Din chef bestemmer om du slipper for multimedieskatten
Det kan reelt blive din arbejdsgiver, der bestemmer, om du skal betale den spritnye og meget omtalte multimedieskat på computere, mobiltelefoner og andet elektronisk grej betalt af arbejdet. Sådan lyder vurderingen fra Skatterådet ifølge politiken.dk
For at du kan slippe for multimedieskatten, kræver det nemlig en tro-og-love-erklæring om, at du ikke bruger din arbejdsgiverbetalte bærbare eller mobiltelefon privat.
Men for at dit løfte ikke skal være rent symbolsk, skal det følges op med kontrol fra arbejdsgiveren.
»Det er således en forudsætning, at arbejdsgiveren fører fornøden kontrol med anvendelsen, for at medarbejderen ikke skal multimediebeskattes«, hedder det i et udkast til en afgørelse fra Skatterådet, som politiken.dk er kommet i besiddelse af.
Men problemet er ifølge fagforbundet HK, at arbejdsgiveren ikke gider bøvle med kontrollen af medarbejderne, og derfor blot vælger den nemmeste løsning:
At medarbejderne alle som én indberettes til at betale multimedieskat.
Samtidig er arbejdsgiveren ikke - ifølge udkastet til Skatterådets afgørelse - forpligtet til at gennemføre kontrollen med medarbejderne.
»I den konkrete sag synes arbejdsgiveren, at det er for bøvlet, så alle bliver indberettet, og hele flokken kommer til at betale multimedieskat. Det er simpelthen ikke rimeligt, at det er arbejdsgiveren, som afgør, hvem der skal betale multimedieskat«, siger politisk konsulent i HK/Privat, Morten Skov, til politiken.dk.
HK har selv bragt sagen om arbejdsgiverkontrol for Skatterådet på baggrund af en virksomhed i København, hvor et par hundrede HK'ere er udstyret med bærbare pc'er, som aldrig tages med hjem fra arbejde.
»De vil selvfølgelig ikke betale multimedieskat, når de ikke benytter computeren privat. Pc'en forlader aldrig arbejdspladsen, men arbejdsgiveren vil ikke bruge tid og kræfter på at føre kontrol med, at computeren ikke bliver transporteret med hjem«, siger Morten Skov ifølge politiken.dk.
Det er ikke noget enkeltstående tilfælde, påpeger konsulenten.
»Der er lønmodtagere, som skal kunne tilkaldes og skal have en mobil som forudsætning for at kunne udføre deres arbejde. Det kan være it-folk, sneryddere og så videre. Her skal arbejdsgiveren kontrollere opkaldslister, hvis medarbejderen skal slippe for multimedieskat. Og det er nemmest for arbejdsgiveren at lade være, men det er ikke rimeligt«, siger Morten Skov til politiken.dk
Kommentarer (1)
Selv om man selv betaler for bredbånds opkobling, skal man betale mm-skat. Det handler ikke om hvorvidt arbejdsgiveren betaler for godet eller ej.
Men det lyder bedst, så kan alle forstå det, og se det rimelige i det. Derfor står der fejlagtigt (også i denne artikel) en masse om arbejdsgiver betalte goder.
Hvis man trækker udgiften fra i lønnen, inden skatten, kaldet bruttoskattetræk, skal der betales mm-skat. Så mm-skatten skal betales i alle 3 nedenstående tilfælde:
a) Arbejdsgiver betaler godet
b) Arbejdsgiver betaler ½ af godet
c) Du betaler selv alle goder.
Men man kan også trække avis, togkort og andet fra i skatten uden mm-skat
I tilfælde c koster det ikke arbejdsgiveren en kr.
Hvorfor forbyder man så ikke bare bruttoskattetræk?
