Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (8)
Emner Webapplikationer, Kontorpakker

Dansk webfirma flytter alle medarbejdere over på Google Apps

Samtlige 22 medarbejdere i et århusiansk webfirma skifter 1. marts fra Microsoft Office til Googles webbaserede kontorpakke, Apps. Pris og funktionalitet er grunden til springet.

Af Mikkel Meister Onsdag, 17. februar 2010 - 9:02

Det århusianske webfirma Online Medier har det sidste halve år leget forsigtigt med den nye dreng i klassen for kontorapplikationer, Google Apps.

Og 1. marts 2010 markerer så dagen, hvor samtlige 22 medarbejdere i Online Medier og partnervirksomheden Søgemedier skifter over på Googles webbaserede kontorpakke.

Dermed siges der endegyldigt farvel til Microsofts kontorpakke Office og Microsoft Exchange i Online Medier og Søgemedier.

»Oprindeligt ville vi skifte af økonomiske grunde, men det siden gået hen og blevet på grund af det funktionelle. Google Apps letter dagligdagen for os, blandt andet fordi alle vores dokumenter ligger i skyen og derfor let kan deles medarbejderne imellem,« siger projektchef i Online Medier, Tobias Thaastrup-Leth.

Google Apps består blandt andet af webapplikationerne Docs, Calendar, Sites og den efterhånden velkendte Gmail, som til sammen skal gøre det ud for en webbaseret kontorpakke. Applikationerne køres gennem browseren på pc'en, og data gemmes i skyen, hvilket i praksis dækker over Googles egne datacentre.

Google Apps går generelt for at være et billigere alternativ til Microsoft Office og mail- og kalenderløsningen Exchange, men til gengæld er det ikke smertefrit at skifte til Google Apps på alle områder.

Tæt på at være et komplet alternativ Der er gået godt og vel et halvt år, siden Version2 sidst talte med Online Medier om de første, spæde erfaringer med at benytte Googles Apps som alternativ til Microsoft Office og Outlook.

Dengang lød dommen på, at Google Apps manglede det sidste for at kunne fungere som en fuldstændig erstatning for Microsoft Office og Exchange.

»Vi er endnu ikke helt i mål, men det nærmer sig,« lyder den aktuelle vurdering fra Tobias Thaastrup-Leth.

Problemerne opstår stadig, når det kommer til understøttelsen af de mere eksotiske elementer i Microsofts dokumenttyper.

»Der er stadig ikke fuld understøttelse, hvis man for eksempel arbejder med avancerede Excel-regneark med pivottabeller. Det kan give problemer med formateringen, men det er blevet væsentlig bedre i forhold til tidligere,« uddyber projektchefen.

Webfirmaet har investeret i brugerkonti til Premier-udgaven af Google Apps, som koster virksomheden 20 kroner om måneden per bruger.

»Førhen gav vi 250 kroner om måneden per bruger for hosted Exchange, så der opnår vi en besparelse. Samtidig får vi nu 30 gigabyte lagerplads per bruger, hvor vi tidligere havde to gigabyte,« siger Tobias Thaastrup-Leth.

Online Medier blev i efteråret tilbudt en billigere Exchange-løsning, som til gengæld for den lavere pris reducerede pladsen per bruger til 250 megabyte.

Tobias Thaastrup-Leth vurderer, at lidt større virksomheder med eksempelvis mere end 100 medarbejdere også vil kunne skifte til Google Apps. Det kommer dog an på, hvilke programmer virksomheden er vant til at bruge.

»Hvis man er vant til at bruge Outlook Web Access (Microsofts webmail, red.), bliver man nok skuffet over Gmail, der ikke har den samme logik omkring mappestrukturer. Men hvis alle medarbejdere er vant til at bruge en lokal installation af Outlook, er der ingen forskel,« siger Tobias Thaastrup-Leth.

Han tilføjer, at der til den betalte udgave af Google Apps medfølger værktøjet Google Apps Sync, som giver mulighed for at synkronisere Google Apps i Outlook 2003 eller senere.

Berlingske Media meddelte i januar, at virksomhedens 2.800 medarbejdere i løbet af første kvartal 2010 skifter fra Microsoft Office og Exchange til Google Apps. Virksomheden regner med at spare et millionbeløb i udgifter til software og support efter skiftet.

Online Medier og Søgemedier gennemfører skiftet til Google Apps i løbet af 1. og 2. marts.

To af virksomhedens medarbejdere har testet Google Apps det seneste halve års tid, og de resterende medarbejdere har de seneste to måneder afprøvet Google Sites som CRM-system til Søgemediers omkring 1.000 virksomhedskunder.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Salesforce.com - udviklere til Vallensbæk
Udgivet 30. nov 2011 10.44
.Net Web Developer
Udgivet 8. maj 15.44
EPIserver Web Developer
Udgivet 14. maj 9.33
Systemansvarlig til IT-udvikling
Udgivet 18. maj 10.17

Kommentarer (8)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Jesper Lund Stocholms billede
Jesper Lund Stocholm 17. feb. 2010 - 09.27
 
Hvad med kommunikation ud af huset

Lidt af interesse:

Hvad gør I med kommunikationen ud af huset i form af dokumenter?

Ex:
Branding af dokumenter med logo
Anvendelse af sidehoveder/fødder
Anvendelse af felter i dokumenterne (sideantal etc)?
Modtagelse af dokumenter fra eksterne kunder/partnere?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Ole Holm Frandsen 17. feb. 2010 - 09.44
 
Re: Hvad med kommunikation ud af huset

Først og fremmest skal det siges, at jeg intet har at gøre med virksomheden "Online Medier".
Men tillader mig alligevel ganske kort at besvare nogle af dine spørgsmål generelt.

..::Branding af dokumenter med logo::..
Så vidt jeg kan se i GDocs er det på nuværrende tidspunkt kun muligt at ændre baggrundsfaven på dokumenter direkte i GDocs.
Dog lader det til at man kan gøre det ved at ændre i CSS koden se evt. http://blogoscoped.com/archive/2008-05-02-n50.html

..::Anvendelse af sidehoveder/fødder::..
Ændring af sidehoved og sidefødder sker ligesom de fleste andre steder i menuen "insert".

..::Anvendelse af felter i dokumenterne (sideantal etc)?::..
Vedr. sidetal sker det når man eksporterer dokumentet fra GDocs i f.eks. PDF format. (Hvis sat til i "Print settings"). Dog så vidt jeg kan se er der ikke samme mulighed for "autotekst", som kendt fra MSWord.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Lund Stocholms billede
Jesper Lund Stocholm 17. feb. 2010 - 10.01
 
Re: Hvad med kommunikation ud af huset

Hej Ole,

Så vidt jeg kan se i GDocs er det på nuværrende tidspunkt kun muligt at ændre baggrundsfaven på dokumenter direkte i GDocs. Dog lader det til at man kan gøre det ved at ændre i CSS koden se evt. http://blogoscoped.com/archive/2008-05-02-n50.html

Super :o)

Ændring af sidehoved og sidefødder sker ligesom de fleste andre steder i menuen "insert"

Hmm ... jeg gad vide, hvordan jeg har kunnet overse den.

Vedr. sidetal sker det når man eksporterer dokumentet fra GDocs i f.eks. PDF format. (Hvis sat til i "Print settings").

Lækkert.

Tak for dine svar - pludselig er Google Docs blevet meget mere anvendelig :o).

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Tobias Thaastrup-Leth 17. feb. 2010 - 10.15
 
Re: Hvad med kommunikation ud af huset

Hej Jesper

Som Ole skriver, så er det alle opgaver der kan klares.
Der er selvfølgelig nogle vaner, som skal brydes, men mon ikke den overgangsfase er hurtigt overstået, selvom vanens magt kan være svær at overmande.

MVH

Tobias Thaastrup-Leth
OnlineMedier ApS - http://www.onlm.dk

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Lund Stocholms billede
Jesper Lund Stocholm 17. feb. 2010 - 10.21
 
Re: Hvad med kommunikation ud af huset

Hej Tobias,

Som Ole skriver, så er det alle opgaver der kan klares. Der er selvfølgelig nogle vaner, som skal brydes, men mon ikke den overgangsfase er hurtigt overstået, selvom vanens magt kan være svær at overmande.

Nu var mine spørgsmål jo ikke rettede imod "er det ikke træls, når ..." (altså, "vaner") men derimod i retning af noget funktionalitet, som jeg ikke anede Google Docs understøttede.

:o)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Steffen Sørensen 17. feb. 2010 - 13.20
 
Google Sites som CRM-system?

Hvordan er det lige man bruger sites som CRM?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Claus Wøbbe 17. feb. 2010 - 15.13
 
Re: Hvad med kommunikation ud af huset

Tobias, kunne du nævne nogle eksempler på opgaver/funktionalitet, der "mangler" i GDocs?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Carsten Olsen 17. feb. 2010 - 16.58
 
Lyder interessant. Men mere præcist hvad fås for 20kr/md ?

Jeg kan godt se at der står 30Giga plads.
Men derudover ?

Jeg kan også godt regne ud at man også for adgang til at bruge applicationerne f.eks. kontorpakken.

Men hvad skal der være på ens lokale maskiner ?
(en webbrowser? mere?)

Afvikles applicationerne på googles server eller i browseren ? svaret er afgørende for maskinkrav / kørertid

Hvis et firma ikke bryder sig om at have sine data i skyen. Kan man så få en lokal applikations/data server ?

Det smarte ved googles løsning er at man ikke selv skal servicere backup/ opdateringer
Med en lokal løsning kan google vel opdaterer den fra nettet ? backup af data kan vel laves på en lokal tapestreamer så det eneste man skal gøre er at monterer/afmonterer båndet ?

Hvis man vil have en fornemmelse af bruger oplevelsen, kan man så gå ind på "gratis Docs" og sammenligne ?

Jeg har været der og må indrømme at det virker lidt legetøjs agttig ? (Jesper du har nogen gange ret)

Men hvis der bliver udviklet nyt kan det jo godt komme til at virke om 6md. - 1år

Jeg syntes virklig computerne har udviklet sig meget de sidste 6 måneder.
Det bliver spændende at se hvor vi er om 2år.
Måske kommer 2010 til at blive stenalder i 2012 ?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

Udgivet 23. maj 16.01Opdateret 23. maj 16.01

Massiv logning af danskernes internetbrug - men politiet bruger kun IP-adressen

Udgivet 23. maj 15.22Opdateret 23. maj 15.22

198 IBM-medarbejdere fritstillet med øjeblikkelig virkning

Udgivet 23. maj 14.28Opdateret 23. maj 15.10

Mystisk Project X afsløret: Rent flashlager giver fænomenal IOPS-ydelse

Udgivet 23. maj 14.19Opdateret 23. maj 14.19

Region sparer licens-millioner på at lukke ”Grønt System”

Udgivet 23. maj 13.22Opdateret 23. maj 13.22

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Kick-start your master data management initiative

Affecto Denmark

Affecto Data Quality Assessment: Er din indsigt og beslutning baseret på validt data?

Affecto Denmark

Framework til datamigrering i SAP miljøer - spar op til 50% på dine Data Migration udgifter

Affecto Denmark

Få et Data Warehouse (DW) review hos Affecto

Affecto Denmark

Ressourcehåndtering

Projectplace
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Konica Minoltas stand på drupa 2012 slog besøgsrekord

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Komplex it er blevet Brocade Premier Partner

Komplex IT

Øg din effektivitet og produktivitet med bizhub C654/C754

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Brugerfjendtlige it-løsninger gør brugerne til en sikkerhedstrussel

Projectplace

Athena IT-Group A/S med solid indtjening

Athena IT-Group

Seneste debat

  1. HTML5 – det nye sort?

    8 comments.
    Last update 7 minutter 18 sekunder
    Skrevet af Preben Høj Holmberg
  2. GOTO - Embracing variability

    5 comments.
    Last update 31 minutter 41 sekunder
    Skrevet af Allan Ebdrup
  3. Massiv logning af danskernes internetbrug - men politiet bruger kun IP-adressen

    1 comment.
    Last update 39 minutter 42 sekunder
    Skrevet af Jesper Lund
  4. Ny malware går efter alle browsere - også på Mac og Linux

    5 comments.
    Last update 1 time 5 minutter
    Skrevet af Lars Lundin
  5. Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

    2 comments.
    Last update 1 time 10 minutter
    Skrevet af Jens Schumacher
  6. Sådan formaterer du tekst i debatten på Version2

    30 comments.
    Last update 1 time 26 minutter
    Skrevet af Jesper Lund Stocholm
  7. Minister giver e-læring i køreskolerne det røde kort

    2 comments.
    Last update 1 time 49 minutter
    Skrevet af Jens Madsen
  8. GOTO - programming with the stars

    1 comment.
    Last update 2 timer 4 minutter
    Skrevet af Johannes Ulfkjær Jensen

Mere debat »

It-virksomheder

BEC
|
Incube
|
Presswire
|
Webdanmark.Com
|
Devteam Danmark
|
EVRY Danmark A/S
|
ITX
|
Byggeweb
|
Data-Force
|
Stay Secure Denmark
|
D60
|
CFN People A/S
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300