Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (2)
Emner Søgemaskiner, Søgemaskineoptimering (SEO)

Flash er stadig en kæp i hjulet på søgemaskineoptimering

Selvom Google nu praler af, at søgemaskinen kan læse al information på en webside i Flash, er det ikke et seriøst alternativ til et html-site, siger søgemaskineekspert. Faktisk er nyheden ligefrem dårligt nyt for ejere af Flash-websider.

Af Jesper Kildebogaard Onsdag, 1. juli 2009 - 9:19

Med Flash har webdesigneren mange spændende muligheder, der er umuligt med en traditionel html-side, men folk, der arbejder med søgemaskineoptimering, har typisk gjort korsets tegn for sig, når de mødte en Flash-side.

I mange år var Google og andre søgemaskiner nemlig ikke i stand til at læse indholdet af en Flash-baseret webside, men den barriere er brudt nu, kundgjorde Google for nyligt. I et års tid har Google kunne læse tekst-indholdet i selve Flash-filen, og nu har søgemaskinen også fået hul igennem til data, der hentes ind i Flash-delen, så al tekst fra Flash-websiden nu kan indekseres.

Den udvikling vil dog ikke betyde, at Flash-baserede websider nu kan bruges på lige fod med de traditionelle websider til at få en fornuftig placering hos Google - snarere tværtimod, fortæller senior frontend-udvikler Søren Thuesen fra webbureauet Creuna.

»Det vil stadig være et problem i forhold til at få en god placering hos Google. Et rent html-site vil til hver en tid være at foretrække og vil give flere point, for Google kan ikke vægte indholdet fra en Flash-fil. Indholdet kan blive læst, ligesom Google kan læse en PDF-fil, og så mangler den indre sammenhæng,« siger han.

Mangel på metadata Problemet er, at Flash ikke rummer en struktur, som kan hjælpe Google. Når søgemaskinen indekserer indholdet på en traditionelt udviklet webside, vil ikke bare teksten, men også interne links og overskriftniveauer i høj grad spille en rolle. Ord eller kombinationer af nøgleord, der indgår som del af en overskrift på siden, vægtes eksempelvis højt.

»Det er i dag umuligt at lave den slags mark-up i en Flash-fil. Webstandarder, der normalt giver websider strukturel mening, er ikke noget, man lige overfører til Flash, for der er ekstremt mange elementer i html,« siger Søren Thuesen.

Langt de fleste Flash-websites i dag vil typisk også for Google ligne én webside, selvom de besøgende vil opleve, at de kan besøge mange forskellige sider, når de er kommet 'inden for' på Flash-websitet.

»Mange Flash-sites vil fremstå med kun én URL, og det er et problem i forhold til søgemaskineoptimering,« fortæller frontend-udvikleren.

Google kan spolere et søgemaskine-hack

Den typiske måde at fange Googles opmærksomhed på, hvis man udvikler et website i Flash, er rene html-sider, som ligger nedenunder Flash-elementerne. Disse sider indeholder en struktureret version af alt det indhold, som vises i Flash, men er kun lavet til ære for Google og bliver ikke vist til de besøgende.

Den finte har Google accepteret, selvom metoden lugter lidt af 'black hat-SEO' - altså ufine metoder til at banke placeringen hos Google op med.

Men når Google nu selv kan læse indholdet i Flash-delen, kan det betyde, at søgemaskinen hellere vil se på, hvad der står i Flash-laget, frem for at stole på, at webside-ejerne giver reelle oplysninger i det skjulte indhold, mener Søren Thuesen.

En sådan udvikling vil være dårligt nyt for de Flash-websites, der har fintunet søgemaskineplaceringen med skjult indhold i html.

»Så skal man finde et hack, der sørger for, at Google ikke kan læse Flash-filen, hvis man vil sikre, at det bliver det underliggende html, Google bruger,« siger Søren Thuesen.

Der er stadig masser af websider, hvor det giver mening at bruge Flash, for teknologien giver alskens muligheder for visuel kommunikation, som ikke kan lade sig gøre med almindelig html, understreger han.

Men tager man søgemaskineoptimeringsbrillerne på, er Flash stadig ikke optimalt.

»Hvis man driver en VVS-butik på nettet, er det afgørende med en høj placering hos Google, for det meste af trafikken kommer derfra. Omvendt kan man for eksempel vise produkter frem på en spændende måde med Flash. I sådan nogle tilfælde skal man være meget opmærksom på, hvordan det hele kombineres, hvis man vil have den bedst mulige søgemaskine-indeksering,« siger Søren Thuesen.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Data Warehouse Seniorkonsulent / Arkitekt
Udgivet 11. apr 9.55
Talents til Technology Consulting – Har du 0-2 års erfaring, så har vi en udfordring til dig!
Udgivet 12. sep 2011 13.39
Javaudviklere – Århus – IT løsninger til sundhedssektoren
Udgivet 23. jan 12.03
Systemansvarlig til IT-udvikling
Udgivet 18. maj 10.17

Kommentarer (2)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Morten Legarth 1. jul. 2009 - 16.09
 
Brug SWFAddress

Det er sandt at mange gamle Flash-sites fortsat vil lide under dårlig SEO. Men jeg synes der er en lidt dommedagsagtig tone i nyheden. Google er som det nævnes begyndt at kunne trække data fra en backend der driver et Flash site. Og med SWFAddress er det blevet meget let at deeplinke i flash hvilket både
Bing, Google og Yahoo sagtens kan finde ud af.

De fleste seriøse flash sites nu om dage benytter sig SWFAddress, så problemet er ikke så stort.

Og når Google er kommet så langt på forholdsvis kort tid, er det nok bare et spørgsmål om tid.

Desuden er det faktisk helt forkert at Flash ikke har en form for markup man kan bruge til optimering. Google kunne f.eks. læse Accessibility labels.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Søren Thuesen 8. jul. 2009 - 18.52
 
@Morten

Det er fuldstændig korrekt at seriøse flashbaserede websites i dag benytter sig af en række værktøjer, der kan resultere i en bedre indeksering, herunder eksempelvis SWFAddress og alternativt indhold.

SEO handler ikke så meget om at være synlig, men i højere grad om optimering af synlighed/rankings. Synlighed er derfor en forudsætning for SEO og det er vigtigt at understrege at artiklens budskab udelukkende relaterer sig til søgemaskineoptimering og ikke hvor sejt det faktisk er, at Google (og snart Yahoo!) er istand til at indeksere andet end bare statisk indold fra Flash. For det er sejt.

Emnet er dog så interessant, at det fortjener en mere konkretiseret gennemgang og for at skåne Version2's kommentarsystem, har jeg formuleret en sådan på Creuna's blog (http://blog.creuna.dk/2009/07/08/google-har-tunet-robotten-og-leger-nu-p...).

Jeg håber du (eller andre), har nogle spændende erfaringer/tips der kan deles ud af - nu har det trods alt fungeret i et års tid.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Verdens mest brugte browser hedder Chrome

Udgivet 21. maj 11.25Opdateret 21. maj 11.25

NemID sender Mac-computere fra 2009 ud i kulden

Udgivet 21. maj 10.42Opdateret 21. maj 10.59

It-konsulent hjalp ven med virus-problemer – og havnede i retten

Udgivet 21. maj 10.11Opdateret 21. maj 11.14

Microsoft lancerer socialt netværk - nu med videofester

Udgivet 21. maj 9.27Opdateret 21. maj 9.36

Vestager: Drop CPR - brug NemID til at verificere danskerne på nettet

Udgivet 21. maj 8.04Opdateret 21. maj 8.04

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Kick-start your master data management initiative

Affecto Denmark

Affecto Data Quality Assessment: Er din indsigt og beslutning baseret på validt data?

Affecto Denmark

Framework til datamigrering i SAP miljøer - spar op til 50% på dine Data Migration udgifter

Affecto Denmark

Få et Data Warehouse (DW) review hos Affecto

Affecto Denmark

Ressourcehåndtering

Projectplace
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

HP sikrer virksomheder bedre beslutningsgrundlag via ustrukturerede data

HP

Komplex it er blevet Brocade Premier Partner

Komplex IT

Øg din effektivitet og produktivitet med bizhub C654/C754

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Brugerfjendtlige it-løsninger gør brugerne til en sikkerhedstrussel

Projectplace

Athena IT-Group A/S med solid indtjening

Athena IT-Group

Seneste debat

  1. Cisco kan være en dyr netværksreligion

    3 comments.
    Last update 3 minutter 10 sekunder
    Skrevet af Jens Jönsson
  2. Enhedslisten bider sig fast: VIL have svar på, om NemID er spionsoftware

    10 comments.
    Last update 4 minutter 11 sekunder
    Skrevet af Lars Nierlsen
  3. Verdens mest brugte browser hedder Chrome

    3 comments.
    Last update 4 minutter 18 sekunder
    Skrevet af Hans-Kristian Bjerregaard
  4. NemID sender Mac-computere fra 2009 ud i kulden

    7 comments.
    Last update 5 minutter 57 sekunder
    Skrevet af Søren Holt Larsen
  5. Diablo III overtrumfer Yousees planer om kabelarbejde

    18 comments.
    Last update 15 minutter 37 sekunder
    Skrevet af Peter Binderup
  6. Dart-pilen sidder lige midt i skiven

    1 comment.
    Last update 18 minutter 9 sekunder
    Skrevet af Kræn Hansen
  7. Vestager: Drop CPR - brug NemID til at verificere danskerne på nettet

    7 comments.
    Last update 24 minutter 33 sekunder
    Skrevet af bo lytzen
  8. To psykologiske årsager til at IT-projekter går galt

    2 comments.
    Last update 29 minutter 42 sekunder
    Skrevet af alex kjær nielsen

Mere debat »

It-virksomheder

Ricoh Danmark
|
Pekke
|
Interface
|
Visma
|
Mobile Advisor
|
solvo it
|
Reload!
|
Halibut
|
Liga Distribution
|
Forward IT
|
Twins Consulting
|
IT Company
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300