Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (16)
Emner Open source, Elektroniske patientjournaler (EPJ)

Dansk hospital flirter med open source-patientjournaler

Efter at have brugt milliarder af kroner på at forsøge at indføre elektroniske patientjournaler på de danske hospitaler, er der stadig ikke en løsning i udsigt. Nu går en afdeling på Bispebjerg hospital nye veje med et amerikansk open source-EPJ, der er klar til brug i januar.

Af Jesper Kildebogaard Torsdag, 21. august 2008 - 11:09

Hvorfor udvikle et mammut-system til elektroniske patientjournaler (EPJ) fra bunden, når det er muligt at downloade en velfungerende open source-løsning ganske gratis? Den tankegang er ved at blive testet i et pilotprojekt på Bisbebjerg Hospital.

Her er hospitalets klinik for kønssygdomme ved at tilpasse det amerikanske open source-EPJ-system VistA til danske forhold og behovet på afdelingen. Denne tilpasning startede i februar, men før det gik en rum tid med at få rejst pengene og godkendt ideen. Til januar skulle EPJ-systemet så være klar til brug og kan afløse det papirarbejde, der lige nu holder styr på patienter og prøver.

»Der har været et EPJ-system på afdelingen, men det gik ned for to-tre år siden. Siden da har der været et projekt i gang for at finde en anden løsning, og det blev open source-løsningen VistA, der blev valgt,« forklarer projektleder Jari Friis Jørgensen fra konsulentfirmaet Symmetric.

Systemet er udviklet af det statslige hospitalsvæsen for krigsveteraner i USA, der har 1.400 afdelinger, og som allerede i 1977 begyndte at udvikle software, der kunne lette arbejdsgangene på deres hospitaler. Siden er al softwaren frigivet som open source og bliver nu brugt på klinikker og hospitaler over hele verden.

»Vi kan gratis hente alle de moduler, vi har brug for, men skal så tilpasse det til danske cpr-numre, dataformater og så videre. Men det er et fuldt udviklet EPJ-system, man kan downloade gratis. Vi starter dog ikke med den fulde pakke, men med tiden kan vi så udvide det efter behov,« siger Jari Friis Jørgensen.

Meget konfigurerbart

Afdelingen på Bispebjerg Hospital får besøg af 150-200 patienter om dagen, og fordi det drejer sig om kønssygdomme, skal det være muligt at blive behandlet anonymt. Det er den slags undtagelser, der giver store problemer, når et EPJ-system skal udvikles til at dække behovene på et helt hospital.

Med VistA-løsningen, der rummer et væld af muligheder og ekstra moduler, der kan kobles på, er det omvendt muligt at tilpasse systemet til alle forhold. Hvilket samtidigt er det, der kræver noget arbejde.

»Udfordringen er, at VistA er meget konfigurerbart, så det tager en hel del tid at tilpasse. Hvis du købte et praksissystem, vil det være klar til brug ud af kassen, men så skal du også tilpasse dig til den måde, systemet er sat op. Med VistA kan du tilpasse det til de arbejdsgange, du gerne vil have, det understøtter,« forklarer Jari Friis Jørgensen.

Således kan hver afdeling køre hver deres lokale variant, som tager højde for lokale specialiteter, men samtidigt er fuldt integreret med resten.

»Alle venter på det store EPJ-system, der skal kunne det hele, men nogle klinikker har altså andre behov end de normale. VistA-løsningen kan tilpasses lokale behov i meget høj grad, og det vil også være muligt for afdelingen selv at stå for at tilpasse skemaerne, de bruger. Det er ikke mere kompliceret, end at en af deres egne ansatte kan uddannes til det,« siger Jari Friis Jørgensen.

Nysgerrighed og skepsis

Indførelsen af et amerikansk open source-system er blevet mødt med både nysgerrighed og skepsis.

»Der er mange, der er skeptiske, blandt andet fordi det er udviklet til det amerikanske forsvar. For eksempel søger man som udgangspunkt i en database over amerikanske soldater, så det er vi ved at lave om,« siger Jari Friis Jørgensen.

Samtidigt bliver projektet fulgt nøje af andre afdelinger i det danske sundhedsvæsen, der er spændte på, om den løsning er noget for dem.

»Hjerteafdelingen på Rigshospitalet har også overvejet at bruge VistA, så nu vil de se, hvordan vores erfaringer bliver,« siger Jari Friis Jørgensen.

Projektet er finansieret af Softwarebørsen under IT- og Telestyrelsen og Bispebjerg Hospital, der har delt udgifterne på 1,3 millioner kroner mellem sig.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Software Developer
Udgivet 2. maj 10.54
IT specialist til vikariat i Forretningsprocesser og IT - Nykredit Asset Management
Udgivet 16. maj 9.10
SOA arkitekt / implementeringsspecialist
Udgivet 8. aug 2011 13.53
SAP Senior Solution Architect - Business Warehouse and Business Intelligence
Udgivet 27. apr 11.01

Kommentarer (16)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Klaus Agnoletti 21. aug. 2008 - 12.32
 
Det lyder rigtigt fornuftigt..

I virkeligheden har ESDH/EPJ-tankegangen været til grin fra begyndelsen af. Hvorfor skal ALLE lave deres eget, lukkedede system - så at Bispebjerg har kunnet se en fordel i at bruge et åbent system er fantastisk. Man kan jo altid håbe at det kan starte en EPJ-'græsrodsrevolution' nedefra som Bispebjerg så har startet.

Desuden håber jeg også på at de for alvor forstår at OSS laves ved at man tilretter - og så giver kildekoden til tilrettelserne tilbage til projektet, så andre danske hospitaler og klinikker ikke skal lave det samme arbejde..

Lad os håbe at det er starten på nye tider..

/klaus

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Søren Hilmer 21. aug. 2008 - 12.37
 
MUMPS/M

Det ser ud til at VistA er programmeret i MUMPS/M (ja jeg kender det heller ikke, tjek wikipedia) og det vil jeg da umiddelbart betegne som en risikofaktor, ikke så meget pga. sproget (selvom det godt nok ser noget bedaget ud), men mere om man kan finde de nødvendige ressourcer i Danmark.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Torben Mogensens billede
Torben Mogensen 21. aug. 2008 - 12.51
 
Re: MUMPS/M

Jeg synes ofte, at virksomheder overdriver frygten for anderledes sprog. I min erfaring tager det ikke voldsomt langt tid at lære et nyt sprog -- ikke hvis man i forvejen kender mere end et.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jan Keller Catalan 21. aug. 2008 - 13.02
 
Re: MUMPS/M
I min erfaring tager det ikke voldsomt langt tid at lære et nyt sprog -- ikke hvis man i forvejen kender mere end et.

Jeg kender kun til MUMPS/M fra Wikipedia og thedailywtf.com, men især Wikipedias beskrivelse har nogle elementer, der maner til eftertanke:

a programming language created in the late 1960s

og

Because it predates C and most other popular languages in current usage, it has very different syntax and terminology

Ikke dermed sagt, at det burde afskrække, men det er da noget, man skal have med i overvejelserne.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Morten Kristoffer Hansen 21. aug. 2008 - 13.04
 
Re: Det lyder rigtigt fornuftigt..
Desuden håber jeg også på at de for alvor forstår at OSS laves ved at man tilretter - og så giver kildekoden til tilrettelserne tilbage til projektet, så andre danske hospitaler og klinikker ikke skal lave det samme arbejde..

Det gør de. Projektet kan findes på Softwarebørsen på: http://www.softwareborsen.dk/projekter/softwarecenter/vista-epj-open-sou...

Hvor der allerede nu kan hentes et image, med en testinstallation.

Med venlig hilsen

Morten Kristoffer Hansen
Videnscenter for Software, IT- og Telestyrelsen

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Nicolai Buch-Andersen 21. aug. 2008 - 13.06
 
Andre Open Source tiltag

Der findes andre spændende internationale Open Source tiltag. VistA lyder umiddelbart som det mest "færdige" system, men jeg har også tidligere hørt om:

openEHR
http://www.openehr.org/home.html

Open Healthcare Framework
http://www.eclipse.org/ohf/

Det sidste projekt er i "incubation" hos Eclipse Foundation, der også står bag det populære Open Source Eclipse udviklingsmiljø.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Torben Mogensens billede
Torben Mogensen 21. aug. 2008 - 13.38
 
Re: MUMPS/M
[quote]Because it predates C and most other popular languages in current usage, it has very different syntax and terminology

Ikke dermed sagt, at det burde afskrække, men det er da noget, man skal have med i overvejelserne.[/quote]

Jeg synes ikke, at MUMPS syntaks og semantik ser væsentligt anderledes ud end mange scriptingssprog -- automatisk konvertering mellem tal og tegnfølger og dynamisk typning er almindelig også her. Og syntaksen, hvor parametre adskilles af blanktegn er også set i "moderne" scriptingssprog.

Så jeg tror ikke, at det er værre end f.eks. Perl, som MUMPS iøvrigt også bliver sammenlignet med i artiklen.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Kristian Thy 21. aug. 2008 - 14.11
 
Re: MUMPS/M
Så jeg tror ikke, at det er værre end f.eks. Perl, som MUMPS iøvrigt også bliver sammenlignet med i artiklen.

Vi er også mange der vil overveje det en enkstra gang før vi kaster os ud i at benytte et Perl-program ;-)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Torben Mogensens billede
Torben Mogensen 21. aug. 2008 - 14.30
 
Re: MUMPS/M
Vi er også mange der vil overveje det en enkstra gang før vi kaster os ud i at benytte et Perl-program ;-)

Jeg kan sagtens følge dig, men min pointe var, at hvis firmaer tør bruge Perl, så burde der ikke være nogen hindring for MUMPS, som endda er ANSI-standardiseret.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Søren Hilmer 21. aug. 2008 - 15.17
 
Re: MUMPS/M

Jeg bryder mig ikke så meget om fx
"Commands which take no arguments (eg, ELSE) require two following spaces"

Men ellers giver jeg dig ret i at man ret hurtigt kan lære nye sprog, spørgsmålet er dog, hvor mange der ønsker lære et sprog fra 60'erne, det er jo næppe noget man kan bygge en fremtid på.

Det er måske også lige at stramme den at sammenligne det, med moderne script-sprog, minder det ikke mere om en blanding af COBOL og BASIC.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Daniel Nielsen 21. aug. 2008 - 15.45
 
Apropos hospitaler

Det falder da i god jord (hvis det er sådan, det udtryk formuleres), da København lige har lovet at skrotte ambulancer, da man skal spare.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henrik Jensen 21. aug. 2008 - 16.49
 
Re: MUMPS/M
Men ellers giver jeg dig ret i at man ret hurtigt kan lære nye sprog, spørgsmålet er dog, hvor mange der ønsker lære et sprog fra 60'erne, det er jo næppe noget man kan bygge en fremtid på.

Nej, og det er også vigtigt at huske på at fordi man sætter sig ned og bruger en uge på at læse og lære et nyt sprog så mangler man stadig erfaringen med det, og erfaringen har i høj grad indflydelse på hvor effektivt man arbejder med sproget og hvilken kvalitet der kommer ud af arbejdet.

Open Source handler jo blandt andet om uafhængighed og det man selvfølgelig skal passe på i denne situation er at man ikke ender op med at være uafhængige af et eller andet større softwarehus, men
til gengæld i praksis er meget afhængige af et lille dansk konsulenthus, netop fordi at erfaringen er så vigtig en faktor.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henrik Schmidt 22. aug. 2008 - 09.56
 
Re: MUMPS/M

MUMPS er allerede benyttet i systemer i det danske sundhedsvæsen, heriblandt adskillige i Region Hovedstaden, som Bispebjerg Hospital tilhører. At udvikle et hospitalssystem i MUMPS ligger, om ikke lige til højrebenet, så i hvert fald klart indenfor fornuftens grænser.

Og der er mange, der bruger det: http://en.wikipedia.org/wiki/MUMPS_users

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Maciej Szeliga 22. aug. 2008 - 11.27
 
Bedagede programmeringssprog etc. ;-)

Som bekendt er Cobol og Fortran meget nyere end MUMPS/M. C er jo også et helt nyt sprog... så'n ca. 30 år.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Brian Palmund 23. aug. 2008 - 14.13
 
Re: MUMPS/M

Det er korrekt at udviklingen af MUMPS startede i 1960´erne og at der ikke er voldsomt mange der kan sproget i Danmark. Dette kan selvfølgeligt ses som en risikofaktor, men der er mange andre faktorer der skal ses på i en samlet risikovurdering.

MUMPS anvendes som embedded software/database i stort omfang inden i det udstyr hospitalerne har på deres afdelinger og det er fordi at systemet er ekstremt stabilt og stort set ikke kræver administration eller vedligehold. Systemer baseret på MUMPS har en meget høj ydelse, selv på beskeden hardware, og kan skalerer voldsomt uden at det går ud over performance.

Det er korrekt at MUMPS er udviklet i 1960´erne, men det er blevet udviklet løbende under de krav der stilles i sundhedsvæsenet; det skal virke hele tiden (ikke noget med at crashe under en operation), der skal være høj tilgængelighed (skal svare prompte, selv med mange brugere) og det skal kunne opgraderes uden at stille højere krav til hardware (man kan ikke bare skifte dimser ud inde i udstyret).

Det er selvfølgeligt en risiko at der ikke er mange lokale udviklere på platformen og selv et stort community omkring platformen kan være et problem, men der er mange andre ricisi der skal medtages i en samlet risikovurdering.

Mvh
Brian Palmund
CEO
Resulture

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henning Wibrand 7. dec. 2009 - 12.52
 
Re: MUMPS/M

Det er fair nok at programmører og ingeniører bekymrer sig om platformens teknologi og hvorvidt den kan opfylde nogle tekniske krav eller ej. Men det er mit indtryk at mange ”strategiske” valg er direkte forfejlede, når spørgsmålet om hvorvidt et programmeringssprog eller en platformteknologi er moderne. Den slags betragtninger, kan give den virkelige strategiske beslutning – dvs. den forretningsmæssige beslutning – slagside.

Alt for mange gode og solide it-systemer er blevet diskvalificeret eller skrottet, alene fordi en programmør syntes platformen var usexet og gammeldags. Det er på tide at programmører og IT-chefer trækker Microsoft?-nålen ud af armen og fokuserer på den forretningsmæssige opgave der skal løses. IT systemet er et redskab, der skal bidrage til at løse en opgave nemt og hurtigt– fuldstændigt som min kartoffelskræller.

Når jeg bringer min kartoffelskræller på banen er det fordi jeg har 3 og de er fuldstændig ens. Den ene arvede jeg fra mormor for snart 30 år siden. Den anden er vist kommet af sig selv og den tredje fik jeg af min datter i gave for snart 10 år siden. De er alle perfekte og helt ens redskaber, der ikke er ændret design i mere end 50 år. Pointen er, at vi måske burde have lidt mere respekt for det gode håndværk.

IT branchens forfædre, dvs. dem for 25-30 år siden, var ved gud lige så dygtige, opfindsomme og skarpsindige som dagens ingeniører. I tilfældet MUMPs og VistA, som er født i og af den amerikanske sundhedssektor, er en platform der er gennemprøvet gennem flere generationer. Den er blevet vedligeholdt, forbedret og opdateret og nu (med vores (Resulture’s og Bispebjerg’s)hjælp) også blevet eksporteret ud af de amerikanske rammer og ind i de danske og den løser opgaven. Lad så være, at VistA efter 30 år er blevet lidt af et kludetæppe. Men hvis man virkelig fryser, så er det stadig oldemors kludetæppe der er bedst.

Med venlig hilsen
Henning Wibrand
Salgsdirektør
Resulture ApS.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Danske internetudbydere nægter at blokere 12 pokersites

Udgivet 24. maj 13.58Opdateret 24. maj 13.58

Dokumentation: Her er Spillemyndighedens krav - og 12 ulovlige pokersider

Udgivet 24. maj 13.58Opdateret 24. maj 13.58

Ny blog: Offentlige it-projekter set indefra

Udgivet 24. maj 13.19Opdateret 24. maj 13.30

De 170 fyrede hos IBM Danmark får 30.000 kroner i hånden

Udgivet 24. maj 12.19Opdateret 24. maj 12.19

Google vinder patentsagen om Android: Brød ikke Oracles Java-patenter

Udgivet 24. maj 11.30Opdateret 24. maj 11.30

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Om eBinder

eBinder ApS

Kick-start your master data management initiative

Affecto Denmark

Affecto Data Quality Assessment: Er din indsigt og beslutning baseret på validt data?

Affecto Denmark

Framework til datamigrering i SAP miljøer - spar op til 50% på dine Data Migration udgifter

Affecto Denmark

Få et Data Warehouse (DW) review hos Affecto

Affecto Denmark
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

HP satser på open source i skyen

HP

Konica Minoltas stand på drupa 2012 slog besøgsrekord

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Komplex it er blevet Brocade Premier Partner

Komplex IT

Øg din effektivitet og produktivitet med bizhub C654/C754

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Brugerfjendtlige it-løsninger gør brugerne til en sikkerhedstrussel

Projectplace

Seneste debat

  1. Dokumentation: Her er Spillemyndighedens krav - og 12 ulovlige pokersider

    1 comment.
    Last update 2 minutter 3 sekunder
    Skrevet af Jens Holm
  2. ESA arbejder på interplanetarisk internet

    4 comments.
    Last update 4 minutter 32 sekunder
    Skrevet af Chano Klinck Andersen
  3. Fokus på ny model når kravspecifikationen skal vurderes

    1 comment.
    Last update 4 minutter 48 sekunder
    Skrevet af Christian Kirkedal
  4. Kynisk it-guru: »Internettet er basalt set noget lort«

    6 comments.
    Last update 11 minutter 44 sekunder
    Skrevet af Nikolaj Brinch Jørgensen
  5. Meego-afløseren Tizen klar til at tage kampen op med Android

    9 comments.
    Last update 26 minutter 39 sekunder
    Skrevet af Dennis Krøger
  6. Oracle tabte, vandt Google Java ?

    13 comments.
    Last update 45 minutter 20 sekunder
    Skrevet af Casper Bang
  7. Das NemID trojaner - paranoia eller rettidig omhu?

    25 comments.
    Last update 46 minutter 47 sekunder
    Skrevet af Gert Madsen
  8. HTML5 – det nye sort?

    16 comments.
    Last update 51 minutter 19 sekunder
    Skrevet af Jesper Brunholm

Mere debat »

It-virksomheder

Ciklum
|
Tradeshift
|
Scanarmor
|
Reload!
|
Agema
|
Liga Distribution
|
Webdanmark.Com
|
Zap Technology
|
Ricoh Danmark
|
IT Company
|
Stay Secure Denmark
|
Clockwork Consulting ApS
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Download Windows 8
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Mountain Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300