Citrix efter Skat-sponsorsag: Mistanken er grundløs
Navnene på fem it-firmaer fyldte skærmen, da tv-programmet Operation X torsdag aften satte fokus på håndboldsponsorater, der vakte mistanke om urent trav hos en medarbejder fra Skat.
Men ifølge Citrix, der var et af de fem firmaer, var der absolut ingen sammenhæng mellem sponsoratet af Høj Håndboldklub i Ølstykke og kontrakter med Skat.
»Vi tegnede sponsoratet to år efter, at vi havde indgået en aftale med Skat, og desuden handler vi slet ikke direkte med Skat. Det fortæller de ikke noget om i programmet,« siger Kurt Svensson, nordisk markedsdirektør i Citrix.
Han synes først og fremmest, det er ærgerligt, at Citrix bliver sat i forbindelse med mistankerne.
»Vi er kede af at blive nævnt i den sammenhæng,« siger Kurt Svensson.
Sponsoratet blev indgået for et par år siden og lød på 5.000 kroner. Det kom i stand, fordi sponsorudvalget i håndboldklubben henvendte sig til Citrix, og når beløbet ikke er større, er det normalt at Citrix hiver pungen frem.
»Når det er den slags småbeløb, indgår vi sponsorater med hjertet og ikke efter overvejelser om eksponering. Vi har sponsoreret alt fra lilleputfodbold til beachvolley, og det har vi tænkt os at blive ved med,« siger marketingsdirektøren, som tilføjer, at Citrix kun indgår små sponsorater og ikke har nogle af de dyre.
At netop Høj Håndbold, hvor Skats it-chefkonsulent var formand, vælger at skrive til Citrix, er der ikke noget mystisk i, mener han.
»Man kan jo selv tænke sig til, hvordan sponsorudvalget blev inspireret til at skrive til os,« siger han.
I Operation X blev it-chefkonsulent Leif Schandorff fra Skat anklaget for at koble leverancer til Skat sammen med sponsorater til den lille håndboldklub, hvor han tidligere var formand. Blandt andet skulle it-firmaet Venzo have leveret en webside til klubben, for derefter at fakturere udgifterne til Skat.
Skat har benægtet, at der har været nogen sammenhæng mellem Skats regnskaber og håndboldklubbens økonomi. Leif Schandorff er dog, efter mistankerne er rejst, blevet flyttet til en anden jobfunktion, hvor han ikke har kontakt til leverandører, skriver Computerworld.dk.
Kommentarer (1)
og når beløbet ikke er større, er det normalt at Citrix hiver pungen frem. ...Vi har sponsoreret alt fra lilleputfodbold til beachvolley....
For at fjerne enhver mistanke kunne Citrix så ikke liste alle de småklubber de sponsorerer ?
Det kan der da ikke være ret meget forretningshemmeligheder i ?

