Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Whitepapers
  • Opret bruger
  • Log ind
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?
Se kommentarer (37)
Emner Digital signatur, It-sikkerhed, Java, NemID

DanID’s anbefaling til Java-truede NemID-danskere: Gør som I plejer

På trods af det farlige sikkerhedshul i Java kan danskerne bruge NemID og Java, helt som de plejer, lyder anbefalingen fra DanID. Sikkerhedshullet er Oracles problem.

Af Jesper Kildebogaard Onsdag, 29. august 2012 - 7:42

Mens internationale sikkerhedseksperter på stribe advarer mod det farlige Java-hul og anbefaler, at man fjerner Java, er der ikke nogen særmelding til danskerne fra Nets DanID, som driver NemID.

Læs også: Stort sikkerhedshul i Java åbner for angreb

For at bruge NemID på computeren skal Java nemlig være installeret og aktiveret i browseren, og dermed er computeren automatisk i farezonen på nettet, da der endnu ikke findes en opdatering, der stopper hullet.

Men danskerne skal ikke begynde at deaktivere Java, men blot gøre, som de plejer, lyder det fra Ulrik Marschall, pressetalsmand hos DanID.

»Vi anbefaler netbankbrugere at gøre, som de altid har gjort. De skal være opmærksom på uregelmæssigheder. Vi har taget kontakt til Oracle for at høre, hvornår de forventer at gøre noget ved sikkerhedshullet. Det er de anbefalinger, vi kan gå ud med nu,« siger han til Version2.

Så man kan bruge Java, som man plejer, mener I?

»Ja - hold øje med uregelmæssigheder. Virus kan jo komme på computeren på mange forskellige måder. Lige nu er det så Java, men jeg er sikker på, at de arbejder hurtigt på at få lukket det hul igen, ligesom hvis det var Microsoft eller andre.«

»Vi anbefaler, som vi altid gør i den slags situationer, at brugerne er opmærksomme på, når de er i netbank, om der er uregelmæssige transaktioner. Samtidig overvåger vi bankerne og netbankerne for at se, om vi kan stoppe eventuelle forsøg på netbanksmisbrug. Det gør vi jo hele tiden, det har ikke så meget lige med Java at gøre, for der kan jo komme virus ind på alle mulige måder.«

Det handler jo ikke nødvendigvis om netbankindbrud, men om at man er i farezonen og ikke kan beskytte sig, så længe man har Java installeret og aktiveret.

»Det kan vi jo ikke rigtig gøre noget ved - det er Oracles program, så de må også være interesserede i at få lukket det hul. Vi kan tage kontakt med dem for at høre, hvornår de forventer, hullet er lukket, og så kan vi holde øje med NemID og netbankerne, som vi gør hele tiden, og så anbefale at brugerne er opmærksomme, hvis de for eksempel bliver bedt om deres nøgle to gange.«

Internationale sikkerhedseksperter anbefaler at man ikke har Java installeret og aktiveret - og hvis man har brug for Java, så gør det i en virtuel maskine eller bruger en browser kun til Java-brug. Er det noget, I vil anbefale?

»Det er ikke det, vi anbefaler. Det må brugerne gøre, hvis de gerne vil gøre det, men vi anbefaler hellere, at de er opmærksomme, når de bruger deres NemID, og så skal vi nok holde øje med netbankerne.«

Læs også: NemID-hackere udnytter huller i Java

Send Tweet
Udskriv

Omtalte virksomheder

Nets Danid

Udgivet 12. jan 2012 14.35Opdateret 12. jan 2012 14.35
LokationBallerup

Mere om Java

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg dette emne

NemID uden Java nærmer sig

Udgivet 29. apr 15.11Opdateret 30. apr 9.46

Ny sårbarhed rammer Java kort tid efter opdateringer

Udgivet 23. apr 13.09Opdateret 23. apr 13.09

Sikkerhedseftersyn tvinger Oracle til at udskyde Java 8

Udgivet 22. apr 12.09Opdateret 22. apr 12.09

Slaraffenland for it-kriminelle: 19 ud af 20 har forældet Java

Udgivet 16. apr 13.26Opdateret 16. apr 13.26

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Erfaren IT-profil med lyst til at arbejde med BPM og SOA Governance - Kunne det være dig?
Udgivet 13. mar 19.17
Java-udvikler til E-Commerce Systems
Udgivet 10. maj 13.55
Er java.util.concurrency din ven?
Udgivet 2. maj 15.36
Javaudvikler til IT Udvikling i Aalborg eller København
Udgivet 3. maj 14.46

Kommentarer (37)

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Jens Schumacher 29. aug. 2012 - 08.39
 
Kvæle plugin er vel nok...

Jeg bruger google chrome som min "rigtige" browser.
Der har jeg slået java fra i chrome://plugins/

Når jeg skal på netbank eller andre slemID sider starter jeg IE som sjovt nok har min netbank som start side.

Jeg orker seriøst ikke til at skulle lave en VM bare for at kunne bruge slemID.

  • Stem op 6
  • Stem ned 3
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael Zedelers billede
Michael Zedeler 29. aug. 2012 - 08.57
 
Re: Kvæle plugin er vel nok...
Når jeg skal på netbank eller andre slemID sider starter jeg IE som sjovt nok har min netbank som start side.

Hvordan har du fået IE til at køre på en Linux-maskine?

  • Stem op 5
  • Stem ned 4
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Schumacher 29. aug. 2012 - 09.11
 
Re: Kvæle plugin er vel nok...

@work bruger jeg min maskine til at kode .net programmer til windows dagen lang.
@home bruger jeg min maskine til at game på og intet andet.

Jeg er meget stor fan af linux og kan se mange fordele ved det men som tingene står lige nu er linux i kassen med ligegyldige styresystemer jeg sammen med DOS, OS2-Warp, OS X osv osv osv...

:-)

  • Stem op 5
  • Stem ned 4
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Mogensen 29. aug. 2012 - 09.18
 
Rigtig godt råd. Tak DanID

Jeg vil gøre præcis som jeg plejer - ikke bruge NemID.

  • Stem op 10
  • Stem ned 4
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Schumacher 29. aug. 2012 - 09.24
 
Re: Rigtig godt råd. Tak DanID
Jeg vil gøre præcis som jeg plejer - ikke bruge NemID.

BIL ANALOGI FOR THE WIIIIN!
Der er huller i vejen og kommunen gider ikke anlægge en ordentlig vej... Så nu har jeg droppet at køre i bil....

  • Stem op 8
  • Stem ned 5
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Ole Wolfs billede
Ole Wolf 29. aug. 2012 - 09.26
 
Smart logik

Jeg ville ønske, jeg havde fået den slags råd tidligere, men det er jo stadig ikke for sent at følge det.

Derfor vil jeg straks afinstallere enhver form for firewall og antivirussoftware til Windows. Det er jo Microsoft, der har lavet det, og de er vel interesserede i at rette fejl. Det er ikke noget problem at køre software på en usikker platform.

<facepalm>

  • Stem op 11
  • Stem ned 2
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Mogensen 29. aug. 2012 - 09.27
 
Re: Rigtig godt råd. Tak DanID

Konen har alligevel beslaglagt bilen.

  • Stem op 2
  • Stem ned 2
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Maciej Szeliga 29. aug. 2012 - 10.12
 
De har jo delvis ret...

Det er Oracles software og dermed også Oracles problem på samme måde som huller i Windows er Microsofts problem og huller i Ubuntu er Cannonicals problem.

Så kan man så spg. dem om den valgte løsning er lavet rigtigt hvis dean afhænger af et eller andet program X som potentielt kan have huller (men på den anden side så har vi set huller i alt software).

For at fortsætte bilanalogierne: er biler bygget rigtigt hvis ulykker med personskade fortsat sker ?

  • Stem op 6
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Michael N. Jensen 29. aug. 2012 - 10.52
 
Re: De har jo delvis ret...

Ville så hellere at de ikke var afhængige af noget addon til en browser, om det så er Java, ActiveX eller noget andet for at køre, hvis de bare havde lavet det via helt almindelig html som andre banker fint kunne gøre tidligere, koblet sammen med en ekstern token.

Browseren kan selvfølgelig også have sikkerheds huller, men ved at skære unødvendige browser addons væk minimerer man da trods alt sikkerheds risikoen.

Derfor synes jeg sagtens man kan påstå det er NemID/DanIDs problem at de har valgt at udsætte brugerne for yderligere risiko ved deres valg af deres løsning, det er for nemt bare at smide ansvaret hen på Oracle.

  • Stem op 14
  • Stem ned 2
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Morten Hattesen 29. aug. 2012 - 11.06
 
Re: De har jo delvis ret...
Derfor synes jeg sagtens man kan påstå det er NemID/DanIDs problem at de har valgt at udsætte brugerne for yderligere risiko ved deres valg af deres løsning, det er for nemt bare at smide ansvaret hen på Oracle.

+1

  • Stem op 2
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Ole Wolfs billede
Ole Wolf 29. aug. 2012 - 11.17
 
Re: De har jo delvis ret...
Derfor synes jeg sagtens man kan påstå det er NemID/DanIDs problem at de har valgt at udsætte brugerne for yderligere risiko ved deres valg af deres løsning

Dette skal ikke mindst ses i lyset af, at DanID oprindeligt hævdede, at brugerne ikke skulle installere applikationer på deres PC, men siden valgte at benytte sig af Java.

  • Stem op 11
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Lund 29. aug. 2012 - 12.11
 
NemID bruges andre steder end i netbanker

DanID udtaler

Samtidig overvåger vi bankerne og netbankerne for at se, om vi kan stoppe eventuelle forsøg på netbanksmisbrug. Det gør vi jo hele tiden, det har ikke så meget lige med Java at gøre, for der kan jo komme virus ind på alle mulige måder.«

Det er meget godt. Bankerne har 10-15 års erfaringer med alle mulige angreb på netbanker, så de problemer som dette Java hul skaber er givetvis håndterbare for DanID.

Men NemID (når det er OCES NemID) bruges andre steder end i netbankerne.

Kan vi få en tilsvarende erklæring af det offentlige, og andre som bruges OCES NemID, om at de har forhøjet beredskab med at overvåge mistænkelig anvendelse af NemID på grund af dette Java hul?

  • Stem op 7
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Nicolai Møller-Andersen 29. aug. 2012 - 12.12
 
Re: De har jo delvis ret...

Der er jo tradition for - i branchen - at man ikke tager ansvar for ulykker forårsaget af fejl i produktet. Man bytter bare til en nyere version; DanID har jo ikke andre muligheder end at skrotte deres eget produkt eller skyde skylden på en underleverandør, nemlig Oracle. Tough call :-D

Her er en anden bil analogi: DanID anbefaler, at man kører videre, som om intet var hændt, selvom bilen - nårsomhelst - kan explodere.

  • Stem op 5
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jakob Damkjær 29. aug. 2012 - 12.24
 
Spørgsmål...

Nu siger de kloge at man ikke må skifte til java 1.6_33 (som ikke er påvirket af dette exploit)... Hvorfor er det ikke en mulig midlertidigt svar på dette exploit ?

Er der upatchede exploits i 1.6_33 ?

(eg. Den version af java Mac os x stadig benytter mm man har lavet ni ja tricks og installere direkte fra oracle (hvor man skal ind på oracle og downloade) hvor hvis man går ind på java.com sendes man stadig til 1.6_33 fra Apple eller dobbeltklikker på noget java og den autoinstalere java.

Desuden er der ekstra sikkerhed da java bliver slået fra automatisk efter lidt tid hvor man ikke har benyttet det...

Så er der et problem med 1.6_33 eller er det bare dumme konsulenter der ikke er interesseret i andet end at lave ballade og få opmærksomhed... Ellers er det jo ret simpelt at lave et rollback)

  • Stem op 1
  • Stem ned 6
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Thue Kristensen 29. aug. 2012 - 13.26
 
Click-to-play

I Google Chrome kan man under indstillinger aktivere click-to-play for alle plugins (dvs java og flash). Dvs det er indbygget, man behøver ikke en udvidelse så som flashblock eller noscript.

noscript til Firefox kan gøre java-applets click-to-play, tror jeg nok.

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Anders Kreinøe 29. aug. 2012 - 13.29
 
Re: Click-to-play

I Google Chrome kan man under indstillinger aktivere click-to-play for alle plugins

Det samme kan man i øvrigt i opera.

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Schumacher 29. aug. 2012 - 13.37
 
Re: Click-to-play

Godt så... kan jeg aktivere klik to play for et plugin af gangen? (i chrome)... At gøre det til alle mine plugins er no go...

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Anders Kreinøe 29. aug. 2012 - 13.46
 
Re: Click-to-play

Kan ikke svarer på vejne af Chrome, men i Opera kan du kun gøre det for plugins generelt.

Hvor mange plugins har du? jeg kan nærmest ikke tænkte på andre end java og flash, og begge vil da være rimelige fornugtife at blokere, i hvert fald ud fra et sikkerhedsmæssigt synspunkt.

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Thue Kristensen 29. aug. 2012 - 13.54
 
Re: Click-to-play

Godt så... kan jeg aktivere klik to play for et plugin af gangen? (i chrome)... At gøre det til alle mine plugins er no go...

Go til chrome://settings/ , og søg på "click to play" i "search settings"-søgeboksen.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Schumacher 29. aug. 2012 - 13.54
 
Re: Click-to-play

"chrome://plugins/" siger

Flash
Remoting Viewer
Native Client
Chrome PDF Viewer
Adobe Acrobat
Google Talk
Google Earth Plugin
Google Update
Java
Silverlight

Og niks de skal ikke være klik to play alle sammen så slider jeg min finger op i løbet af en arbejdsdag.... (Adobe Acrobat og JAVA pluginnet er for øvrigt disabled)

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jens Schumacher 29. aug. 2012 - 13.57
 
Re: Click-to-play
Go til chrome://settings/ , og søg på "click to play" i "search settings"-søgeboksen.

Læs nu lige mit spørgsmål... click to play ET PLUGIN AF GANGEN! ikke alle sammen.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Thue Kristensen 29. aug. 2012 - 14.11
 
"opmærksomme, når de bruger deres NemID"
Internationale sikkerhedseksperter anbefaler at man ikke har Java installeret og aktiveret - og hvis man har brug for Java, så gør det i en virtuel maskine eller bruger en browser kun til Java-brug. Er det noget, I vil anbefale? ----------------------------------------------- »Det er ikke det, vi anbefaler. Det må brugerne gøre, hvis de gerne vil gøre det, men vi anbefaler hellere, at de er opmærksomme, når de bruger deres NemID, og så skal vi nok holde øje med netbankerne.«

Hvad er det for et nonsens-svar fra DanID's side? Hvordan skulle det at være "opmærksom når man bruger NemID" beskytte mod zero-day sikkerhedshuller i java?

Det er som om DanID er fuldstændigt blinde for, at brugeren har andre sikkerhedshensyn end selve øjeblikket hvor han logger ind via NemID. Derfor er DanID ligeglade med hvor mange sikkerhedshuller Java har.

  • Stem op 2
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jørgen Ramskov 29. aug. 2012 - 14.30
 
Re: Click-to-play

Click-to-play findes også i Firefox, gå ind i about:config og søg efter "click_to_play". Det er dog stadigt i test fasen så vidt jeg ved.

Hvis jeg enabled click-to-play i Chrome eller Firefox, så kan jeg ikke få nemid til at fungere. Jeg får en besked om at Java ikke er installeret og får ikke nogen mulighed for at klikke og enable plugin'et.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Thue Kristensen 29. aug. 2012 - 14.50
 
Re: Click-to-play

Hvis jeg enabled click-to-play i Chrome eller Firefox, så kan jeg ikke få nemid til at fungere. Jeg får en besked om at Java ikke er installeret og får ikke nogen mulighed for at klikke og enable plugin'et.

I Chrome er der et "plugin blokeret" ikon til højre i adresselinjen. Det kan man altid klikke på.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Mogensen 29. aug. 2012 - 16.23
 
Re: De har jo delvis ret...

Dette skal ikke mindst ses i lyset af, at DanID oprindeligt hævdede, at brugerne ikke skulle installere applikationer på deres PC, men siden valgte at benytte sig af Java.

OG! at kritikken af DanIDs løsning (centralt lagrende private nøgler og priviligerede Java applets) gang på gang blev frejdigt affejet med at det var helt og aldeles frivilligt om man ville bruge NemID som OCES signatur. Man kunne bare sige nej.
Seneste skud på stammen i en lang række ting man åbenbart må undværre som borger uden NemID er muligheden for at tilmelde sig nettomålerordningen.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Jesper Poulsen 29. aug. 2012 - 16.35
 
Re: Kvæle plugin er vel nok...

Jeg orker seriøst ikke til at skulle lave en VM bare for at kunne bruge slemID.

Det tager nu ingen tid at smække en VM op til NemID - en VM giver i øvrigt flere fordele, bl.a. at du slipper for at have eksekverbare filer forklædt som billedfiler til at datamine din computer.

Vælger du Linux til din VM kan du bruge IcedTea i stedet for Oracle Java og dermed slippe for Oracle's langsommelige fejlretningsprocedurer.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Martin Berg 29. aug. 2012 - 21.14
 
Re: Kvæle plugin er vel nok...

IcedTea?
Her gik jeg i den vildfarelse af at det kun var den "officielle" Java fra Oracle, som spillede med NemID.
Vil det iøvrigt sige at det fundne sikkerhedsproblem er specifikt for Oracle Java?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Henning Larsen 30. aug. 2012 - 02.24
 
Re: Kvæle plugin er vel nok...

OpenJDK som er en open source implementation af Java fungere upåklageligt sammen med Ubuntu og sandsynligvis også andre Linux distrobutioner. Jeg har ivertfald brugt det i godt et år uden problemer.

Jeg er ikke helt sikker på om OpenJDK også er ramt af sikkerhedsbristen, men en blog som DK-CERT linker til, skriver følgende:

http://blog.fireeye.com/research/2012/08/java-zero-day-first-outbreak.html

Users of Mac and Linux might choose OpenJDK, an open source implementation of the JRE provided by Oracle.

Jeg har lavet en Apparmor (mandatory access control) profil til OpenJDK, så jeg har fuld kontrol over hvilket filer NemID tilgår på min computer. Jeg har spærret for alt skrive samt læseadgang til mine private filer og sørget for at NemID får et absolut minimum af rettigheder til de filer som er nødvendige at få NemID til at fungere. Prøver NemID f.eks. at tilgå min dokument mappe, vil adgangen blive spærret og samtidig vil det blive skrevet i loggen, så jeg kan se at det er forsøgt.

Dette er lidt mindre sikkert alternativ til en VM, men knapt så besværligt som at skulle holde flere systemer opdateret.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Finn Christensen 30. aug. 2012 - 03.12
 
Re: Click-to-play

noscript til Firefox kan gøre java-applets click-to-play, tror jeg nok.

Firefox har en on-click add-on "QuickJava" for det meste af ragelset.. fungerer fint sammen også med noscript og øvrige (har brugt den i lang tid nu)
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/quickjava/

QuickJava is a Firefox extension that allows you to easily enable/disable Java, JavaScript, Images, Flash and more directly from the toolbar and/or status bar!

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Johan Bruuns billede
Peter Johan Bruun 30. aug. 2012 - 08.02
 
Hvorfor Java ?

Det kan godt være at jeg kommer hovedkulds ind i nemid debatten. Men når man læser artiiklen her og andre skriverier i andre medier så er der uværgeligt en tanke der presser sig på: hvorfor bruge Java, når man kunne have skrevet det i et platformsafhængigt sprog ?

Jeg mener: jo færre mellemled der er i et sikkerhedsfirma, der passer på dit hus, jo mindre chance er der for at der er kriminelle tilstede i organisationen....og jo hurtigere kan du få afdækket risikoen når uheldet er ude.

Bevares det ville have taget mindst fire gange så lang tid at udvikle, men nu er det jo ikke et login til en idrætsklubs hjemmeside vi taler om.

/peter j bruun

  • Stem op 1
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Mogensen 30. aug. 2012 - 08.19
 
Re: Hvorfor Java ?

Problemet med Java er ikke at det ikke er platformuafhængigt (well... i praksis er det nok begrænset til de platforme Suns/Oracles java kører på, men i teorien...)

Problemet med Java er at det er unødvendigt og det er unødvendigt at køre det som priviligeret kode i browseren.
Princippet i Java i browseren er sådanset godtnok. Lav et sprog, der kan køre ens alle vegne og køre i en sandkasse.
Problemet er blot at med de andre mere simple teknologier, der allerede er i alle browsere (som f.eks. javascript) er Java unødvendigt til at lave et åben standard basere digitalt signatur system - hvilket burde være det Danmark havde ønsket sig.
Det er imidlertid ikke det DanID har ønsket sig.
Samtidig er Java stort og komplekst og - som vi kan se - plaget af sikkerhedshuller, der rammer meget bredt, fordi det (i modsætning til Javascript implementationer) i praksis er en mono-kultur.
Mange brugere har ikke brug for at have Java, hvis det ikke var for NemID. DanID påfører altså hele Danmark en unødvendig sikkerhedsbyrde.

Og for at gøre det helt absurd, har DanID så valgt at kræve at deres Java-kode skal bryde ud af sandkassen og køre som priviligeret applet. Det skal brugerne så sige ja til når man installerer NemID. Det er også totalt unødvendigt og gør i praksis DanID til intruder på brugernes computere.

Man har med NemID afskrevet sig urimelig meget kontrol over sikkerheden på ens computer.

... og så er vi slet ikke nået til at snakke om de centralt lagrede private nøgler.

  • Stem op 1
  • Stem ned 1
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Johan Bruuns billede
Peter Johan Bruun 30. aug. 2012 - 08.48
 
Re: Hvorfor Java ?

@peter mogensen: Tak for uddybning. Det lyder som om man stadig godt kunne undre sig over den valgte arkitektur, og de deraf følgende sikkerhedsforringelser. Min tanke opstod fordi jeg ligenu sidder på en iOS enhed, og de klienter er naturligvis ikke ramt af problemet.

Det er i det hele taget hovedrystende, at man beder almindelige mennesker, der blot kalder IE7 for slet og ret "internettet", om at køre to forskellige browsertyper og deaktivere et plugin for andre end nemid sider i den ene...men det kommer sig altsammen fra et fejlslagent valg af arkitektur.

/peter j. bruun

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Maciej Szeliga 30. aug. 2012 - 08.54
 
Nu må det vanvid med Java's eksistensgrundlag stoppe...

...man kunne lige så godt sige at C++ eller .NET er unødvendigt.
1. Java, som alle andre prog. sprog, kan erklæres unødvendigt, det er alligevel meget bedre at skrive direkte i maskinkode!
2. Fejl sker! Ved flere komponenter er der flere fejlmuligheder.
3. Java, i modsætning til de fleste andre prog. sprog, giver mulighed for at lave løsninger som kører på flere forsk. systemer.

Men alt det er en hel anden debat.
Sagen er at NemID, som det er lavet, slet ikke behøvede være lavet i Java.
Den dybere forklaring på Java i NemID skal nok findes i at man ville lave en løsning som let kunne udvides til en rigtig digital signatur løsning.

Nej, jeg er ikke fortaler for NemID!
Til gengæld er jeg ret stor fortaler for Java... for jeg kan flytte og afvikler Java applikationer på forsk. platforme uden det helt store ståhej.

  • Stem op 1
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Johan Bruuns billede
Peter Johan Bruun 30. aug. 2012 - 09.26
 
Det var ikke javas eksistensgrundlag

@Maciej Szeliga: Det var ikke javas eksistensbertigelse jeg var ude efter. Blot ønsker jeg at en hel nations IT sikkerhed bliver Implementeret med så få risikoled i sikkerhedskæden som overhovedet muligt....Det er et ældgammelt dilemma vi drøfter her: "who will guard the guards ?".

Men der må ikke herske tvivl om at jeg er stor fan af platformsuafhængige tiltag, herunder java, for det sparer masser af arbejde når det anvendes i de rette sammenhænge

/peter j. bruun

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Mogensen 30. aug. 2012 - 09.40
 
Re: Nu må det vanvid med Java's eksistensgrundlag stoppe...

@Maciej Szeliga

Du har tydeligvis slet ikke forstået problemet. Prøv at læse igen. Nøgleord: "mono-kultur", "priviligeret kode", "kan løses simplere".

Ad 1) Nej. Man kunne ikke ligeså godt sige at C++, .Net eller noget andet er unødvendigt. Jeg har intet imod Java. Jeg har blot noget imod at løse den opgave DanID fik med Java - særlig priviligerede applets. Og nej, man kunne ikke ligeså godt skrive det i maskinkode. ... du kan forhåbentlig selv regne ud hvorfor det er et rigtig dårlig argument imod min kritik.
Ad 2) Ja. Fejl sker. Men fejl i en mono-kultur er et større problem en blot fejl i tilfældige implementeringer rundt omkring. Og en selv-skabt mono-kultur for en masse brugere der slet ikke havde brug for det software uden NemID er en rigtig dårlig ide. - uanset hvilken teknologi man laver det med. Jeg har ikke noget specielt horn i siden på Java.
Ad 3) Du modsætning til f.eks. Javascript?

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Maciej Szeliga 30. aug. 2012 - 12.09
 
Re: Nu må det vanvid med Java's eksistensgrundlag stoppe...

Du har tydeligvis slet ikke forstået problemet. Prøv at læse igen. Nøgleord: "mono-kultur", "priviligeret kode", "kan løses simplere".


Jo det har jeg og det skriver jeg også længere nede.

Selvf. er fejl i en monokultur mere omfattende, Microsoft monokulturen er det bedste eksempel på det.

Jeg syntes bare at der bliver hakket lige pt. mere på selve Java end på at NemID kører i Java.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer
Peter Mogensen 30. aug. 2012 - 12.13
 
Re: Nu må det vanvid med Java's eksistensgrundlag stoppe...

Jeg syntes bare at der bliver hakket lige pt. mere på selve Java end på at NemID kører i Java.

Ja - det fremgik. - og det var derfor jeg sagde at du tydeligvis ikke har forstået min kritik. Jeg hakker ikke på selve Java.

  • Stem op 0
  • Stem ned 0
  • anmeld
  • Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Teenager står frem: Derfor hackede jeg Version2

Udgivet 17. maj 16.40Opdateret 17. maj 16.40

Fredagshumor: Sådan ser indbakkens pestilenser ud i virkeligheden

Udgivet 17. maj 15.00Opdateret 17. maj 15.00

New Zealand dropper softwarepatenter

Udgivet 17. maj 14.09Opdateret 17. maj 14.09

Microsoft gemmer udspekuleret jobanonnce på Bing

Udgivet 17. maj 11.35Opdateret 17. maj 11.35

Ny wifi-standard med gigabit-hastighed er en gave til it-chefen

Udgivet 17. maj 10.54Opdateret 17. maj 10.54

Flere it-nyheder »

Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Whitepapers

Version2 Insight: Softwaretest

Mediehuset Ingeniøren

Succes historier om OPS – Optimized Print Services

Konica Minolta Business Solutions Denmark

OPS - Optimized Print Services

Konica Minolta Business Solutions Denmark

Mobile Test Service - Device Strategy & Planning

Testhuset

A visual reality check that makes sense - Affecto customer reference

Affecto Denmark
  • Flere whitepapers

Branchenyheder

Interxion bygger nyt datacenter i Valby

Interxion Danmark

Skyen bliver hybrid i fremtiden

HP

HP giver bedre overblik over virksomhedens it-ricisi

HP

HP lancerer verdens mest automatiserede servere

HP

Lyncs stormløb - høje ambitioner og køb af Skype

GlobalConnect

It-virksomheder

Liga Distribution
|
MN Security
|
Secu
|
KJAER DATA
|
Dubex
|
CodeSealer Aps
|
Jayway
|
Lakeside
|
Greener Pastures
|
Rasby
|
Simitu
|
BEC
 

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Cookie- & privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • NemID
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Server 2012
  • iOS 6
  • iPhone 5

Tjenester

  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Tilmeld dig Version2's it-nyhedsbrev og vind den nye iPad.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Trekronergade 26 2500 Valby
  • Tlf. work 33265300