Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (30)
Emner Digital signatur

Hver fjerde vil ikke bruge NemID til offentlige tjenester

NemID skulle få massiv udbredelse ved at koble login til netbank og offentlige hjemmesider. Men hver fjerde dansker fravælger koblingen og adgangen til digital selvbetjening.

Af Jesper Kildebogaard Torsdag, 7. oktober 2010 - 14:05

Alle netbank-kunder i Danmark vil i løbet af efteråret få NemID som login. Og dermed også en sikker, digital nøgle til de tjenester, det offentlige tilbyder på nettet.

Sådan var planen i hvert fald, men i praksis vælger omkring hver fjerde dansker den såkaldte OCES-del af NemID fra, som er afløseren for den gamle digitale signatur. Det skriver Politiken.

Den udvikling bekymrer Socialdemokraternes it-ordfører Yildiz Akdogan, fordi en vid udbredelse af NemID med OCES-delen tilknyttet er en afgørende forudsætning for at få flere til at bruge selvbetjening som for eksempel på skat.dk eller borger.dk.

»Når vi bruger skattekroner på NemID, så er det jo fordi, at det skal hjælpe med digitaliseringen af det offentlige. Men når hver fjerde netbankkunde siger nej til det offentlige, så peger det på, at ministerens oplysningsindsats har været for dårlig,« siger it-ordføreren til Politiken.

Når netbank-kunderne skal igennem NemID-registreringen, kan de undervejs takke nej til OCES-delen og får dermed ikke adgang til offentlige tjenester med NemID. Helt præcist har 24 procent indtil videre sagt nej tak, har videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen svaret på et spørgsmål fra Yildiz Akdogan.

Rent teknisk er NemID to løsninger med én fælles brugergrænseflade. Brugerne kan dermed ikke mærke forskel på, om de bruger NemID til netbank eller NemID OCES, men under motorhjelmen kører de to login-løsninger helt isoleret.

I alt har 555.870 danskere fået NemID gennem deres bank, og heraf har 133.638 sagt nej til koblingen med OCES, der står for Offentlige Certifikater til Elektronisk Service.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Software Architect
Udgivet 2. maj 9.43
Talents til Technology Consulting – Har du 0-2 års erfaring, så har vi en udfordring til dig!
Udgivet 12. sep 2011 13.39
Erfaren udvikler til C# og SQL
Udgivet 22. maj 8.29
Application developer for the Settlement development department
Udgivet 7. maj 15.23

Kommentarer (30)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Jens Schumacher 7. okt. 2010 - 14.27
 
Sludder og vrøvl.

Den kære it ordfører er helt galt på den når han angriber "ministerens oplysningsindsats". For det er ikke reklamen for NemID der halter

Der er noget galt med løsningen. Jeg har NemID fordi jeg er tvunget til det gennem min netbank. Men så længe jeg har et valg vil jeg da aldrig benytte et system hvor jeg ikke selv har kontrol over min private key til OCES. De må da ha spist søm.

Når nogen spørger mig råder jeg dem for øvrigt på det kraftigste til for så vidt muligt at undgå NemID.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Bo Grünberger 7. okt. 2010 - 14.40
 
Re: Sludder og vrøvl.

Har jeg forstået det rigtigt, at hvis man fravælger OCES, så kan man ikke misbruge ens NemID til at sælge ens hus, ændre skatteforhold osv?

Jeg vil nemlig gerne have begrænset det man kan bruge NemID til så meget som muligt.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
kenneth andersen 7. okt. 2010 - 15.12
 
sydbank vs nemid

nogen der kender forskellen på sydbanks & nemid's nøglekorts løsning. Tænker specielt på den java applet debat?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Schumacher 7. okt. 2010 - 15.17
 
gammel debat

Forresten. Ikke for at rode rundt i en gammel debat. Men under lanceringen af NemID mener jeg der her inde var en masse debat om overholdelse af "Lov om elektroniske signaturer" og nemID's svar var noget i stil med at NemID ikke er en rigtig elektronisk signatur så de vil skide på om de overholder loven for det er de slet ikke forpligtet til. (eller noget i den stil)

Men på deres hjemmeside står der jo at de overholder Lov om elektronisk signatur.
https://www.nemid.nu/offentlige_myndigheder/jura/lov_om_elektronisk_sign...
Jeg forstår simpelthen ikke hvordan de kan skrive det samtidig med at de åbenlyst ikke overholder den????? (Det burde være en lov om at lyve om hvilke love man overholder :-) )

Argumentet for at de ikke overholder loven er den gammelt kendte § 3.2 c "skabes med midler, som kun underskriveren har kontrol over" Hvilket jo åbenlyst ikke overholdes når det er NemID der sidder med deres fede mås på den private key der bruges til underskriften.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Schumacher 7. okt. 2010 - 15.19
 
Re: Sludder og vrøvl.

"Har jeg forstået det rigtigt, at hvis man fravælger OCES, så kan man ikke misbruge ens NemID til at sælge ens hus, ændre skatteforhold osv?"

Jeg er faktisk i tvivl.
Jeg mener at have læst et sted at man senere kan aktivere OCES delen af NemID. Men jeg kan ikke finde noget info om det så det må i ikke hænge mig op på.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Andersen 7. okt. 2010 - 15.37
 
Flere NemID'er?

Jeg har netop modtaget NemID nøglekortet, og et sted i det med småt, står der, at man kan vælge 1 NemID til bank, og 1 NemID til OCES. Man kommer ikke nærmere ind på hvordan. Er det muligvis en fordel?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael Nielsen 7. okt. 2010 - 15.47
 
Re: sydbank vs nemid

Forskellen er nem..

Sydbank løsningen er det begrænset til at sydbanks leverandør af javaappletten kan læse din disk.

Med NemID har staten - igennem DanID - adgang til samtlige borgers harddiske uden at borgerne kan nemt beskytte sig mod det, eller behøver bliver informeret om det, de kan bare gøre det når du en gang har sagt de må.

Hvis Sydbank ville læse harddiske, er det kun deres kunder de kan genere. Det er mindre interesse at overvåge et lille segment af borgere, men meget interessandt at kunne gøre det for samtlige borgere i landet, dette vil friste politikere, og magthavere over evne.

Så forskelle ligge i omfanget.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Carsten Pedersen 7. okt. 2010 - 15.55
 
Mon ikke svaret er ganske enkelt...

...at 25% af borgerne bare ikke har fundet anledning til at bruge OCES delen endnu?

Jeg slog det også fra, da jeg fik tilbuddet. Dels fordi jeg fik at vide at jeg altid kan slå det til. Dels fordi jeg ikke lige stod og skulle bruge det. Og jeg har ikke haft brug for det endnu.

Mon ikke resten kommer med, når vi kommer til den anden side af nytår og alle gerne vil checke deres selvangivelser?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henrik Pedersen 7. okt. 2010 - 15.59
 
Re: Flere NemID'er?

Hvis deres "sikrede server, som står bag en firewall" (forsikrede en supporter mig om) skulle blive hacket, så nytter det jo intet at du har to forskellige NemID'er...

Sikrede server, jeg griner stadig over den når jeg ser en NemID reklame... Tænk bare på fx Google og deres hackerangreb!

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Schumacher 7. okt. 2010 - 16.10
 
Re: Flere NemID'er?

"sikrede server, som står bag en firewall" Ooooooh i feel all warm and safe now :-)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jørn Hundebøll 7. okt. 2010 - 16.24
 
Login på offentlige sider

Forsvinder den digitale signatur med indførelsen af NemID ? Checker man nyheder under digital-signatur siden står der næsten mest om NemID - men intet om at den digital signatur forsvinder.

Jeg har ikke selv modtaget min NemID endnu - men hvorfor fungere det ikke til Smartphones - kører det ikke "bare" i en browser ?

Jørn

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Karsten Bolding 7. okt. 2010 - 16.26
 
Re: Sludder og vrøvl.

Har lige talt med NemID support. Man kan oprette 2 stk. NemID - en til banken - og en til det offentlige. Det mente support do ikke var nødvendigt.

Hvad med udlændinge med dansk bankkonto - kan de få NemID?

Karsten

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
michael rasmussen 7. okt. 2010 - 17.07
 
Re: Sludder og vrøvl.
Hvad med udlændinge med dansk bankkonto - kan de få NemID?

Det kan jeg næppe forestille mig al den stund, at en forudsætning for NemID er et dansk CPR.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
michael rasmussen 7. okt. 2010 - 17.10
 
Re: Login på offentlige sider
Forsvinder den digitale signatur med indførelsen af NemID ?

Så længe din digitale signatur er gyldig, kan du anvende den på alle offentlige steder. Hvorledes det så forholder sig med at forlænge gyldigheden, kan man kun gisne om. Et fingerpeg er dog, at DanID behændigt for mindre end en måned siden har fjernet linket til fornyelse af den digitale signatur fra deres hjemmeside.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Schumacher 7. okt. 2010 - 17.30
 
Mobil or not Mobil.....

"Forsvinder den digitale signatur med indførelsen af NemID ? Checker man nyheder under digital-signatur siden står der næsten mest om NemID - men intet om at den digital signatur forsvinder."
Digital signatur er død. Der bliver ikke udstedt nye.

"Jeg har ikke selv modtaget min NemID endnu - men hvorfor fungere det ikke til Smartphones - kører det ikke "bare" i en browser ?"
NemID kører ikke bare i en browser. Den kører i et signeret java applet (som forresten har læse adgang til hele din pc)
Det fungere ikke bare sådan lige på en mobil. Skal det fungere på mobilen skal NemID lave en løsning til mobiler.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Lund 7. okt. 2010 - 17.43
 
Re: Sludder og vrøvl.

Jens Schumacher skrev:

"Har jeg forstået det rigtigt, at hvis man fravælger OCES, så kan man ikke misbruge ens NemID til at sælge ens hus, ændre skatteforhold osv?" Jeg er faktisk i tvivl. Jeg mener at have læst et sted at man senere kan aktivere OCES delen af NemID. Men jeg kan ikke finde noget info om det så det må i ikke hænge mig op på.

Det er desværre ret nemt at lave en kun-netbank-NemID om til en NemID med OCES. Du skal blot logge på selvbetjeningspanelet hos nemid.nu (jeg gjorde dette for at deaktivere CPR nummer som brugernavn).

Hvis du logger på nemid.nu med en NemID uden OCES, bliver du præsenteret for to muligheder "aktiver OCES" eller "brug netbank login" for at komme videre. Her skal man huske at vælge netbank knappen (meget forvirrende label da nemid.nu ikke er en netbank..), ellers klapper OCES fælden og staten ejer dit liv.

Der er så vidt jeg ved ingen permanent blokering af OCES, og generelt har ITST og DanID lavet temmelig mange forhindringer for dem som bare vil bruge NemID til netbank. At hver fjerde alligevel har haft modet til at sige nej til OCES er imponerende flot!!

Lad os håbe at de flotte tal holder, for så må det give stof til eftertanke hos politikerne.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henrik Pedersen 7. okt. 2010 - 17.46
 
Re: Mobil or not Mobil.....

Håber de vil lave en "mobil-website" på fx mlogin.nemid.nu eller sådan... Det optimale ville jo være at få skidtet væk, men HVIS vi en dag skulle tvinges til at bruge det ville det være rart med noget der bare var HTML form over SSL basseret, for så kunne vi bare tage et smut ind på den adresse fra vores computere...

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Lund 7. okt. 2010 - 18.08
 
Re: Mon ikke svaret er ganske enkelt...
Jeg slog det også fra, da jeg fik tilbuddet. Dels fordi jeg fik at vide at jeg altid kan slå det til. Dels fordi jeg ikke lige stod og skulle bruge det. Og jeg har ikke haft brug for det endnu. Mon ikke resten kommer med, når vi kommer til den anden side af nytår og alle gerne vil checke deres selvangivelser?

I forhold til selvangivelsen er der ingen hast. Den gode gamle TastSelv kode vil også virke næste år, og hvis andelen på 25% med nej-til-OCES holder, kan det måske være at SKAT besinder sig og beholder TastSelv koden? Alternativet kunne jo være at de fremover fik en masse selvangivelser per brev, og når borgerne ikke længere vil lege tasteabe for SKAT, bliver det bare dyrere. Money talks, sikkert også hos SKAT.

Jeg vil ikke under nogen omstændigheder lade mig tyrannisere af staten til at vælge OCES. Hvis SKAT fjerner TastSelv koden får de papirselvangivelser fremover (og hyppige små ændringer af min forskudsopgørelse, som de selv må indtaste).

Hvad de 25% dækker over kan kun tiden vise (jeg påstår ikke at jeg er repræsentativ i den henseende), men hvis fravalget er udtryk for en skepsis og utryghed ved "digital signatur" projektet og dets åbenlyse mangel på sikkerhed, så håber jeg at borgerne holder fast i denne skepsis, og ikke lader sig tyrannisere af staten.

Der er ført en massiv indoktrineringskampagne fra staten hele foråret/sommeren med "nu skal vi alle have digital signatur blah blah blah", mens det, som der i virkeligheden var tale om, var at vi skulle have et nyt netbank login hvor der var mulighed for at tilvælge en "digital signatur" (som ikke er en digital signatur i lovens forstand).

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Karsten Bolding 7. okt. 2010 - 19.35
 
Re: Sludder og vrøvl.

Jeg har et anpartsselskab med en tysker. Så i fremtiden vil han ikke være istand til at logge ind på Netbank? Se det giver jo muligheder for mig :-)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Anders Larsson 7. okt. 2010 - 22.04
 
Java applet og Skat

Med de seneste forslag om at Skat skal have adgang til at spejle virksomheders diske - så minder det mig om debatten om Java Applet'ens uhindrede adgang til harddisken.

NemID har jo "engang" sagt at de ikke vil udnytte dette til uberettiget adgang til ens disk indhold - men er det bare mig der er lidt paranoid når denne jave applet sammenholdes med Skats våde drømme.

Når først man vil til at spejle virksomheders diske - så er næste naturlige trin - naturligvis for at sikre mod børne pornografi - at man ligesom med DNS filtret, indfører scanning af alle brugeres disk.
Naturligvis for vores egen og børnenes sikkerhed.

Naaa .... det er sikkert kun mine paranoide konspirations tanker.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Mickey Mouse 7. okt. 2010 - 23.17
 
Re: Login på offentlige sider
... at DanID behændigt for mindre end en måned siden har fjernet linket til fornyelse af den digitale signatur fra deres hjemmeside.

Det er bare flyttet til

http://www.danid.dk/legacybestilling

Men iøvrigt, så har Nemid nu øjensynlig fået lidt gang i deres "sikker e-mail" løsning.

http://www.nemid.nu

  • og skriv: sikker e-mail, oppe i søgefeltet øverst til højre.

Men som andre her skriver, så kan du fravælge Nemid med OCES og fortsætte som hidtil med dit nuværende certifikat - nok kun indtil det udløber.

Så begynder det sjove...

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Mickey Mouse 7. okt. 2010 - 23.25
 
Re: Mon ikke svaret er ganske enkelt...
... mens det, som der i virkeligheden var tale om, var at vi skulle have et nyt netbank login hvor der var mulighed for at tilvælge en "digital signatur" (som ikke er en digital signatur i lovens forstand).

Nemid har nu lagt lidt mer' info om deres OCES softwareløsning (digital signatur/sikker e-mail) på deres hjemmeside.

Gå ind på

http://wwwnemid.nu

  • og skriv: sikker e-mail, oppe i søgefeltet øverst til højre.
  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jacob Larsen 8. okt. 2010 - 09.01
 
Re: Sludder og vrøvl.
Det kan jeg næppe forestille mig al den stund, at en forudsætning for NemID er et dansk CPR.

For at oprette en bankkonto i Danmark skal man have dansk CPR nummer, så det har de jo selvfølgelig allerede.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
michael rasmussen 8. okt. 2010 - 09.25
 
Re: Sludder og vrøvl.
For at oprette en bankkonto i Danmark skal man have dansk CPR nummer, så det har de jo selvfølgelig allerede.

Hvor har du fundet den information henne?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Mogensen 8. okt. 2010 - 09.30
 
"Den udvikling bekymrer Socialdemokraternes it-ordfører Yild ...

Så skulle den køre IT-ordfører måske have lyttet til kritikken.
Det er jo ikke fordi de ikke har været advaret om at der var alvorlige problemer med tillidsgrundlaget til NemID løsningen.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Warholm 8. okt. 2010 - 10.27
 
Statistik.

jeg vil tro det er flere end de nævndt 24%
jeg var ikke opmerksom på at jeg kunne vælge denne 'mulighed' fra.
Jeg har bare vedtaget i min stille sind at ikke brug NemID til andet end banken, hvad jeg kan tilsyneladende ikke slip for.

Kan jeg 'gå tilbage' og vælkhe den fra nu? :-)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Warholm 8. okt. 2010 - 10.38
 
Re: Sludder og vrøvl.

Jeg er herborende 'udlænding' EU statsborger.
og har både Dansk person nr. Bank konto, :-)
Og NEMID :-(

Å&F
PJW

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jacob Larsen 8. okt. 2010 - 12.50
 
Re: Sludder og vrøvl.
Hvor har du fundet den information henne?

Jeg spurgte i Jyske Bank på vegne af min kone (daværende kæreste), som jeg havde med hjemme på besøg engang (kort visumfrit ophold). Der var beskeden at de ikke måtte oprette konti for folk uden dansk CPR nummer.
Det skulle være kommet fra en af terrorpakkerne.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael Nielsen 8. okt. 2010 - 15.07
 
Modstanden stiger

Hurrah :-).

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Mickey Mouse 8. okt. 2010 - 15.15
 
Re: Login på offentlige sider
Det er bare flyttet til ...

Det siger sig selv, at indtil Nemid er fuldt udrullet, så skal man kunne forny sit "gamle" OCES certifikat. F.eks når ens OCES certifikat udløber inden man får oprettet Nemid med det "nye" OCES certifikat.

I øvrigt ligner det "nye" OCES certifikat meget det "gamle" når man ser på hvordan det installeres i Outlook Express:

http://www.nemid.nu

  • søg med: sikker e-mail.

Det bliver spændende at se om det "nye" certifikat osse kan konverteres til en .pkcs12 fil, så det kan lægges ind i Mac OS X Keychain.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Kynisk it-guru: »Internettet er basalt set noget lort«

Udgivet 24. maj 6.59Opdateret 24. maj 6.59

Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

Udgivet 23. maj 16.01Opdateret 23. maj 16.01

Massiv logning af danskernes internetbrug - men politiet bruger kun IP-adressen

Udgivet 23. maj 15.22Opdateret 23. maj 15.22

198 IBM-medarbejdere fritstillet med øjeblikkelig virkning

Udgivet 23. maj 14.28Opdateret 23. maj 15.10

Mystisk Project X afsløret: Rent flashlager giver fænomenal IOPS-ydelse

Udgivet 23. maj 14.19Opdateret 23. maj 14.19

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Kick-start your master data management initiative

Affecto Denmark

Affecto Data Quality Assessment: Er din indsigt og beslutning baseret på validt data?

Affecto Denmark

Framework til datamigrering i SAP miljøer - spar op til 50% på dine Data Migration udgifter

Affecto Denmark

Få et Data Warehouse (DW) review hos Affecto

Affecto Denmark

Ressourcehåndtering

Projectplace
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Konica Minoltas stand på drupa 2012 slog besøgsrekord

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Komplex it er blevet Brocade Premier Partner

Komplex IT

Øg din effektivitet og produktivitet med bizhub C654/C754

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Brugerfjendtlige it-løsninger gør brugerne til en sikkerhedstrussel

Projectplace

Athena IT-Group A/S med solid indtjening

Athena IT-Group

Seneste debat

  1. Verdens mest brugte browser hedder Chrome

    9 comments.
    Last update 47 minutter 17 sekunder
    Skrevet af Ove Andersen
  2. HTML5 – det nye sort?

    12 comments.
    Last update 5 timer 48 minutter
    Skrevet af Kristian Dalgård
  3. Netflix bruger sit eget API 42 milliarder gange - om måneden

    2 comments.
    Last update 6 timer 25 minutter
    Skrevet af Martin Jensen
  4. Dart: Dynamisk Statisk Programmering

    20 comments.
    Last update 7 timer 56 minutter
    Skrevet af Lars Bjerregaard
  5. Microsoft fjerner umoderne bling-effekter i Windows 8

    49 comments.
    Last update 8 timer 10 minutter
    Skrevet af Jesper Lund Stocholm
  6. NemID sender Mac-styresystem fra 2009 ud i kulden

    31 comments.
    Last update 8 timer 15 minutter
    Skrevet af Jan Peter Bagge
  7. Clojure-opfinder fupper publikum med falske kodefakta

    2 comments.
    Last update 8 timer 21 minutter
    Skrevet af Allan Ebdrup
  8. Skulle du aldrig lave en WP app?

    33 comments.
    Last update 8 timer 23 minutter
    Skrevet af Lars Bjerregaard

Mere debat »

It-virksomheder

Avenida
|
Queue-IT
|
Devoteam
|
Intelliglobe
|
Biwise
|
REALTECH NORDIC ApS
|
Inmobile
|
Serious Games Interactive
|
Esec
|
NNIT
|
IBM Danmark
|
Surfray 2009
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300