Grundfos flytter outsourcede servere hjem til Bjerringbro
Det bliver stadig CSC, der drifter Grundfos' SAP-miljø, men fremover vil serverne stå og brumme hos Grundfos selv. Pumpeproducenten vil nemlig flytte SAP-serverne hjem til hovedkvarteret i Bjerringbro.
»Det giver os en større fleksibilitet, for så har vi serverne stående hos os selv, hvis vi en dag vil skifte leverandør. Den fysiske placering er jo lige meget. I dag behøves driftsfolkene ikke at sidde lige over serverne,« forklarer it-direktør Karsten Sørensen fra Grundfos.
Aftalen med CSC løber fem år endnu, så det er ikke fordi, at Grundfos går med planer om at skifte snart.
»Men når aftalen er ovre, kan vi hurtigt skifte. Så skal vi ikke udskifte maskinerne, men kun have en ny leverandør til driften. Vi har 8-9.000 SAP-brugere i hele verden, og vi kan ikke bare undvære vores SAP-miljø i fem dage, hvis vi skulle skifte det hele ud,« siger Karsten Sørensen.
Der har ikke været noget brok fra CSC over, at Grundfos selv vil købe hardwaren.
»I gamle dage ? og det er ikke mere end fem år siden ? ville outsourcing-partneren have maskinerne i nærheden af dem selv. Men i dag er der ingen behov for at gå og klappe på maskinerne som i gamle dage,« siger Karsten Sørensen.
I den usandsynlige situation at et massivt hardwarenedbrud sætter de grundigt redundante systemer ud af spillet, vil der ikke være nogen stor forskel på, om serverne står hos CSC eller i Bjerringbro, mener it-direktøren.
»Skal der serviceres en hardwaredims, kommer IBM med en tekniker inden for to timer,« fortæller han.
Den nye hardware til SAP-serverne, inklusiv nye storage-løsninger, er købt hos IBM.


Tilføj kommentar