Danmarks største EPJ-system går i luften i Odense
Odense Universitetshospital (OUH) har nu officielt tændt for hospitalets nye system til elektroniske patientjournaler, EPJ, som skal anvendes af 9.300 brugere og dermed ifølge hospitalet er Danmarks største EPJ-system. Det skriver hospitalet i en pressemeddelelse.
Det system Odense Universitetshospital, OUH, har implementeret, er det svenskudviklede Cosmic, som er et standardsystem, der anvendes på flere svenske sygehuse.
Systemet på OUH indeholder flere moduler til blandt andet medicinering, notater og rekvisitioner, som kan benyttes på tværs af afdelingerne på hospitalet. Det hele knyttes sammen med et integrationsmodul.
Mens de fleste danske hospitaler benytter EPJ, så er én af de store udfordringer at få forskellige systemer til at tale sammen. Det gælder ikke kun mellem forskellige hospitaler, da enkelte afdelinger også kan have forskellige EPJ-systemer.
På OUH er det nye system blevet rullet ud i flere etaper til de enkelte afdelinger af leverandøren Logica. De sidste afdelinger er netop kommet på systemet i denne måned. Dermed bruger samtlige afdelinger nu det samme EPJ-system.
Odense Universitetshospitals afdeling i Svendborg, det tidligere Sygehus Fyn, har også ét samlet EPJ-system, som dog er baseret på MediCare og ikke Cosmic.
Kommentarer (8)
Det er jo flot, at man er blevet færdig med implementeringen...
Det hører dog med til historien, at når patienterne skal oprettes i Cosmic, skal det stadig foregå i det gamle DOS-baserede F-pas.
Og man har sørget for, i al den mobiliserede visdom, at man ikke kan "snakke sammen" mellem Odense og de øvrige sygehuse i Region Syddanmark.
Jeg fatter ikke at epj er blevet et valg, som hører ind under de forskellige sygehuses administration. Men okay, som et minimum burde der dog være et statsligt krav om elektronisk udveksling af info, uanset valg af epj-system.
Find belæg for hospitalets påstand om at deres EPJ er DK's største eller lad være med at skrive den - det her er useriøst sensationsjournalistik. Det er nederen at copy paste pressemeddelelser... http://www.ouh.dk/wm292789
Hvor store er de andre EPJ-systemer?
Her er et eksempel...
http://www.systematic.dk/healthcare+website/produkter/elektronisk+patien...
At det er Danmarks største har jo ikke noget at gøre med selve softwaren. Systematic skriver jo netop at deres Columna er Danmarks mest udbredte, ikke største. De 23.000 brugere de reklamerer med er fordelt over alle de sygehuse i region midtjylland, der måtte bruge Columna, og de har nok ikke valgt region midtjylland som reference fordi det er der de har færrest kunder.
Det er ikke sensationsjournalistik
Jeg skal ærligt tilstå, at jeg ikke kender meget til EPJ-situationen i DK, og det var derfor at jeg stillede spørgsmålet "Hvor store er de andre EPJ-systemer?" i håb om, at nogen kunne redegøre for situationen...
Min anke er følgende sætninger:
"Danmarks største EPJ-system går i luften i Odense" og "Odense Universitetshospital (OUH) har nu officielt tændt for hospitalets nye system til elektroniske patientjournaler, EPJ, som skal anvendes af 9.300 brugere og dermed ifølge hospitalet er Danmarks største EPJ-system. Det skriver hospitalet i en pressemeddelelse."
Der er ikke redegjort for at netop det EPJ-system er det største i DK - det er vel journalistens opgave at tjekke? Ellers er det vel sensationsjournalistik (pressemeddelelse copy-paste).
Det er lige så interessant som at Microsoft/Apple/whatever siger at de udvikler verdens bedste software...
Det er sg' ligegyldigt hvilket system der er det største når ingen af systemerne kan snakke sammen som udgangspunkt.
Netop i forbindelse med de EJP burde der være en politisk styring, der kunne sørge for at systemerne på to nabohospitaler kunne kommunikere bare nogenlunde problemfrit sammen. Kort sagt definere hvorledes og hvordan systemerne skal kommunikere (Protokoller og formater) - for det offentlige sygehusvæsen er tilsyneladende ikke istand til at gøre det selv.
Pudsigt nok er vores regering er meget glade for at detailstyre og kontrollere alt andet, ned til selv den mindste detalje - bare ikke det der foregår på binær form. Måske ser de det som en mulighed for at svække det offentlige sygehusvæsen yderligere.
"Det er nederen at copy paste pressemeddelelser" - det er nu helt i orden, hvis det blot anføres, at det er en kopi af en pressemeddelelse. Mon ikke man bare har glemt det?
Tak for linket, det giver et fint overordnet billede af situationen. Detaljerne findes sikkert også på Dagens Medicin.

