Dansk pc-affald dumpet i Afrika
Elektronikskrot fra Europa sendes til Afrika under dække af at være funktionelt udstyr, der kan genbruges. I praksis er en stor del af udstyret affald, der bliver skrællet for værdifulde metaller under farlige arbejdsforhold.
Det afslører miljøorganisationen Greenpeace efter en inspektion af lossepladser i Ghana.
Her fandt organisationen også gammelt pc-udstyr fra blandt andet Danske Bank og Den Kongelige Livgarde, rapporterer nyhedsbureauet Ritzau ifølge Politiken.dk.
De fleste europæiske virksomheder sælger deres brugte pc-udstyr videre til firmaer, der har specialiseret sig i skrotning eller genbrug. Ifølge Greenpeace er det imidlertid ikke alle pc'er, der kategoriseres som genbrug, der rent faktisk bliver genbrugt.
I stedet bliver det gamle udstyr fyldt i containere og sejlet ud af EU som genbrugsudstyr. Når det når frem til Afrika bliver det splittet ad ved håndkraft og ofte brændt for at udskille værdifulde metaller som kobber.
Den proces udskiller imidlertid en lang række giftige kemikalier, som påvirker både miljøet omkring lossepladserne og de arbejdere, der står for skrotningen. Ifølge Greenpeace er arbejderne typisk børn.
Danske Bank vil nu undersøge, hvordan dets gamle pc-udstyr er havnet på lossepladserne i Ghana.
»Vi har indtil videre tænkt, at det var bedre at sælge skærme til genanvendelse end bare at smide dem væk. Men hvis det viser sig, at det betyder, at vi ikke har styr på det, så må vi overveje, om vi skal få det helt skrottet med det samme,« siger chef for samfundsansvar hos Danske Bank, Anne Melchiorsen til Ritzau ifølge Politiken.

Tilføj kommentar