ikke køber varer produceret i lavtlønslande.
