Computermodeller finder fremtidens fejl
Projektet 'Computermodeller afslører kritiske fejl i fremtidens it-systemer' beskæftiger sig primært med de kommunikationsprotokoller, som vores it-systemer i høj grad vil være baseret på i fremtiden.
Bag projektet står forskningslektor ved Aarhus Universitet, Lars Michael Kristensen.
De tre primære udfordringer, der er tilknyttet projektet, er for det første de komplekse services, som mobile enheder i dag kræver, at protokollerne skal levere.
Dernæst er der problemstillingen omkring udvikling af metoder, der gør det lettere at undersøge protokollernes opførsel. Og sidst, men ikke mindst, er der det praktiske aspekt, nemlig at implementere computerværktøjer, som understøtter metoderne, således at it-udviklere kan have glæde af dem i det virkelige liv.
Protokoller vil på længere sigt spille en større og større rolle i it-systemer, og det er derfor vigtigt, at de fungerer korrekt.
»Nasa er for eksempel en virksomhed, der har stor interesse i at benytte computermodeller til systematisk afprøvning og fejlidentifikation, da de ikke lige kan teste, hvordan et nyt system vil fungere i praksis, før det sendes ud i rummet,« forklarer Lars Michael Kristensen.
Energiske og intelligente hoveder
Ud over prismodtageren selv er der tre ph.d.-studerende og seks specialestuderende tilknyttet projektet.
Det er en uundværlig hjælp at have andre energiske og intelligente hoveder tilknyttet sådan et projekt,« forklarer Lars Michael Kristensen.
»Alle undersøger et lille hjørne af projektet og bidrager til, at det får en vis volume.«
De 200.000 kroner der følger med prisen skal bruges til et forskningsophold i udlandet hos en førende forskningsgruppe.
»Jeg ved ikke konkret, hvor det skal være, for det kommer også an på, hvad der rent praktisk kan lade sig gøre,« siger Lars Michael Kristensen, der er i fuld gang med at undersøge mulighederne.
En sådan bevilling er en stor fordel til at udbygge sit netværk med og typisk undersøge, hvilke relevante konferencer det er værd at deltage i.
»Det er naivt, hvis man tror, man kan nøjes med at sidde i Århus og bedrive stor forskning,« forklarer han og understreger, hvor vigtigt det er at udbygge sit netværk.
»Det er vigtigt, at man som forsker bruger hinanden uafhængigt af landegrænser og deler sin viden.«
Lars Michael Kristensen trives med sin forskerrolle, og det nævnte projekt er ikke det eneste, han er involveret i:
»Der dukker hele tiden nye områder op, som jeg bliver involveret i, hvilket gør hverdagen dejlig alsidig.«
Kommentarer (1)
I relation til den generelt anvendte 7-lags model: Hvilke lag af kommunikationsprotokoller tales der om i denne artikel? Jeg synes heller ikke at et kig på www.eliteforsk.dk gav mig svaret. Er det over Lag 4 eller har man opfundet/forsket i nye kommunikationsprotokoller på Lag 1, 2, 3 og/eller 4? Jeg betragter i den forbindelse HTTP som noget der ligger godt oppe i lag 5 (det netværksfolk vel knapt nok kalder kommunikationsprotokoller ;-)
Johnny

