Google genkender indholdet i billeder
Googles forskere arbejder på ny teknologi, som automatisk kan genkende motiver på billeder. Det skriver Techcrunch.
Dagens søgemaskiner bygger på tekst-information når billeder indekseres . Det skriver Googles forskere i en rapport, som er offentliggjort i forbindelse med den internationale world wide web-konfence, der blev afholdt i Beijing i sidste uge.
Som regel bliver selve billederne ignoreret i indsamlig af informationen, men Google-forskernes nye metode benytter visuelle elementer til at implementere PageRank, som er firmaets algoritme til at rangordne websider og andre sager, som Google indekserer.
De to forskere har eksperimenteret med billeder i forbindelse med de 2000 mest populære produktsøgninger. Den nye algoritme er vurderet af rigtige brugere, som synes, at den nye metode giver væsentligt bedre resultater.

Tilføj kommentar