Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (1)
Emner E-handel

DIBS vil kompensere kunderne efter ni dage med tekniske problemer

Online-betalingskæmpen DIBS er stadig ikke helt oven på efter ni dage med nedsat drift eller nedbrud. Kunderne vil få en kompensation, lover DIBS, som også beklager dårlig kommunikation om nedbruddene.

Af Jesper Kildebogaard Torsdag, 8. november 2012 - 10:02

Lange svartider, nedbrud i perioder og ingen adgang til administrationsmodulet.

Webbutikker, som bruger betalingstjenesterne hos DIBS, har de sidste ti dage været hårdt ramt af tekniske problemer hos leverandøren, som har over halvdelen af det danske marked for online-betalinger.

Læs også: DIBS ramt af kapacitetsproblemer: Gik helt ned tre gange

Læs også: DIBS kæmper på 4. døgn med nedetid

Nu lover DIBS, at kunderne vil få pengene tilbage for hele den periode, som problemerne vil vare, selvom tjenesten teknisk set kun har været offline i de få timer, hvor systemerne har været genstartet.

»Forstyrrelserne har resulteret i, at mange transaktioner ikke blev gennemført, og at mange kunder oplevede lange svartider, hvilket reelt set vil svare til nedetid. Vi har beregnet at under 10 % af den samlede transaktionsmængde blev tabt, sammenlignet med normal drift i samme periode i september måned,« skriver DIBS i en officiel udmelding onsdag, sammen med en ’dyb beklagelse’ over situationen.

Så hvor DIBS selv har målt nedetiden til 2 timer og fem minutter, har kunderne en helt anden opfattelse, erkender DIBS i brevet til kunderne. Derfor vil de blive kompenseret, som om tjenesten har været nede i hele perioden, lyder meldingen. Da weekenden ikke var ramt af problemer, gav det - foreløbigt - seks dage med driftsproblemer, hvilket svarer til en oppetid på 93,5 procent over et kvartal, melder DIBS.

»Vi har derfor besluttet, at DIBS vil tilbyde kompensation pr. kulance svarende til den periode, vi har været ramt af driftsforstyrrelser,« skriver betalingsfirmaet.

Til gengæld skal kunderne ikke sætte næsen op efter en erstatning for tabt omsætning, for det vil være urealistisk for DIBS, økonomisk set, at tilbyde sådan en garanti, skriver DIBS.

Fail-over et spørgsmål om prioritering

Version2 har to gange skrevet om de nuværende tekniske problemer hos DIBS, og svaret fra firmaet lød, at man var ramt af kapacitetsproblemer. I debatten til et blogindlæg fra Morten Larsen, der driver tøjbutikken Miinto.com og nok mest er kendt som manden bag Just-Eat-succesen, kommer salgschefen hos DIBS med en længere forklaring.

I debatten bliver der spurgt, hvorfor DIBS ikke har et driftsmiljø med fuld redundans. Svaret fra salgschef Lars Dalsted lyder, at man har prioriteret anderledes, men at arbejdet med at bygge en ny, sekundær platform op, som kan bruges som fail-over, har været i gang i to år nu:

»Ligesom Morten skriver, at det er et spørgsmål om prioriteringer, at man ikke lige får lavet en fail-over løsning til en sekundær PSP, så har DIBS gennem samarbejde med mange spændende kunder også måtte prioritere. Vi har hjulpet vores kunder ud i verden på nye markeder, når det var kravet. Vi har øget kapaciteten og funktionaliteten når ønskerne kom og er i det hele taget vokset med vores kunder. Kunder, der alle synes, at deres ønsker skulle prioriteres. Det har vi så gjort med alles fælles bedste for øje og kan nu over 10 år efter konstatere, at alle de ønsker også har givet rigtig meget kode…på kode…på kode…«

»For 10 år siden var der ikke nogen der kunne forudse internet handlens udvikling. Vi byggede en gateway, der kørte på en database, der kunne skaleres. Udover det lavede vi et set-up med flere sekundære databaser, så vi kunne skifte over i tilfælde af nedbrud eller driftsforstyrrelser. Alt sammen for at sikre redundans, men det hjælper jo kun, hvis problemet ligger i databasen. Vi har integrationer til over 40 eksterne partnere, der sammen med hosting- og softwareleverandører udgør potentielle fejlkilder. Redundans fås kun ved at bygge en ny PSP helt forfra, som kan kopieres og real-time opdateres på forskellige geografiske lokationer. Det arbejde har vi været i gang med i over to år (som der refereres til) og har sideløbende vedligeholdt og udviklet på den eksisterende platform,« skriver Lars Dalsted.

Erkender ringe kommunikation

Han beklager også, at kommunikationen fra DIBS ikke har været under de nuværende tekniske problemer. Kritikken er på sin plads, erkender han.

»Det må være utroligt frustrerende at sidde med et produkt der ikke virker og ikke kunne få nogen besked om hvad der er galt. Vi arbejder løbende på at forbedre vores kommunikation og få den landet rigtigt i forhold til hvor meget vi kan informere uden det bliver for teknisk (nørdet) og hvad vi mener der giver mening for vores kunder,« skriver DIBS-salgschefen.

Netop de mange problemer, som DIBS har været igennem, bruger salgschefen som et argument for, at man bør blive. Så har firmaet nemlig vigtige erfaringer, som konkurrenter med kortere historik i branchen måske ikke har, skriver han.

DIBS har de seneste måneder været ramt af nedbrud både i slutningen af september og et flere dage langt totalnedbrud i juli.

Læs også: Betalingskæmpe på nettet ramt af nedbrud igen

Læs også: Kæmpenedbrud i betalingssystemer kører på 3. døgn – kunder taber millioner

Torsdag morgen melder DIBS, at betalingerne går igennem, men at der ikke er adgang til administrationsmodulet.

Send Tweet
Udskriv

Omtalte virksomheder

Dibs Payment Services

Udgivet 6. jan 2012 14.17Opdateret 6. jan 2012 14.17
LokationKøbenhavn S

Mere om E-handel

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg dette emne

Ugens it-profil: Mere kode - mindre snak, tak

Udgivet 3. maj 10.10Opdateret 3. maj 10.10

Ups: Bonnier sender ny kvittering på mail til 5.000 tidligere kunder

Udgivet 24. apr 14.10Opdateret 24. apr 14.10

Danske hjemmesider hackes for at promovere kinesiske fupshops

Udgivet 24. apr 10.44Opdateret 29. apr 10.42

Danske iPaper måtte starte forfra med skift fra Flash til HTML

Udgivet 18. apr 9.11Opdateret 23. apr 15.41

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Java-udvikler til E-Commerce Systems
Udgivet 10. maj 13.55
MainFrame-udvikler
Udgivet 14. maj 13.02
Netcompany søger it-konsulenter
Udgivet 3. maj 14.38
d60 søger Senior Business Intelligence-konsulent til Aarhus eller København
Udgivet 12. dec 2012 12.25

Kommentarer (1)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Jarnis Bertelsen 8. nov. 2012 - 14.07
 
Netop de mange problemer, som
Netop de mange problemer, som DIBS har været igennem, bruger salgschefen som et argument for, at man bør blive. Så har firmaet nemlig vigtige erfaringer, som konkurrenter med kortere historik i branchen måske ikke har, skriver han.

Med det argument skal DSB ogsaa vaelge Ansaldo Breda (leverandoer af IC4) naeste gang de skal anskaffe nye tog...

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Teenager står frem: Derfor hackede jeg Version2

Udgivet 17. maj 16.40Opdateret 17. maj 16.40

Fredagshumor: Sådan ser indbakkens pestilenser ud i virkeligheden

Udgivet 17. maj 15.00Opdateret 17. maj 15.00

New Zealand dropper softwarepatenter

Udgivet 17. maj 14.09Opdateret 17. maj 14.09

Microsoft gemmer udspekuleret jobanonnce på Bing

Udgivet 17. maj 11.35Opdateret 17. maj 11.35

Ny wifi-standard med gigabit-hastighed er en gave til it-chefen

Udgivet 17. maj 10.54Opdateret 17. maj 10.54

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Version2 Insight: Softwaretest

Mediehuset Ingeniøren

Succes historier om OPS – Optimized Print Services

Konica Minolta Business Solutions Denmark

OPS - Optimized Print Services

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Mobile Test Service - Device Strategy & Planning

Testhuset

A visual reality check that makes sense - Affecto customer reference

Affecto Denmark
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Lyncs stormløb - høje ambitioner og køb af Skype

GlobalConnect

Redpill Linpro hjælper kunderne ud af IBM Notes' databaser

Redpill Linpro

VP SECURITIES skaber overblik over kunderne med ny Microsoft CRM løsning

ProActive

Johan Ekelund som Business Advisor og Project Manager hos Affecto Denmark A/S

Affecto Denmark

Kom ajour med Windows Azure

ProActive

It-virksomheder

Hedal Kruse Brohus
|
Trustpilot
|
Media Function
|
Webtuner ApS
|
Redweb
|
Kartel
|
Mirsk Digital
|
A/S ScanNet
|
radoor & co aps
|
Better-Web
|
Abusiness
|
Adapt
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Cookie- & privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • NemID
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Server 2012
  • iOS 6
  • iPhone 5

Tjenester

  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Trekronergade 26 2500 Valby
  • Tlf. work 33265300