Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (1)
Emner Finans-it

Gigantisk bank-it-fusion nærmer sig: Jyske Bank skifter it-platform på en weekend

Jyske Bank skifter it-systemer fra top til bund i løbet af en weekend i oktober, når fusionen med Bankdata skal realiseres. Det kræver et enormt forberedelsesarbejde, for projektet må ikke gå galt.

Af Jesper Kildebogaard Tirsdag, 18. september 2012 - 6:29

Fredag den 12. oktober bliver det alvor. Jyske Bank, landets tredjestørste, trækker stikket ud på de eksisterende it-systemer og flytter alt til Bankdatas platform på én gang, i løbet af en weekend. En manøvre, som er blevet kaldt danmarkshistoriens største it-projekt.

»Det er kæmpestort. Der er 900 i gang med projektet, og når de ansatte i Jyske Bank møder op på arbejde mandag morgen efter konverteringen, er alle systemerne skiftet ud. Finanssystemet, rådgivningssystemet, backup-systemet og dokumenterne er anderledes,« forklarer Ove Vestergaard, administrerende direktør for Bankdata, til Version2.

Bankdata har i mange år leveret it-platform til mange af landets mindre banker, med Sydbank som den store i klassen, så man har tidligere konverteret banker til Bankdatas systemer. Men Jyske Bank-fusionen er i en helt anden klasse.

Læs også: 900 it-folk knokler med kæmpe bankfusion - deadline til oktober

I løbet af weekenden 12.-14. oktober, hvor Jyske Bank lukkes helt ned, skal blandt andet tre milliarder transaktioner og 160 millioner dokumenter fra Jyske Bank køres ind i systemet.

»Alene datakonverteringen er en meget stor opgave. Det er svimlende mængder data, der kommer i togvogne fra Jyske Bank og skal sendes ad de helt rigtige spor hos Bankdata for at blive læsset af det rigtige sted,« siger Ove Vestergaard.

For at sikre, at alt kører som det skal i Jyske Bank efter konverteringen, har it-folkene fra Jyske Bank og Bankdata øvet sig igen og igen. Det er blevet til fem testkonverteringer før sommerferien og tre forsøg i fuld skala derefter.

»Vi gør det rigtigt for at komme så tæt på virkeligheden, som vi kan. Fredag aften bliver Jyske Bank formelt set lukket ned, og så flytter vi samtlige data over og tester hele lørdag nat. Når vi så er færdige, sletter vi hele banken og gør klar til at gøre det igen,« siger direktøren.

Sidste gang sådan en testkonvertering blev gennemført, var det med over 400 mand på arbejde weekenden over – med overnatning på madrasser hos Bankdata eller på Silkeborgs hoteller.

Hjælpere fra andre banker skal holde Jyske Bank oven vande

Målet med de mange testkørsler er at få mest muligt til at ligge på rygraden på forhånd, så der er overskud til at håndtere det uventede.

»Alle vores testkonverteringer har været investeringen værd. Erfaringen har lært os rigtig meget og har givet os en enorm rutine. Det har vi til hensigt at hvile på, når et eller andet går i kage,« siger Ove Vestergaard.

Før konverteringen kunne afprøves i fuld skala, har udviklerne knoklet for at få værktøjerne klar. 80 udviklingsprojekter skulle være færdige før sommerferien, hvis tidsplanen skulle holde, og det lykkedes.

Og ud over den tekniske udfordring i at flytte alle it-systemer og data fra Jyske Bank til et helt nyt miljø hos Bankdata rummer konverteringen også opgaven med at uddanne Jyske Banks ansatte i de nye systemer.

»Uddannelse er en meget stor del af projektet. 3.700 ansatte hos Jyske Bank skal igennem en oplæring, og efter konverteringsweekenden har vi medarbejdere fra vores øvrige medlemsbanker ude hos Jyske Bank. Der er 400 i alt, som er 'udskrevet' i 14 dage til at hjælpe med at få betjent systemerne rigtigt for at få noget ro på. De er klar til at gribe, hvis nogen får for meget sved på panden,« siger Ove Vestergaard.

Gør det til en folkefest

Det enorme projekt trækker store veksler på Bankdatas ansatte, som blandt andet har fået at vide, at ingen af de involverede kan holde ferie fra august til oktober. Der bliver arbejdet over så det sprøjter, og alle timer bliver udbetalt, fordi der ikke er tid til at afspadsere dem.

Læs også: 500 it-folk får inddraget ferieret frem til oktober

»Det er arbejdsomt for alle, fra top til bund. I weekenderne med testkonvertering laver man ikke andet end at arbejde, sove og spise. Men det er også kanonsjovt, og folk vil hellere være med end ikke være med. Vi gør det til en folkefest med god mad, chokolade, og så videre. Det er stort at være med til. Det er noget, man kun prøver én gang i sit liv,« siger han.

Selvom fusionen med Jyske Bank kræver et enormt stykke arbejde, er udgifterne til projektet faktisk ikke højere, end hvad det ville have kostet at fortsætte som hidtil, forklarer direktøren.

»Det er ikke en meromkostning, for vi laver bare noget andet, end vi ellers ville have gjort. Og bagefter er der en rigtig stor gevinst. De fleste af udviklingsprojekterne bliver til glæde for alle vores medlemsbanker. Jyske Bank har meldt ud, at man sparer 200 millioner kroner om året efter konverteringen. Det er klart, der er noget at spare, når man kan lukke et helt systemkompleks ned og hele deres nuværende drifts-setup og samle det hele hos os,« siger Ove Vestergaard.

Han er fuld af optimisme efter de seneste testkonverteringer.

»Vi tror faktisk 100 procent på, at det vil lykkes. Vi siger ikke, at der ikke vil være noget snavs på den anden side, men det ser ikke så ringe ud endda. Kvalitetsmæssigt er vi nu der, hvor vi gerne vil være. Og vi er spændte på at få det gjort og glæder os som små børn,« siger Ove Vestergaard.

Når den store weekend i oktober er overstået, og alting forhåbentligt er gået efter planen, er der tid til at puste lidt ud igen.

»Det er helt vildt, hvad nogle af vores medarbejdere har præsteret. Der er nok nogle, som gerne vil mødes med deres familie igen og som måske er lidt slidte. Men man bliver jo sjældent slidt af at lykkes. Man bliver slidt af ikke at lykkes,« siger direktøren.

Send Tweet
Udskriv

Omtalte virksomheder

JN Data

Udgivet 6. jan 2012 14.17Opdateret 6. jan 2012 14.17
LokationSilkeborg

Mere om Finans-it

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg dette emne

Kodefejl stopper dansk aktiehandel brat

Udgivet 1. maj 14.49Opdateret 1. maj 14.49

Hackere advarer: 42 danske netbanker er fyldt med huller

Udgivet 1. maj 11.33Opdateret 1. maj 11.33

Svensk hacker anklaget for at stjæle 24.200 kroner fra dansk fagforening

Udgivet 17. apr 14.36Opdateret 17. apr 14.36

Nordeas hjemmeside lagt ned af NemID-angreb

Udgivet 11. apr 11.42Opdateret 11. apr 13.33

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Forretningsanalytiker til bankprojekter
Udgivet 21. dec 2012 11.48
It-udvikler
Udgivet 29. apr 15.00
Operations specialist - der mestrer Microsoft infrastruktur
Udgivet 21. mar 9.21
MainFrame-udvikler
Udgivet 14. maj 13.02

Kommentarer (1)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Kenneth Holm Nielsen 18. sep. 2012 - 11.26
 
Super god fusion

200 millioner om året, det er en besparelse der er til at mærke. Så regner jeg også med at få billigere produkter ved Jyske Bank :)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Teenager står frem: Derfor hackede jeg Version2

Udgivet 17. maj 16.40Opdateret 17. maj 16.40

Fredagshumor: Sådan ser indbakkens pestilenser ud i virkeligheden

Udgivet 17. maj 15.00Opdateret 17. maj 15.00

New Zealand dropper softwarepatenter

Udgivet 17. maj 14.09Opdateret 17. maj 14.09

Microsoft gemmer udspekuleret jobanonnce på Bing

Udgivet 17. maj 11.35Opdateret 17. maj 11.35

Ny wifi-standard med gigabit-hastighed er en gave til it-chefen

Udgivet 17. maj 10.54Opdateret 17. maj 10.54

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Version2 Insight: Softwaretest

Mediehuset Ingeniøren

Succes historier om OPS – Optimized Print Services

Konica Minolta Business Solutions Denmark

OPS - Optimized Print Services

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Mobile Test Service - Device Strategy & Planning

Testhuset

A visual reality check that makes sense - Affecto customer reference

Affecto Denmark
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Lyncs stormløb - høje ambitioner og køb af Skype

GlobalConnect

Redpill Linpro hjælper kunderne ud af IBM Notes' databaser

Redpill Linpro

VP SECURITIES skaber overblik over kunderne med ny Microsoft CRM løsning

ProActive

Johan Ekelund som Business Advisor og Project Manager hos Affecto Denmark A/S

Affecto Denmark

Kom ajour med Windows Azure

ProActive

It-virksomheder

Financys
|
Credocom
|
Timesheet Reporter
|
Fleron Solutions
|
Innologic A/S
|
NNIT
|
Sec4it
|
Abusiness
|
VPS Pro
|
Webtuner ApS
|
Humac Pro
|
Siblingsoft
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Cookie- & privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • NemID
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Server 2012
  • iOS 6
  • iPhone 5

Tjenester

  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Trekronergade 26 2500 Valby
  • Tlf. work 33265300