Hver femte mainframe-kunde har unødvendige MIPS-slugere
Der ligger et ukendt antal bedagede applikationer på mainframe-computerne, som virksomhederne i mange tilfælde ikke har overblik over, og som koster ressourcer. Det konkluderer analysefirmaet Gartner ifølge en undersøgelse foretaget for softwarevirksomheden Micro Focus.
18 procent af virksomhederne, som kører på mainframes, har ifølge undersøgelsen ældre applikationer kørende på mainframen, som ingen ved, hvordan man skal opdatere, og som de er bange for at røre ved.
Det kan også koste på MIPS-regnskabet, når ressourceforbruget på mainframen skal gøres op. 18 procent svarer nemlig ligeledes, at de har overflødige applikationer kørende, som forbruger MIPS, men man mangler midlerne til at identificere dem og fjerne dem, der er unødvendige.
Det afspejler et problem, som Gartner kalder it-gælden, som er de skjulte omkostninger, en it-organisation bygger op på især mainframen ved at have gamle applikationer liggende, som det over tid bliver dyrere og dyrere, hvis de på et tidspunkt skal opdateres til en nyere platform eller teknologi, også selvom man fortsat vil køre på mainframen.
»Undersøgelsen viser, at it-organisationer kun slukker de værste ildebrande i evalueringen og opdateringen af deres applikationer i stedet for at finde en helt ny løsning. Det skaber en skræmmende ubalance i budgetterne,« udtaler nordisk produktchef Thomas Sopp fra Micro Focus ifølge en pressemeddelelse.
I 2010 vurderede Gartner, at den samlede it-gæld for at skulle opdatere software, løb op i 2.900 milliarder kroner.
Kommentarer (1)
"...ifølge en undersøgelse foretaget for softwarevirksomheden Micro Focus."
Micro Focus lever tilfældigvis af at flytte mainframesystemer over på mindre servere (og er ganske dygtige til det!)
Men det kunne være interessant at se et sammenlignende studium af servere, som ingen ved, hvad laver, og som ingen tør røre ved, fordi de, der stillede dem op, ikke er i firmaet mere.
Mon ikke det sammenlagt kunne blive til langt større beløb?

